Майнові права та правова допомога: полегшення життя в Україні

Many Ukrainians don't know their land and property rights
Більшість українців не знають своїх майнових та земельних прав

Іван Калита на свою пенсію може тільки купити ліки та основні продукти (молоко, хліб та картоплю) і оплатити комунальні послуги.

Два роки тому він вирішив продати дві свої земельні ділянки, аби отримати гроші для ремонту будинку.

Основні результати

  • Співробітники 742 державних центрів правової допомоги, представники 55 НУО-надавачів правової допомоги та чотирьох юридичних клінік пройшли навчання з питань земельного та майнового права та його застосування на практиці
  • Протягом року 180 тисяч осіб отримали первинну юридичну допомогу у 742 державних центрах правової допомоги
  • Було надруковано 5 тисяч посібників та брошур з питань земельного та майнового права. Протягом року вони були розповсюджені серед державних та недержавних надавачів правової допомоги та сільських рад
  • Експерти ПРООН у тісній співпраці з організаціями громадянського суспільства підготували рекомендації щодо земельного та майнового законодавства та передали їх уряду
  • 4 державні центри правової допомоги у співпраці з місцевими бібліотеками налагодили надання первинної допомоги через скайп
  • У партнерстві з ОГС та Міжнародним фондом «Відродження» було підготовлено посібник з кращих практики для НУО, що надають правову допомогу

Він почав реєструвати свої ділянки у 2010 р., але не зміг отримати необхідних документів – лише через те, що плата за видачу документів (адміністративний збір) була занадто високою.

За видачу різних документів пан Калита мав заплатити суму, приблизно еквівалентну 500 дол. США, якої у нього просто не було. Крім того, він не знав, які документи йому потрібні та де він може отримати правову допомогу.

Мільйони українців не знають своїх майнових та земельних прав. Державним центрам правової допомоги Міністерства юстиції часто бракує знань для того, щоб надати людям необхідну допомогу – іноді у них навіть немає комп’ютерів.

Іншою проблемою є недосконале законодавство у цій сфері, яке, до того ж, постійно змінюється. Отже, існує нагальна потреба розробити та впровадити всеосяжну стратегію сприяння реалізації майнових та земельних прав малозабезпечених громадян.

ПРООН надала уряду рекомендації щодо вдосконалення законодавства з питань земельних та майнових прав, у тому числі щодо відміни великих адміністративних зборів за видачу різних документів.

Виконання цих рекомендацій допоможе таким людям, як Іван Калита, зареєструвати свої земельні ділянки та отримати доступ до безоплатної правової допомоги.

У 2011 р. в Україні було прийнято Закон «Про безоплатну правову допомогу», що призвело до зростання попиту на безоплатні юридичні послуги, особливо у сфері майнових та земельних прав.

З цього року ПРООН в Україні починає підтримувати надавачів правової допомоги. Для цього проводяться семінари та регулярно розповсюджується інформація про оновлення законодавства про майнові та земельні права.

Співробітники всіх 742 державних центрів правової допомоги, 55 НУО-надавачів правової допомоги та чотирьох юридичних клінік пройшли навчання з питань земельного та майнового права, протягом року державні центри надали допомогу 180 тисячам громадян.

ПРООН у співпраці з Інститутом відкритого суспільства та неурядовими організаціями допомогла зібрати кращі практики (1) щодо надання правової допомоги в Україні. Крім того, ПРООН розробила посібник (2) для організацій громадянського суспільства щодо створення центрів надання правової інформації та консультації.

Переважна більшість центрів, що надають безоплатну правову допомогу, знаходяться у містах, тому чотири державні центри у співпраці з місцевими бібліотеками почали надавати безкоштовні юридичні консультацій через скайп. Це дозволяє зекономити час та гроші сільських жителів, які звертаються за правовою допомогою.

Все, що потрібно таким людям – знайти місцеву бібліотеку, яка бере участь у цій програмі.

Помічник Міністра Юстиції України Лідія Горбунова висловила сподівання, що всі центри правової допомоги матимуть можливість надавати таку допомогу онлайн.

«Гроші, які я отримав за продаж частини своєї землі, стали у великій нагоді, – розказує Іван Калита з посмішкою, – дах мого будинку більше не протікає. Мені також вдалося відкласти деякі гроші для придбання ліків. Життя тут дуже дороге, і я задоволений, що зміг знайти вихід із ситуації».