Новий проект сприятиме виконанню Україною положень Конвенцій Ріо

5 трав. 2014

Майже мільярд сімей у всьому світі, особливо з сільських громад, безпосередньо залежить від природних ресурсів для забезпечення своєї життєдіяльності. Але глобальні екологічні загрози (зміна клімату, опустелювання, втрата біорізноманіття) підривають цю ресурсну базу. В Україні ці загрози є не менш важливими. Українські чорноземи є справжнім національним багатством і основою економічного розвитку країни.

Три конвенції ООН (про зміну клімату, біологічне різноманіття та опустелювання), прийняті на "Саміті Землі" у Ріо-де-Жанейро у 1992 році, є відповіддю на ці глобальні загрози. Вони прокладають шлях всім країнам до сталого розвитку.  Україна приєдналась до всіх трьох конвенцій.

З метою сприяння виконанню Україною міжнародних зобов’язань і досягнення глобальних екологічних цілей і через них реалізації соціально-економічного розвитку України, Програма розвитку ООН та Глобальний екологічний фонд розпочинають новий проект «Інтеграція положень Конвенцій Ріо у національну політику України». У рамках проекту буде здійснено аналіз національних планів і стратегій по відношенню до їх ефективного внеску у досягнення цілей конвенцій Ріо, проведено оцінку потреб щодо підвищення кваліфікації та розроблено цільову тренінгову програму для співробітників галузевих міністерств та інших зацікавлених сторін про пріоритети Конвенцій Ріо та підходи до виконання галузевих планів, а також проведено семінари для працівників ЗМІ та надано підтримку для кращого висвітлення глобальних екологічних проблем і процесів і їхнього значення для України.

29 квітня 2014 року на Вступному семінарі проекту зібралось понад 80 представників відповідних міністерств і неурядових організацій, а також науковці. На Семінарі були представлені цілі, основні заходи та очікувані результати проекту.   Проект здійснюватиметься до 2017 року і фінансується Глобальним екологічним фондом. Успішність реалізації Проекту великою мірою залежить від ефективності співпраці із Міністерством екології та природних ресурсів України та іншими державними органами влади та зацікавленими сторонами.

Деградація земель є вкрай серйозною проблемою для України, адже вона безпосередньо впливає на родючість ґрунтів та якість сільськогосподарських продуктів, що у свою чергу призводить до значних економічних втрат (понад 6 мільярдів доларів щорічно). Інтенсивне застосування хімікатів у сільському господарстві, надлишкове використання земель та неефективне лісокористування – чинники деградації земель в Україні. Деградація ґрунтів призводить, по перше, до зниження їх продуктивності, в наслідок чого доходи сільського населення скорочуються, а якість їжі у сільських місцевостях погіршується, забезпеченість продуктами зменшується. Зниження продуктивності в аграрній сфері вимушує сільське населення мігрувати у міста, що в свою чергу підвищує навантаження на інфраструктуру міст та сферу послуг. Масштабна деградація земель в рамках одного регіону може становити продовольчу загрозу для великої кількості населення.  

Зміна клімату може призвести до зменшення кількості опадів, що спричинить опустелювання та зменшення родючості ґрунту, погіршення ареалу диких тварин та рослин та негативні наслідки для життя сільського населення. Вже зараз відбувається зміщення кліматичних зон, а глобальне підвищення температури створює сприятливі умови для епідеміологічної небезпеки (наприклад, переміщення комах, які передають малярію, в Європу). Через підвищення рівня світового океану мільйони людей по всьому світу будуть вимушені залишити свої житла, зокрема, мешканці європейських приморських міст. Зміна клімату може спровокувати повені та буревії, у наслідок непередбачуваних та різких змін погодних умов. Це призведе до людських втрат та збитків для інфраструктури.

Наслідки зміни клімату спостерігались в Україні у 1998 та 2008 роках, коли країна зіткнулася з інтенсивними повенями, а також влітку у 2009 та 2010 роках, коли мала місце надзвичайна спека. Зміна клімату неминуче викликає економічні збитки та дуже вірогідно, що вона спричинить неконтрольовану міграцію населення, розповсюдження захворювань та інші соціально негативні наслідки. 

Існування людства та його благополуччя залежать від біологічного різноманіття та сталого функціонування екосистем, адже на їх основі базується виробництво багатьох товарів та послуг – їжі, медикаментів та ін. Тут має значення те, які добрива використовує людина, як вона проводить очищення викидів у природне середовище, як здійснює захист від стихійних лих. Важливість цих заходів визнають не всі, та бракує заохочення для проведення таких заходів. В результаті, екосистеми, певні види живих істот, та гени – будівельні матеріали біорізноманіття – деградують надзвичайними темпами, адже природні ресурси використовуються без огляду на наслідки для глобальних екосистем та економіки. Малозабезпечене населення, передусім у сільських місцевостях, більше за інші верстви населення відчуває зміни, які є наслідками безконтрольного втручання людини у природне середовище, оскільки воно безпосередньо залежить від товарів та послуг, в основі яких стале функціонування екосистем. 

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Македонія Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Свазіленд Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка