Кожен закон - це можливість зменшити нерівність чоловіків і жінок

04 жовт. 2017

 Українські урядовці під час Всеукраїнського семінару-наради щодо виконання Україною заключних зауважень Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок (CEDAW)

У кожній країні парламентарії відіграють ключову роль у визначенні можливостей для збільшення рівності між чоловіками та жінками. Але для цього їм потрібні надійні, неупереджені дані, а також ефективна взаємодія з експертами та громадянами. В Україні члени Парламенту вивчають різні шляхи інтеграції ґендерних питань в аналіз законодавства.

Ґендерний аналіз законодавства

Рішення, що стосуються законодавства, мають для всіх різні наслідки. Ґендерний аналіз - це процес, який використовується для розгляду потенційного впливу законів на жінок та чоловіків та перевірки, чи вони не обмежують можливостей або дискримінують громадян через їхню стать. Цей процес може бути комплексним та включати такі аспекти, як вік, інвалідність, етнічна приналежність, місце проживання, економічний стан та багато інших факторів, які впливають на життя людини.

Ґендерний аналіз має на меті:

·        визначити законодавчі можливості для посилення рівності та забезпечення того, щоб існуючі нерівності не зростали;

·        запобігти несправедливому/непропорційному негативному впливу на жінок або чоловіків.

Аналіз законодавства з ґендерної точки зору дозволяє врахувати під час ухвалення рішень, що впливають на життя людей, їхній різний досвід та потреби. Якщо ці відмінності не будуть враховані, то складається враження, що рішення мають однаковий вплив на усіх, що може призвести до негативних чи небажаних наслідків. Більш ґрунтовний аналіз такого впливу допоможе країні створити більш ефективне та дієве законодавство.

Дані є ключовим аспектом


Джерело: Британський офіс національної статистики

Дані, що використовуються парламентарями при аналізі законодавства, є ключовим аспектом для врахування ґендерних питань. Вони можуть відображати різні нюанси важливих проблем при аналізі ґендерних аспектів. Депутати, які розглядають питання про внесення змін у законодавство, яке стосується, наприклад, охорони психічного здоров’я, можуть повністю змінити думку після аналізу даних з розбивкою за статтю.

У Плані дій для парламентів із врахування ґендерних аспектів, розробленому Міжпарламентським об’єднанням, парламентам рекомендується «розробити чіткі ґендерні настанови або інструменти для проведення аналізу законодавства» для депутатів.

У Фіджі Програма розвитку ООН та національний Парламент розробили практичний набір інструментів для ґендерного аналізу законодавства у відповідь на занепокоєння парламентаріїв щодо виконання Регламенту Парламенту щодо ґендерних питань. Відповідно до Регламенту, усі комітети повинні «забезпечити розгляд усіх питань з рівним урахуванням впливу та переваг для чоловіків і жінок». Короткий перелік інструментів забезпечує депутатам обґрунтування ґендерного аналізу законодавства, базову структуру аналізу, приклад його практичного застосування та низку надійних джерел даних.

Структура є дуже простою і має на меті забезпечити баланс ефективності та практичності, враховуючи різноспрямовані вимоги парламентаріїв у рамках аналізу законодавства. Представлені нижче чотири етапи можуть бути адаптовані та розширені з огляду на ситуацію та наявність часу.

Базова структура ґендерного аналізу законодавства

1. Визначення питань

Розбийте великі закони або стратегії на окремі питання та визначте пріоритети, які, на вашу думку, можуть мати найбільший вплив.

2. Пошук даних

 • Збирайте інформацію та дані про осіб, на яких може вплинути питання, яке ви розглядаєте.
 • Це можуть бути користувачі послуг або працівники, залучені до надання послуг. Також може бути доцільно проаналізувати склад учасників, які ухвалюють рішення із певного питання.
 • Знайдіть надійну та актуальну інформацію з розбивкою за статтю. Залучіть експертів та використовуйте широкий спектр джерел.
 • Виявіть існуючу нерівність, яка стосується питання, що розглядається.

3. Постановка правильних запитань

Заповніть прогалини у даних, провівши опитування членів комітету під час засідань або надіславши письмові запити. Ставте однакові запитання усім членам комітету. Наприклад:

 • Чи сприятиме закон збільшенню або зменшенню існуючої нерівності між чоловіками та жінками?
 • Чи існують статистичні дані з детальною розбивкою щодо осіб, на яких можуть вплинути зміни?
 • Чи є відмінності у тому, як запропоновані зміни можуть вплинути на чоловіків і жінок?
 • Чи необхідно змінити законодавство для врахування відмінностей між чоловіками та жінками?
 • Чи потрібно по-різному інформувати про новий закон чоловіків та жінок?

4. Надання рекомендацій

Оцініть ґендерний вплив законодавства. Якщо на вашу думку:

 • рішення може мати непропорційно негативний вплив на жінок або чоловіків;
 • можливість зменшення існуючої нерівності не було використано;
 • необхідно передбачити додаткові заходи щодо пом’якшення негативного впливу;
 • для проведення оцінки недостатньо даних, і ви вважаєте, що їх необхідно зібрати,

… для цього ви можете: внести зміни до законодавства, надати рекомендації уряду щодо зміни політики чи бюджету, або виділити окремі питання, що викликають занепокоєння.

В Україні Проект ЄС/ПРООН «Рада за Європу» співпрацює з Верховною Радою та Секретаріатом Верховної Ради для сприяння включенню аналізу ґендерного впливу до низки законодавчих актів, які можуть бути використані Парламентом для сприяння сталому розвитку, аби усі громадяни України могли реалізувати свої прагнення.

15 вересня Підкомітет з питань ґендерної рівності Верховної Ради та Проект ЄС/ПРООН «Рада за Європу», спільно з організацією ООН Жінки, організували семінар для депутатів та співробітників апарату Верховної Ради. Основна увага на семінарі приділялася питанням ґендерної рівності та Цілям сталого розвитку, також підкреслювалась важлива роль парламентів у Рамковій програмі дій на період до 2030 року. 35 учасників семінару, зокрема представники Підкомітету з питань ґендерної рівності та міжфракційного об’єднання «Рівні можливості», а також депутати Європейського парламенту, представники Грузії та Молдови, обговорили різні шляхи інтеграції ґендерних аспектів у процес аналізу законодавства, у тому числі шляхом проведення систематичного ґендерного аналізу законопроектів.

Ханна Джонсон є консультантом Проекту ЄС/ПРООН «Рада за Європу» в Україні.

 

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Македонія Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Свазіленд Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка