Парламенти: бастіони демократії чи елітні клуби?

12 трав. 2017

 Прем’єр-міністр Великобританії Вінстон Черчилль колись сказав відому фразу: «Демократія – це найгірша форма правління, якщо не брати до уваги всі інші». Відкритість парламентів є основним способом продемонструвати, що хоча ми всі ніколи не можемо бути задоволені кожним рішенням, яке нас стосується, демократію потрібно не лише здійснювати, але й робити це наочно.

Травень в Києві насичений на події світового масштабу. 13 травня країна проводить блискучий фінал пісенного конкурсу Євробачення. А 19-20 травня у Києві Верховна Рада – Парламент України – приймає Другу глобальну конференцію з відкритості парламентів. Можливо, це не настільки яскрава подія, але вона дуже важлива і захоплююча.

Глобальну конференцію відкритості органів законодавчої влади організовує ініціатива «Відкритий парламент» в рамках проекту ЄС-Програма розвитку ООН «Рада за Європу» спільно з глобальною ініціативою «Партнерство «Відкритий уряд» та низкою міжнародних і національних організацій, що працюють над розвитком демократії. Подія об’єднає, більше 200 делегатів з більше ніж 50 країн, у тому числі спікерів парламентів, депутатів, активістів громадянського суспільства та співробітників адміністрацій парламентів. Увагу буде присвячено таким темам, як більша відкритість процесів складання парламентських та державних бюджетів, протидія фейковим новинам за допомогою прозорості, використання цифрових технологій для сприяння залученню громадян та розширенню дискусій, а також використання відкритості як засобу відновлення довіри до демократичних установ.

У сучасному світі парламенти відіграють провідну роль у багатьох дискусіях про те, як має функціонувати демократія. Парламенти знаходяться в центрі демократичного суспільства, але водночас, у багатьох країнах вони перебувають у нижній частині рейтингу установ за рівнем довіри громадськості. У різних країнах світу громадськість має серйозні очікування, що демократія буде здійснюватися прозоро, але так само спостерігається все більше спроб маніпуляції громадською думкою для підриву демократії. Парламенти є єдиними державними установами, що обираються безпосередньо громадянами, але їх часто звинувачують у клановості та в тому, що вони слугують переважно інтересам впливових еліт. Саме на ці та інші важливі виклики глобальний рух за відкритість парламентів і намагається знайти відповіді.

Хоча відкритість і прозорість парламентів є певним ризиком, адже вони таким чином можуть більше піддавати себе перевіркам, для них це єдиний спосіб ефективно виконувати свою функцію як основного майданчика для демократичного діалогу та прийняття рішень у країні.

За підтримки Програми розвитку ООН в Україні Ініціатива «Відкритий парламент» в Україні дозволила зібрати основні зацікавлені сторони для реалізації амбітної стратегії парламентської відкритості, яка містить важливі зобов’язання зробити доступними дані про діяльність і витрати народних депутатів, враховувати внесок громадян у парламентській роботі та розробити комплексні інструменти для аналізу парламентської діяльності. Сьогодні до ініціативи «Відкритий парламент» в Україні входять народні депутати різних фракцій, представники Апарату ВР, міжнародні організації, журналісти, представники громадянського суспільства. Ми сподіваємось, що коло партнерів лише зростатиме.

У лютому 2016 р. Голова Верховної Ради підписав Розпорядження про затвердження Плану дій з відкритості Парламенту. Таким чином, Україна стала п’ятою країною в світі, де було ухвалено такий план. Законодавчі акти, необхідні для формального затвердження ключових елементів цього плану, перебувають на останніх етапах ухвалення.

Прем’єр-міністр Великобританії Вінстон Черчилль колись сказав відому фразу: «Демократія – це найгірша форма правління, якщо не брати до уваги всі інші». Відкритість парламентів є основним способом продемонструвати, що хоча ми всі ніколи не можемо бути задоволені кожним рішенням, яке нас стосується, демократію потрібно не лише здійснювати, але й робити це наочно!

Робота Глобальної конференції відкритості органів законодавчої влади починається 19 травня о 9:00 за київським часом та триває до 17:00 20 травня. Буде організовано пряму трансляцію на веб-сайті Конференції. Приєднуйтеся до нас!