Ковток свіжого повітря для Луганська

..
Факельна установка зменшить викиди парникових газів приблизно на 125 тисяч тон

У Луганську була проблема – полігон з більш ніж трьома мільйонами тон відходів – яку місто перетворило на можливість. Полігон було очищено, на ньому було встановлено систему збору метану, що викидався з відходів. Тепер цей метан спалюється, що дозволяє скоротити обсяг викидів парникових газів. У майбутньому можна використовувати цей метан для виробництва електроенергії для місцевих потреб.

«Велике звалище сміття перетворилося на зелену галявину. На додачу ми маємо джерело енергії, яке можна використовувати у майбутньому» – заявляє Анатолій Близнюк, Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

Факельна установка спалює метан, який має у 22 разів вищий парниковий ефект, ніж діоксид вуглецю. У результаті горіння метану в атмосферу потрапляє саме СО2, що дозволяє скоротити обсяг викидів парникових газів приблизно на 125 тисяч тон.

Основні результати

  • Україна є однією з 20 країн, зо здійснюють найбільше викидів СО2
  • Факельна установка спалює метан, який має у 22 разів вищий парниковий ефект, ніж СО2
  • За розрахунками, загальний обсяг викидів метану з полігонів України становить 934 тисячі тон
  • Очікується, що спалення метану (який потрапляє в атмосферу у вигляді СО2) дозволить скоротити обсяг викидів парникових газів приблизно на 125 тисяч тон

«Це важливо і для охорони навколишнього середовища, і для економіки» – стверджує Анатолій Близнюк.

Цей проект вперше в Україні передбачає використання ринкових механізмів Кіотського протоколу, які дозволяють розвинених країнам тримати обсяги своїх викидів у необхідних рамках за рахунок купівлі вуглецевих одиниць у країн, що розвиваються, а останні мають використовувати ці кошти для реалізації проектів, спрямованих на скорочення обсягу викидів.

«Проект, що реалізовується на полігоні відходів у Луганську, є чудовим прикладом перетворення відходів на джерело енергії, проблеми – на можливість низьковуглецевого зростання,» – відзначає Рікарда Рігер, Директор Представництва ПРООН в Україні.

 «Цей проект дуже важливий, оскільки це пілотний проект, – заявляє Анатолій Близнюк, – раніше в Україні не було подібних проектів».

Модель, створену ПРООН у рамках цього проекту, можуть використовувати й інші міста України. Оскільки Україна є однією з 20 країн, що здійснюють найбільше викидів СО2, загальний обсяг викидів метану з полігонів України, відповідно до розрахунків, становить 934 тисячі тон (1990 р.)

«Ми працюємо над цим проектом вже чотири роки. В Україні ще не було досвіду та знань щодо скорочення викидів з полігонів та використання біогазу» – зазначає Олександр Северин, керівник проекту з утилізації газу зі звалища.

«Завдяки партнерам проекту ми навчилися, як це робити. Крім того, ПРООН та органи влади інвестували кошти у створення систему збору біогазу, очистили полігон та здійснили спорудження обладнання, яке ми сьогодні запускаємо».

«Для того, щоб створити низьковуглецеву сталу економіку, ми маємо діяти на всіх рівнях: національному, регіональному та місцевому, – зауважує Рікарда Рігер, Директор Представництва ПРООН в Україні, – цей проект доводить важливість ініціатив щодо попередження зміни клімату на всіх рівнях».

Луганська область – це один з промислових регіонів України, де проблема забруднення навколишнього середовища набирає масштабів екологічної катастрофи. Інтенсивна урбанізація, високий рівень забруднення від гірничих, хімічних та металургійних заводів, що споживають занадто багато енергії, та брак фінансування програм охорони навколишнього середовища роблять цей регіон особливо вразливим.

Партнерами проекту є Луганська обласна державна адміністрація, ТОВ «Надра Луганщини» та ПРООН (через вуглецевий механізм ЦРТ). Проект з утилізації газу зі звалища є частиною Програми сталого розвитку Луганської області – проекту ПРООН, що впроваджується спільно з Луганською обласною державною адміністрацією та Луганською міською адміністрацією.