Фото: Вікторія Вервейко / ПРООН в Україні

Вперше опубліковано на глобальному сайті ПРООН 13 листопада 2018 р. 

Коли Альона та її чотирирічний син Володя були вимушені через збройний конфлікт покинути свій дім в Україні у 2015 році, Альона рішуче вирішила докласти всіх зусиль, щоб її син почувався щасливим у новому оточенні та міг повноцінно навчатися в новій школі. Та коли вони прибули до нового місця проживання, Володі, якому раніше діагностували дитячий церебральний параліч (ДЦП), відмовили в його праві на освіту. Місцева школа стверджувала, що Володя був єдиною дитиною, що потребувала спеціального догляду, якого, як вони запевняли, школа не може надати.  

За сприяння спеціальних центрів надання правової допомоги, які підтримуються ПРООН в Україні, Альона разом з іншими батьками дітей з інвалідністю в їхньому районі подали колективне звернення. У результаті уряд надав фінансування школі для працевлаштування асистента вчителя, щоб забезпечити спеціалізовану освіту для дітей з інвалідністю.          

Історія Альони та Володі демонструє, як розширення доступу до правосуддя, зокрема для соціально незахищених верств населення, не лише зміцнює верховенство права в країні, але й безпосередньо впливає на якість життя людини. Безоплатна правова допомога дозволяє людям зрозуміти та користуватися своїми правами, а також допомагає усунути основні причини  ізоляції та системні прояви упередженого ставлення. Ціль 16-та про розбудову мирного, справедливого та інклюзивного суспільства включає спеціальне завдання з верховенства права та доступу до правосуддя, що є рушієм прогресу для всього Порядку денного в сфері сталого розвитку до 2030 року, оскільки це, зокрема, сприяє подоланню бідності (Ціль 1), гендерній рівності (Ціль 5), гідній праці (Ціль 8) та скороченню нерівності (Ціль 10).   

Шляхом прийняття Порядку денного 2030 і включення конкретної цілі мирного, справедливого та інклюзивного суспільства, країни-члени визнають взаємозалежність між правосуддям, миром і розвитком. Попри те, що значний прогрес вже відбувся, багато людей у різних куточках світу продовжують жити без доступу до правосуддя та правової допомоги. Так, глобальні показники досудового затримання залишаються тривожно високими та незмінними протягом останнього десятиліття – на рівні близько 31%. А в контексті кризи, де існує велика потреба в безоплатній правовій допомозі, системі правосуддя часто бракує інституційного потенціалу та фінансових ресурсів, аби реагувати на численні конфлікти в суспільстві.        

Програми безоплатної правової допомоги допоможуть заповнити цю прогалину в правосудді шляхом наближення системи правосуддя до тих людей, яким вона повинна служити. Те, наскільки ці програми можуть сприяти поширенню обізнаності та захисту прав найбільш маргіналізованих груп – зокрема жінок, молоді, людей з інвалідністю, меншин, ЛГБТІ-спільнот, громад, переміщених в наслідок конфлікту, стихійного лиха чи примусового виселення – є ключем до ефективної системи правосуддя та надважливим фактором, аби ніхто не залишився осторонь на шляху до мирного та сталого майбутнього.     

ПРООН працює у 170 країнах і територіях, і коли ми запитуємо людей, що насправді для них означає «правосуддя», вони співвідносять це поняття не лише з візуальними ознаками правової системи, як от суди, прокурори або поліція. Найбільше люди цінують чесність, справедливість, рівність, соціальну справедливість, закони й інституції, що захищають від дискримінації та зловживання службовим становищем. Справді, коли горизонтальні нерівності, з якими щоденно зустрічаються деякі групи суспільства ігноруються, це може вилитися в загальне невдоволення та розчарування, інколи з далекосяжними наслідками.    

Отже, правосуддя є одним із ключових факторів стабільності, про що також свідчить звіт ООН та Світового банку «Шляхи до миру». Саме тому наша робота в сфері верховенства права та правосуддя зосереджується на наданні ефективних, а також зрозумілих і доступних засобів правового захисту з метою задоволення скарг людей; це частина комплексного підходу ПРООН задля збереження миру та сприяння інклюзивного розвитку.     

Цього тижня ПРООН та Управління ООН з наркотиків та злочинності разом з Міжнародним правовим фондом і Правовою ініціативою фонду відкритого суспільства проводять третю Міжнародну конференцію щодо доступу до безоплатної правової допомоги в системі кримінального права, що відбувається у Тбілісі (Грузія) 13-15 листопада 2018 року. Більше ніж 300 учасників із понад 60 країн зберуться для вирішення глобальних викликів та обміну інноваційним досвідом з метою забезпечення доступу до безоплатної правової допомоги для бідних і вразливих груп населення. На конференції також піднімуть питання важливості ролі, яку відіграє безоплатна правова допомога у пришвидшенні прогресу Порядку денного в сфері сталого розвитку до 2030 року, аби такі люди як Альона та Володя не залишились осторонь.     

Icon of SDG 04 Icon of SDG 16

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка