Молоді футбольні волонтери – коротка інформація про проект та його досягнення

...

Починаючи з 2012 р. проект «Молоді футбольні волонтери: спорт та волонтерство для ЦРТ» спростовує це та знаходить сотні ентузіастів і просто активних сільських хлопців і дівчат, що готові виконувати власні проекти для сприяння досягнення ЦРТ.

«Я дізнався, яким чином можна спробувати провести свою акцію в своєму селі та познайомився з дуже цікавими людьми, як з волонтерами ООН, так і з учнями інших шкіл, – говорить Андрій Уваров, учень Куцурубської школи (Миколаївська область), учасник Молодіжного форуму «Спільне вирішення молодіжних проблем», який було організовано проектом ПРООН «Молоді футбольні волонтери» у співпраці з Миколаївською молодіжною організацією «Альтер-спорт» у квітні 2013 р. у Миколаєві, – дізнався, що не тільки у мене в селі є проблеми ... і мене радує, що є способи їх вирішення. Все це дійсно вплинуло на мене, і в майбутньому я хочу спробувати провести в своєму селі якусь акцію з очищення навколишнього середовища».

З ним погоджується Сулейман Баранов, тренер Білогірської ДЮСШ (АР Крим): «Коли навчання відбувається в ігровій формі, дитина будь-якого характеру і поведінки, включаючи важких дітей, засвоїть матеріал на відмінно. У  моїй практиці хлопчик з багатодітної сім'ї, який вже долучився до багатьох шкідливих звичок, не кажучи вже про погану успішність у школі, потрапивши до нас на футбол і заняття «Чесна Гра» змінився у позитивну сторону; тепер він грає ключову роль в команді і, більш того, привертає до активного здорового способу життя інших дітей зі своєї сім'ї».

Подібні історії є типовими для проекту «Молоді футбольні волонтери». Вони надихають учасників та персонал проекту – п’ять волонтерів ООН – спільно працювати для досягнення ЦРТ через неформальну футбольну освіту та волонтерство у сільських громадах.

Проект «Молоді футбольні волонтери» спрямовано на подолання вразливості молодих людей до поширення епідемії ВІЛ та соціального виключення. Для його впровадження залучені ресурси Бюро ООН зі спорту на благо розвитку та миру, Програми розвитку ООН в Україні та Програми Волонтери ООН. Він впроваджується у партнерстві з Міністерством молоді та спорту, Федерацією футболу України та Німецьким товариством з міжнародної співпраці (GIZ) у рамках Державної соціальної програми «Молодь України» та Державного проекту «Давай разом». Проект активно сприяє досягненню Цілей розвитку тисячоліття з особливою увагою до цілі 6 (боротьба з ВІЛ, малярією та іншими захворюваннями).

Проект засновано на ефекті синергії стратегій молодіжного розвитку, він впроваджується у Херсонській і Миколаївській області та АР Крим. Спорт використовується як каталізатор соціального згуртування, посилення громадянського суспільства та покращення фізичного і соціального здоров’я молоді у пілотних районах проекту. Його мета – залучити молодь віком від 12 до 20 років (не менше 40% мають бути дівчата), що живуть у сільських районах Херсонської і Миколаївської області та АР Крим до активної та ефективної участі у прийнятті рішень щодо їхнього здоров’я та життя їхньої громади.

Для досягнення довгострокових цілей проекту його діяльність було сплановано таким чином, щоб зробити процес розширення можливостей сільської молоді сталим та дієвим. По-перше, проект провів тренінги для вчителів та футбольних тренерів з використання принципів «молодіжного розвитку через футбол» та «Чесної гри» (”Fair Play”) у роботі з профілактики насильства і ВІЛ/СНІДу та сприяння ґендерній рівності у школах. Було підготовлено 15 сертифікованих тренерів з пілотних районів, які провели 28 майстер-класів, на яких передали свої знання 340 шкільним вчителям в областях. Після цього вчителі, які пройшли тренінги, провели у співпраці з місцевими молодими активістами уроки «Чесної гри» та спортивні заходи для молодіжного розвитку на місцях, у тому числі футбольні турніри та інформаційні кампанії. Наразі цими заходами було охоплено 1 284 молодих людей у трьох регіонах.

Крім компоненту «Чесної гри», проект також провів навчання футбольних тренерів та молодіжних лідерів щодо розробки та фінансування проектів, пов’язаних із ЦРТ, що сприяло посиленню їхньої кваліфікації та навичок партнерства з ровесниками та колегами. Цей освітній компонент передбачає проведення неформальних молодіжних форумів, тренінгів у школах та літніх таборах та окремих таборів для волонтерів, а також надання фінансової підтримки найкращим ініціативам молоді.

Сучасну молодь часто звинувачують у громадській пасивності і небажанні що-небудь робити, але чи дійсно це так? «Завдяки форуму ми побачили приклади нових можливостей для розвитку молоді, а також інноваційні підходи роботи з дітьми, як наприклад демонстрація роботи молодіжних організацій, практичні заняття з написання планів дій, планування їх реалізації та фінансування», відзначив Олександр Шевчук, вчитель Садової школи Снігурівського району, учасник Молодіжного форуму «Спільне вирішення молодіжних проблем».

Плани дій, підготовлені молодими учасниками освітніх заходів, спрямовані на заохочення місцевих установ та лідерів залучати молодь до розробки політики та прийняття рішень. Ці плани містять конкретні рішення проблем, які можуть бути впроваджені молодими людьми у рідних містах і селах. Молодь може подавати ці плани на конкурс міні-грантів, що проводиться в рамках проекту.

У 2012 р. таким чином було підтримано 11 проектів, у тому числі щодо проект із відбудови спортивних майданчиків у смт. Каланчак (Херсонська область) та проект «Молодь обирає спорт», в рамках якого передбачено спорудження майданчику з гімнастичними снарядами у с. Шубіло (АР Крим). Крім того, в рамках проекту «Молодь сьогодення для майбутніх поколінь» проведено конкурс на найкращий дизайн парку та відповідно відкрито сільський парк у с. Новогригорівка (Миколаївська область). Також було успішно реалізовано проекти із профілактики ВІЛ/СНІДу, як-от «Футбол як альтернатива наркотикам, алкоголю та ВІЛ» та «Подолання людської байдужості».

У найближчий час в рамках проекту «Молоді футбольні волонтери» будуть проведені нові форуми з питань ЦРТ, тренінги, футбольні турніри та міні-проекти. Це дозволить ще більше розширити можливості сільської молоді.

Основні досягнення проекту «Молоді футбольні волонтери»:

  • 340 тренерів навчені використанню методології «Чесної гри»
  • Більше 1 200 молодих людей охоплено заходами із застосуванням методології «Чесної гри»
  • Фінансування 11 молодіжних ініціатив, спрямованих на досягнення ЦРТ, дозволило залучити 650 волонтерів.

«Підтримка ініціатив молоді – це справжнє задоволення, – стверджує Дмитро Сай, координатор Молодіжного форуму, Національний Волонтер ООН, координатор проекту «Молоді футбольні волонтери» в Миколаївській області, ми навчаємо їх долати обставини, що перешкоджають їм досягти своєї мети. Це дає їм впевненість у власних силах. Після одного з семінарів молодь громади зібралася для спорудження сільського парку. Коли це побачили члени іншої громади, вони вирішили допомогти. Те, що починалося з одного кроку, перетворилося на лавину з сотень заходів».