Розширюючи можливості громад: наше щастя у наших руках


Проект ПРООН допомагає місцевим громадам та органам влади прислухатися один до одного та налагоджувати партнерство

Протягом 10 років Оксана Шостак жила у квартирі, стеля якої протікала кожного разу, коли йшов дощ чи сніг. На даху її багатоквартирного будинку були величезні дірки, його потрібно було терміново лагодити.

Багато років вона зверталася до міської адміністрації з вимогою вирішити цю проблему, але завжди чула одну й ту саму відповідь: «наразі немає коштів для цього». З часом Оксана зрозуміла: якщо вона не візьме справу у свої руки, її сім’я завжди бути жити у покритій цвіллю квартирі у будинку, який все швидше руйнується. Потрібно було починати діяти.

Основні результати

  • Місцеві органи влади усвідомлюють, що набагато ефективніше виділяти фінансування для ремонту, якщо місцева громада безпосередньо бере участь у всіх етапах виконання проекту
  • У м. Рівне було реалізовано приблизно 100 проектів, спрямованих на покращення житлових умов 150 тисяч жителів (без донорського фінансування)
  • Відповідно до численних досліджень громадської думки, стан будинків та об’єктів комунальної власності та вартість комунальних послуг є одними з найгостріших проблем в Україні
  • Об’єднання співвласників створені у 10% багатоквартирних будинків. Інші 90% багатоквартирних будинків з приватними квартирами досі обслуговуються неефективними ЖЕКами.

Спершу вона вирішила поговорити з сусідами та з’ясувала, що цим питанням переймаються всі. Жителі будинку організувалися та створили об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке було названо «Газда». «Вистачило буквально 10 хвилин, що усі погодилися, що протікання даху – це спільна проблема, – Оксана пригадує першу зустріч, – дощ і сніг завдавали значних ушкоджень будинку, викликаючи не тільки надлишкову вологість у квартирах, а також плісняву, що є шкідливою для здоров’я жителів. Вода поступово руйнувала несучі стіни будівлі: постійно волога штукатурка почала кришитися, залізні конструкції швидко іржавіли». Громадські активісти були готові вживати необхідних заходів, проте їм бракувало ресурсів.

На щастя, Оксана дізналася від координатора проекту Петра Вахнюка про проект ПРООН «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку», до якого члени об’єднання «Газда» подали пропозицію щодо ремонту даху. Менше ніж за місяць вони отримали позитивну відповідь та енергійно взялися за справу. ПРООН надала 45% необхідних коштів, інші 45% були надані з місцевого бюджету, а решту – 10% – зібрали самі жителі.

У багатоквартирних будинках проживає близько 34 мільйонів людей – це 80% населення держави. Більшість багатоквартирних будинків споруджено ще 20-30 років тому і в багатьох з них ніколи не було ремонту. Відтак, системи опалення, водопостачання та водовідведення у кожному третьому будинку потребують термінового капітального ремонту. Через це у багатьох громадах житлові будинки не мають якісних систем опалення, і взимку повітря у квартирах може бути таким холодним, що жити там просто неможливо. У багатьох випадках ці будинки утримуються ЖЕКами, мережа яких залишилася ще з радянських часів. Такі ЖЕКи можуть бути неефективними та байдужими до потреб людей. Крім того, владі бракує ресурсів для того, щоб підтримувати будинки у належному стані та робити необхідний ремонт

Для подолання цих проблем проект ПРООН «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку» допомагає місцевим громадам та органам влади налагодити діалог та стати партнерами. Проект реалізується за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва, Канадської агенції міжнародного розвитку та Посольства Королівства Норвегія в України. Проект успішно впроваджує підхід до місцевого розвитку, орієнтований на громаду, та спів-фінансує ініціативи місцевих громад. Завдяки цьому підходу вдається розширювати можливості громад. Вони більше не чекають, доки влада вирішить їхні проблеми (як це було у радянські часи) – замість цього вони спільними зусиллями намагаються самостійно змінити ситуацію.

ОСББ «Газда» є одним з сотень організацій громад в усій Україні, які отримують допомогу від проекту «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку». ПРООН надала підтримку 27 подібним проектам організацій громад у м. Рівне, користь від чого отримали більше 35 тисяч жителів. Успіх цих проектів надихнув міську раду прийняту нову міську програму, яка заснована на відтворенні механізму ПРООН щодо вирішення проблем громади за рахунок налагодження партнерства між об’єднаннями громадян та місцевими органами влади. Протягом чотирьох років реалізації проекту ПРООН було впроваджено майже 100 проектів, які принесли користь 150 тисячам осіб, і ця кількість постійно зростає. Особливою рисою нової програми є те, що провідну роль на всіх етапах реалізації проекту – починаючи від визначення найважливіших проблем до громадського аудиту та утримання споруджених/відновлених об’єктів – відіграє громада.

«Я думаю, що це найуспішніша програма, реалізована у Рівному, тому що вона дозволяє активним громадянам та органам влади об’єднатися для покращення умов життя, поліпшення житлових умов та стану при будинкових територій» – говорить про проект «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку» Володимир Хомко, міський голова м. Рівне.

Інші міста-партнери проекту наслідували приклад Рівного. Так, у Новограді-Волинському (47 тисяч жителів) організаціям громад виділяються кошти з місцевого бюджету на основі принципу спів-фінансування. У Рубіжному (61 тисяча жителів) щорічно влаштовується конкурс, на якому підтримуються найкращі соціальні проекти – вони так само фінансуються спільно місцевими громадами та міською радою. У Вознесенську (37 тисяч жителів) за допомогою співпраці між громадами та міською радою реалізуються проекти із ремонту дахів багатоквартирних будинків та спорудження систем водопостачання. У Миколаєві (496 тисяч жителів) місцеві об’єднання співвласників впроваджують проекти, спрямовані на ремонт багатоквартирних будинків. У Кіровському (28 тисяч жителів) за допомогою механізму спів-фінансування реалізуються проекти щодо проведення газу до будинків. Громадські заходи, які організовує ПРООН, дозволяють повідомити керівництво держави про такі позитивні приклади.

Як стверджує Анатолій Близнюк, Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, для модернізації систем опалення та об’єктів комунальної сфери в Україні потрібно майже 90 млрд. дол. США. Але у державному бюджеті немає і 1% від цієї суми, як говорить пан Близнюк. Дому досвід Рівного та інших міст щодо залучення жителів, органів влади та інших зацікавлених сторін до процесу реформ на місцевому рівні є дуже цінним та важливим.