Досвід ПРООН в Україні: Що ми можемо зробити для покращення публічних закупівель у галузі охорони здоров’я?

14 бер. 2017

 Для досягнення цілей необхідно забезпечити чітку та безпосередню комунікацію у питаннях надання послуг із проведення закупівель та проведення реформи. Розроблена нами стратегія комунікацій поєднує кулька підходів – від поширення інфографіки та відео, організації прес-турів і прес-брифінгів для журналістів до побудови відносин із ключовими ЗМІ.

Що ми знаємо про сучасну Україну? Звісно, це велика європейська країна відома своїми родючими землями та щирою гостинністю. В той же час, це країна яка зіштовхнулась із військовим конфліктом на Сході, окупацією своєї території та більше як мільйоном внутрішньо переміщених осіб – все це під час економічного спаду. Незважаючи на ці обставини, уряд України не може ігнорувати потребу реалізовувати вкрай необхідні реформи, серед яких одним із пріоритетів визначено реформу системи охорони здоров’я.

У 2015 році об’єднання пацієнтів та громадські організації, які протидіють корупції, успішно пролобіювали ідею нового законодавства, що дозволяє здійснювати публічні закупівлі медичної продукції через міжнародні організації. Такий крок є екстреним заходом з метою виходу з ситуації, за якої життєво необхідні ліки були відсутні у лікарнях через неефективну систему публічних закупівель. Таким чином, Міністерство охорони здоров’я України звернулось до ПРООН з проханням надати підтримку у закупівлі та постачанні медичної продукції за восьми програмами у сфері громадського здоров’я (для циклу закупівель за бюджет 2015 року) та 23-ма програмами у сфері громадського здоров’я (для циклу закупівель за бюджет 2016 року).

На той момент, в ПРООН в Україні над питанням охорони здоров’я працювала невелика команда, але організація усвідомила нагальну необхідність такої допомоги уряду задля вирішення наявної кризи, і в той же час підтримки середньо- і довгострокових зусиль щодо реформування системи закупівель охорони здоров'я та системи управління поставками. З нашого боку ми мали значну експертизу ПРООН у галузі публічних закупівель та протидії корупції, що дало нам можливість сприяти становленню закупівельної системи, яка відповідає найвищим міжнародним стандартам.

Наш підхід враховує обмеження в часі: закон про міжнародні закупівлі діє до березня 2019 року. Цей факт чітко визначає для нас і Міністерства охорони здоров’я крайній термін для створення та повномасштабного запуску системи публічних закупівель у галузі охорони здоров’я. Ми усвідомили, що потребуємо залучення додаткових ресурсів для розбудови спроможності закупівель у галузі охорони здоров’я і підтримки реформи системи. Ми розпочали роботу над посиленням системи публічних закупівель у галузі охорони здоров’я як тільки ресурси були виділені Регіональним офісом ПРООН в Стамбулі наприкінці 2015 року. В той самий час, ми забезпечуємо доступ до необхідних ліків та інших медичних продуктів в Україні.

У 2016 наша увага була зосереджена безпосередньо на закупівельному процесі, але ми також повністю досягли цілей у двох інших напрямах: по-перше, підтримавши створення нової закупівельної агенції в секторі охорони здоров’я, а по-друге, надавши підтримку у розвитку онлайн доступу до інформації про наявні залишки.

Першою ціллю було допомогти Міністерству охорони здоров’я розробити та втілити проект нової стратегії реформи закупівель в галузі охорони здоров’я. Стратегія відповідає принципам прозорості, відповідальності та ефективності та застосовує інтеграційний, практичний та інноваційний підхід. Її метою є побудова прозорої та ефективної державної закупівельної агенції в охороні здоров’я. Це, в свою чергу, потребує значних зусиль у розбудові спроможності – в цьому контексті ми провели ряд тренінгів зі сталих закупівель у галузі охорони здоров’я, семінарів з протидії корупції та конференцій із закупівель для зацікавлених сторін.

Ми також дійшли висновку, що для досягнення цілей необхідно забезпечити чітку та безпосередню комунікацію у питаннях надання послуг із проведення закупівель та проведення реформи. Розроблена нами стратегія комунікацій поєднує кулька підходів – від поширення інфографіки та відео, організації прес-турів і прес-брифінгів для журналістів до побудови відносин із ключовими ЗМІ.

Другим стратегічним напрямком нашої роботи став розвиток електронних систем управління запасами ліків. Ці системи дозволяють пацієнтам та громадянам в режимі реального часу бачити які ліки доступні в конкретній лікувальній установі в результаті проведених закупівель, що унеможливлює корупцію та перепродаж цих ліків. Ми підтримували створення двох платформ та їх запуск:

  • “Є-Ліки” (веб-сайт та мобільний додаток), який вперше був запущений у Рівненській області. Метою системи, розробленої у партнерстві з БФ Пацієнти України є забезпечення прав пацієнтів на отримання інформації (через відкриті дані) та доступ до безкоштовних ліків.

  • Електронна платформа управління запасами (у партнерстві з ДП Укрвакцина) була в тестовому режимі запущена у Києві та Дніпропетровській області. Це професійна платформа, що дозволяє проводити моніторинг запасів, а також допомагає спрогнозувати потреби та управляти запасами на складі.

В нас попереду ще два роки, ми плануємо втілити ще багато планів у цій сфері і все ще потребуємо додаткової підтримки. Ми оцінили набутий досвід, зробили висновки і підтверджуємо готовність і надалі допомагати уряду у здійсненні реформ. Для подолання корупції у галузі охорони здоров’я ми продовжимо поширювати найкращі світові практики і посилювати спроможність наших партнерів. Ми це робимо для досягнення нашої головної мети - підтримати найбільш вразливі групи населення України у питаннях доступу до життєво необхідних ліків та медичних послуг. Ми не покидаємо нікого наодинці і робимо свій внесок в досягнення Цілей сталого розвитку.

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка