«Я маю право на гідну роботу». Як вижити жінкам у ґендерно-нерівних умовах

06 бер. 2017

 A woman holds a poster reading: "Everybody needs feminism" as she participates in the "I Am Not Afraid to Say It" march in support of women's rights on Independence Square in Kyiv on Sept. 17.

Вперше опубліковано в «Українській правді» 8 березня 2017 р.

Блерта Чела, заступник директора Програми розвитку ООН в Україні, спеціально для УП.Життя

 

Наталя Овсюк
Іловайськ Донецької області – Львів

Рятуючи своїх дітей, чотирьох і шести років, Наталя поїхала з дому у липні 2014 року, не маючи жодних засобів до існування на майбутнє.

Сім'я насилу дісталася Львова. Щоб почати життя заново, бракувало підтримки – у Львові в неї не було ані друзів, ані родичів. Труднощі викликали в Наталі хронічну депресію, хоча вона продовжувала боротися й щодня йшла на пошуки джерела доходу заради дітей.

Наприкінці 2014 року Наталя почала відвідувати психологічний тренінг для ВПО. Там вона дізналася про гранти, на отримання яких мала право – і вирішила подати заявку. Проте через брак досвіду розробки бізнес-планів не встигла вчасно подати пропозицію.

Її перша маленька перемога прийшла після навчання, що його вона пройшла у громадській організації "Жіночі перспективи", підтримуваній ПРООН. Там Наталю навчили, як підготувати ділову пропозицію – і вона отримала грант на відкриття майстерні з виготовлення штор.

Грант дозволив їй придбати сучасне обладнання й почати шити штори – а це вона завжди вміла добре робити.

Зараз у Наталії багато клієнтів серед місцевого населення, й вона дуже оптимістично дивиться у майбутнє: "Грант на професійне навчання і розвиток бізнесу, одержаний від ПРООН, надав мені кошти й сміливість для того, щоб розпочати успішний бізнес.

Я – успішна ділова жінка, забезпечую свою родину й підтримую свою громаду".

 

Оксана Русанова
Донецьк – Запоріжжя

Конфлікт змусив Оксану поїхати до Запоріжжя, де їй довелося розпочати життя буквально заново.

Будучи доцентом кафедри фізики Донецького національного університету з сімнадцятирічним стажем, вона вирішила використати свій досвід на благо громади – і відкрила наукову лабораторію для дітей "Весела наука".

Проект організує дитячі свята з демонстрацією фізичних і хімічних експериментів, наукові семінари та сімейні табори. За словами Оксани, ці заходи допомагають дітям нестандартно мислити й отримувати задоволення від навчання.

"Ці діти стануть інтелектом України, нашою майбутньою елітою, і я вважаю, що вони принесуть дещо нове у нашу країну", – каже Оксана, яка сама є матір'ю двох дітей.

Проект Оксани був запущений у лютому 2016 року на кошти гранту ПРООН, спрямовані на придбання українського лабораторного обладнання, матеріалів і канцелярського приладдя для семінарів і презентацій.

З того часу в заходах проекту в семи областях України взяло участь дві тисячі дітей та дорослих. Команда Оксани також відвідала Вірменію, де презентувала свій проект і провела літній науковий табір.

Зараз вона планує розширити свій бізнес, розпочавши виробництво наукових іграшок. Вона подала до Академії краудфандингу ПРООН свою бізнес-ідею про створення настільної гри під назвою "Скарби Землі".

Оксана розглядає цю настільну гру як навчальну подорож та забаву і для дітей, і для дорослих: "У майбутньому цю концепцію можна буде трансформувати у серію ігор-квестів, що відображають різні теми з історії, географії, геофізики та інших галузей науки".

*   *   *

Як і Наталя та Оксана, багато жінок України несумірно сильно потерпають від економічних і політичних криз у країні.

Конфлікт на сході України безпосередньо і несприятливо вплинув на більш ніж 3,8 мільйонів людей, з яких 70 відсотків – жінки, літні люди та діти. Багато з них утекли з зони конфлікту й отримали статус ВПО.

Із 1,6 мільйона ВПО в Україні майже 61% – жінки, а серед безробітних ВПО жінки складають понад 70%.

ПРООН та її партнери працюють над створенням робочих місць і джерел засобів до існування для людей, постраждалих від конфлікту.

Лише у 2016 році більш ніж мільйон жінок були охоплені соціально-економічними заходами ПРООН, як-от участь у фінансуванні створення робочих місць і малі гранти для відкриття нових підприємств і відновлення підприємств, зруйнованих конфліктом.

Стартові гранти ПРООН допомогли створити майже 250 підприємств.

ПРООН також надавала місцевим бізнесовим об'єднанням підтримку в проведенні заходів із розвитку ділових зв'язків, тренінгів і бізнес-консультацій. Цим напрямом діяльності безпосередньо скористалися понад 500 мікро-, малих і середніх підприємств, очолюваних жінками й належні жінкам.

За технічної підтримки ПРООН Донецька торгова палата створила Комітет із жіночого підприємництва з метою задоволення потреб підприємств, очолюваних жінками, в послугах та інформаційно-пропагандистській роботі, а також прийняла політику рівних можливостей у бізнесі.

8 березня Україна та інші країни світу відзначають Міжнародний жіночий день.

Глобальна тема цього року – "Жінки у світі праці, що змінюється: планета 50-50 до 2030 року" – орієнтована на рівну зайнятість жінок.

Ця тема є вкрай важливою для України, котра в Індексі глобального ґендерного розриву опустилася з 56-го місця у 2014 році на 69-ту сходинку в 2016-му, перш за все через погіршення економічних можливостей для жінок.

У віковій групі 15-70 років кількість працюючих жінок на 700 тисяч менше, ніж чоловіків.

Дискримінація у заробітній платі та оплаті праці означає, що жінки у середньому заробляють у місяць на 35,6% менше, ніж чоловіки, на таких самих посадах і з такою самою кваліфікацією.

Трудові договори та інші документи щодо зайнятості жінок часто оформляються на короткий строк – щоб жінок можна було звільняти без будь-яких соціальних допомог у випадку народження дитини чи декретної відпустки або відпустки з хвороби.

Конфлікт на сході України негативно позначився на безпеці та захищеності жінок.

Результати дослідження, нещодавно проведеного ПРООН, показали, що дві третини жінок не почуваються у безпеці після настання темряви, а третина не почувається у безпеці вдома. Головними проблемами були названі бідність і безробіття, випередивши за пріоритетністю питання, пов'язані з безпекою та конфліктом.

Такий стан справ мусить змінитися!

Соціально-економічний розвиток та інтеграція до ЄС – здійсненні задачі для України, за умови, що економічні можливості жінок будуть розширені, й вони зможуть максимально розкривати свій потенціал.

Слід переглянути законодавство про працю, забезпечивши, щоб жінки користувалися рівними правами і можливостями й одержували рівну винагороду за свою роботу.

Органи управління державного і приватного секторів повинні вжити заходів із заохочення ґендерного паритету.

Необхідно залучити до прийняття рішень експертів із ґендерної рівності, що дозволить забезпечити усунення ґендерних розривів на ринку праці в рамках поточних економічних реформ.

Правова база і система юстиції повинні бути націлені на забезпечення рівних прав жінок щодо зайнятості, активів і власності. Необхідно систематично збирати ґендерно-дезагреговані дані та статистичну інформацію про становище бідних жінок у сільській місцевості та містах із метою оцінювання прогресу.

Україні потрібно підготуватися. Адже нові технології та глобалізація значно трансформують роботу для жінок і чоловіків.

Четверта промислова революція, що розгортається, продовжить впливати на працівниць і працівників по-різному. Критично важливо забезпечити, щоб Україна не відставала у підготовці нових кваліфікованих кадрів і розвивала нові обдарування, надаючи жінкам і чоловікам можливість конкурувати у сьогоднішньому світі, що стрімко змінюється.

Глобальне дослідження, проведене ManpowerGroup у 43 країнах, показало, що 40 відсотків роботодавців повідомили про труднощі із заповненням вакансій.

Розвиток нових обдарувань вимагатиме від уряду України запровадження і заохочення технологічних інновацій шляхом забезпечення достатнього фінансування та інфраструктури, а також за допомогою експериментування з новими формами співпраці між державним і приватним секторами.

Заходи, покликані допомогти ВПО та іншим групам населення, постраждалим від конфлікту, забезпечити себе, повинні враховувати ґендерний аспект, базуватися на ґендерному аналізі та відповідати особливим потребами жінок і дівчат.

Зокрема, необхідні цілеспрямовані заходи з полегшення переходу ВПО від освіти, декретної відпустки чи довготривалої бездіяльності до роботи.

Цю задачу можна вирішити шляхом мобілізації лідерів із сфери бізнесу, влади та громадянського суспільства на основі спільних програм і шляхом стимулювання спільних дій.

Таким жінкам, як Наталя та Оксана, слід забезпечувати можливості та підготовку для виконання роботи, сумірної їхнім навичкам і досвіду, виходячи при цьому за рамки професій, у яких традиційно переважають жінки.

Інвестиції у жіночі підприємства, інформування про їхню продукцію та послуги, просування цієї продукції та послуг є рівною мірою важливими для змінення уявлень суспільства про навички та здібності жінок.

*   *   *

Існує прямий взаємозв'язок між ґендерною рівністю та рівнем економічного розвитку і процвітання країн.

Результати дослідження, проведеного компанією McKinsey, показали, що зміцнення рівності жінок може додати до глобального зростання 12 трильйонів доларів США.

Дослідження, нещодавно проведене гарвардськими економістами Голдин і Катцем, продемонструвало, що зараз жінки з більшою ймовірністю працюють майже на кожному етапі свого життя, зокрема й після 60-70 років. При цьому більшість цих жінок говорять, що роблять це тому, що їм це подобається.

У тих, хто не працює, підвищується вірогідність погіршення здоров'я та зменшення заощаджень. Зокрема, нещодавній звіт компанії Catalуst свідчить про те, що ті компанії зі списку Fortune 500, у правліннях яких найбільше представництво жінок, досягли значно вищих фінансових результатів, ніж компанії, де рівень представництва жінок найнижчий.

Далекоглядні компанії дедалі більше усвідомлюють, що збільшення кількості жінок серед персоналу і керівництва може привести до зростання прибутків.

Розширення економічних прав і можливостей жінок є життєво важливим для загального процвітання України та виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Заради блага всієї країни ґендерна нерівність повинна зникнути. А жінки – мати можливість повною мірою використовувати свій потенціал, сприяючи цим досягненню загальнонаціональних цілей

Час для змін настав!

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Македонія Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Свазіленд Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка