The Secretary-General spoke today with the President of Ukraine

Jan 27, 2014

The Secretary-General informed the President that he has continued to follow the situation in Ukraine closely and shared his grave concern about recent developments in the country.
 
The Secretary-General recalled his statement of 20 January, calling for meaningful, sustained and inclusive dialogue by all parties in order to find a solution to the crisis and prevent further bloodshed. He encouraged the President to lead the way to a constructive dialogue process to help resolve the crisis in his country peacefully and through compromise.
 
The Secretary-General assured the President that the United Nations stood by Ukraine and its people.
 
27 January 2014

Генеральний секретар ООН говорив сьогодні з Президентом України Віктором Януковичем

Генеральний секретар поінформував главу держави про те, що він продовжує уважно стежити за ситуацією в Україні і виразив серйозну стурбованість з приводу останніх подій в країні.

Генеральний секретар нагадав про свою заяву від 20 січня й закликав до змістовного, стійкого і всеосяжного діалогу всіх сторін для того, щоб знайти вихід з кризи і не допустити подальшого кровопролиття. Він закликав президента спрямувати шлях до конструктивного діалогу, щоб вирішити кризу в країні мирним шляхом на основі компромісу.

Генеральний секретар запевнив, що Організація Об'єднаних Націй - з Україною та її народом.

27 січня 2014 року

UNDP Around the world

You are at UNDP Ukraine 
Go to UNDP Global