Нові робочі місця для людей з інвалідністю

hljlj
Руслан Кирилко дуже задоволений своєю новою роботою

31-річний Руслан Курилко з м.Боярка має інвалідність, пов’язану з родовою травмою. Після того, як йому під час економічної кризи довелося закрити власний маленький будівельний бізнес, він намагався знайти роботу. Але штамп у медичній карті, за який він міг претендувати тільки на роботу охоронця, не дозволяв йому претендувати на багато вакансій, де він цілком міг працювати.

Дві третини українців працездатного віку з інвалідністю є безробітними. Дискримінація та стигматизація, з якою стикаються люди з інвалідністю, є спадщиною колишньої радянської системи, де люди з інвалідністю були відділені від суспільства. Вони мали дуже обмежений доступ до зайнятості та соціальних послуг.

Основні результати

  • Більше 18 500 роботодавців отримали інформацію та консультації щодо зайнятості людей з інвалідністю
  • Зайнятість людей з інвалідністю у пілотних центрах зайнятості підвищилася з 24% до 33%
  • Було працевлаштовано приблизно 3 тисячі осіб з інвалідністю

Для подолання цієї проблеми ПРООН в Україні у співпраці з Міжнародною організацією праці (МОП) та Державним центром зайнятості реалізувала проект «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості». У 2009 р. експерти проекту та робоча група підготували нову Модель працевлаштування та Методологію надання центрами зайнятості соціальних послуг людям з інвалідністю, які дозволять забезпечити їх роботою у майбутньому. Модель заснована на новому підході до забезпечення зайнятістю осіб з інвалідністю, а Методологія визначає умови для сприяння зайнятості таких людей. 

Робоча група з підготовки Моделі складалася з представників різних організацій, що працюють у цій галузі, у тому числі Міністерства соціальної політики, Державного центру зайнятості, Фонду соціального захисту інвалідів, Всеукраїнського центру реабілітації інвалідів, Науково-дослідницького інституту праці та зайнятості населення при Міністерстві соціальної політики, Інституту підготовки кадрів Державного центру зайнятості, Міністерства охорони здоров’я України, Федерації роботодавців України, Федерації профспілок України та представників неурядових організацій та асоціацій людей з інвалідністю, зокрема Національної асамблеї інвалідів України, Всеукраїнської профспілки працездатних інвалідів, Асоціації працездатних інвалідів та Київської організації незрячих юристів.

Крім розробки Моделі та методології проект також підготував проекти змін до чинних нормативно-правових актів та рекомендації щодо приведення національного законодавства у відповідність до міжнародних стандартів, кращих практик та норм Конвенції ООН про права інвалідів.

Одним із пілотних центрів, які запровадили новий підхід, став Києво-Святошинський районний центр зайнятості. Представники центру почали по-іншому ставитися до людей з інвалідністю. Зокрема, вони знайшли для Руслана роботу, яка найкраще підходила для його кваліфікації – тепер Руслан працює менеджером з продажу автозапчастин.

У 2012 р. Методологія надання центрами зайнятості соціальних послуг людям з інвалідністю була включена до єдиної технології надання соціальних послуг. З того часу вона використовується всіма центрами зайнятості в Україні.

Проблеми людей з інвалідністю є одним з пріоритетів ПРООН, тому наприкінці 2012 р. ПРООН разом з ЮНІСЕФ, ВООЗ та МОП розпочали нову дворічну програму «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні». Мета спільної програми – сприяти застосуванню стандартів доступності та універсального дизайну як таких, що забезпечать залучення і участь людей з інвалідністю, а саме сприяти подоланню існуючих бар'єрів, які заважають або обмежують рівний доступ до послуг і об'єктів, призначених для широкої громадськості. Ця програма допомагає виконувати положення Конвенції ООН про права інвалідів.

Програма впроваджується на двох рівнях: національному та регіональному (у Харківській області) та стосується трьох сфер: охорони здоров’я, зайнятості та соціальних послуг.

Вона фінансується у рамках Партнерства ООН із сприяння людям з інвалідністю та співфінансується з власних бюджетів ПРООН та ЮНІСЕФ. Спільна програма впроваджується у співпраці з Міністерством соціальної політики України.

                                          ***

Партнерство ООН із сприяння людям з інвалідністю – це унікальне партнерство між установами ООН, людьми з інвалідністю та організаціями, що їх представлять, урядами та іншими установами, що працює через спільні програми у країнах, спрямовані на захист прав людей з інвалідністю та виконання положень Конвенції ООН про права інвалідів (КПІ).


Новини по темі