Шість фактів, які потрібно знати про Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (і права жінок) в Україні

30 січ. 2017

Фото: ПРООН Грузія

У цій статті ПРООН наводить шість фактів щодо прав жінок в Україні, зокрема щодо виконання урядом України Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (CEDAW).

1. СEDAW – це міжнародний білль про права жінок, який також ратифікувала Україна

Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (CEDAW) часто називають «біллем про права жінок». Це один з основних міжнародних договорів у сфері прав людини в рамках системи договорів Організації Об’єднаних Націй, який накладає на держав-членів правові зобов’язання забезпечити повагу, захист і реалізацію прав людини. Конвенцію CEDAW було прийнято в 1979 році й ратифіковано 189 країнами, зокрема Україною, яка несе правові зобов’язання по виконанню її положень на практиці і щочотири роки представляти національні доповіді про заходи, вжиті для виконання цих зобов'язань. За цей час Україна представила 8 періодичних доповідей, остання з яких буде найближчим часом розглянута Комітетом CEDAW в Женеві.

2. Громадянське суспільство й жіночі групи відіграють ключову роль у тому, щоб забезпечити повагу до прав жінок

Щоб український уряд міг ефективно просувався у напрямку подолання ґендерно-обумовленої дискримінації та виконував свої зобов’язання за Конвенцією CEDAW, урядовцям необхідно також дослухатися до думок незалежних експертів.

Ось чому кілька організацій громадянського суспільства, які є частиною «Ґендерної стратегічної платформи», зібрали інформацію про становище жінок по всій Україні. У їхньому звіті задокументовані розповсюджені форми дискримінації і насильства щодо жінок, які свідчить про існування суттєвих і глибоко укорінених перепон, з якими досі стикаються українки у різних сферах життя. Ця інформація представлена ​​в Альтернативній доповіді, що доповнює восьму державну доповідь про хід виконання зобов’язань України згідно CEDAW.

3. У лютому українське громадянське суспільство виступатиме перед Комітетом з ліквідації дискримінації щодо жінок (CEDAW) у Женеві

Впродовж 66-ї сесії, що відбуватиметься 14 лютого 2017 року, Комітет із ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок розглядатиме доповіді неурядових організацій з України та семи інших країн (Ірландії, Йорданії, Німеччини, Мікронезії, Сальвадору, Руанди і Шрі-Ланки).

Українські організації громадянського суспільства матимуть можливість зробити так звану «усну заяву» перед Комітетом. Для всіх ОГС, які бажають прокоментувати ситуацію в окремо взятій країні, виділяється близько 10 хвилин; тому вкрай важливо, щоб вони координували свої зусилля.

ПРООН, ООН-Жінки, Фонд народонаcелення ООН і Міжнародна жіноча ліга за мир і свободу спільно підтримують стратегічне планування для участі українського громадянського суспільства у процесі CEDAW. У заході, що відбувся 26 січня, взяли участь організації, що займаються правами жінок у різних сферах, а також правами жінок, що стикаються з різноманітними проявами дискримінації, зокрема ромів, жінок, що живуть з ВІЛ, жінок з числа ВПО, представників ЛГБТ-спільноти та інших груп, щоб узгодити свою позицію на майбутній сесії CEDAW.

Комітет розгляне альтернативну доповідь разом із державною доповіддю, оцінюючи дотримання Україною зобов’язань згідно з Конвенцією про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок.

4. Ґендерна рівність в Україні досі недостатня

Альтернативна доповідь вказує на те, що переважна більшість заявлених державою пріоритетних реформ не враховує підходів ґендерної рівності при формулюванні програми реформ. Також не проводиться жодного аналізу наслідків реформ у ґендерному плані.

Громадські активісти також відзначають існування відмінностей у сфері працевлаштування. За даними Державної служби статистики, працюючих жінок у віці 15-70 років на 700 000 менше (7,9 мільйонів), ніж працюючих чоловіків у тій же віковій групі (8,6 мільйонів). Офіційна статистика також свідчить про те, що жінки в середньому заробляють на місяць на 35,6% менше (3 966 грн.), ніж чоловіки (5 379 грн.), якщо порівняти аналогічні позиції і професійну підготовку.

Однак групи громадянського суспільства також відзначиють низку позитивних зрушень, зокрема, реформу поліції: тепер в українській поліції працює 25% жінок; окрім того, вперше в українській історії жінки-поліцейські патрулюють вулиці.

Хоча число жінок-депутатів збільшилося лише на незначні 1,4%, а жінки, як і раніше, в значній мірі недостатньо залучені у процес прийняття рішень, у 2016 році було створено парламентський підкомітет з питань ґендерної рівності та недискримінації.

Результатом цього стало прийняття низки важливих законодавчих актів для поліпшення становища жінок, зокрема Закону «Про місцеві вибори», який встановлює ґендерні квоти у виборчих списках.

5. Підтримка CEDAW – пріоритет для ООН в Україні

«Доки існує дискримінація щодо жінок і дівчат, доти існуватиме нерівність. Її ліквідація є ключовим
аспектом мандата ООН і всієї нашої роботи. Ми розглядаємо громадянське суспільство як найважливішу рушійну силу для досягненні ґендерної рівності в Україні. Ми тісно співпрацюємо з Комітетом CEDAW, урядом, а також іншими партнерами, що займаються питаннями розвитку, щоб переконатися, що вимоги CEDAW виконуються на практиці на державному рівні
», – говорить Анастасія Дівінская, радник із ґендерних питань ООН-Жінки.

У загальному контексті діяльності ООН і в тісній співпраці з ООН-Жінки і Системою ООН в Україні, ПРООН в Україні підтримує роботу Ґендерної стратегічної платформи – коаліції, що об’єднує понад 45 жіночих і правозахисних організацій, які підготували Восьмий альтернативний періодичний звіт про становище жінок в Україні.

Підтримка процесу CEDAW також є ключовим фактором у прискоренні позитивних змін у сфері ґендерної рівності в рамках Програми на період до 2030 року, зокрема, щодо реалізації п’ятої Цілі сталого розвитку – досягнення ґендерної рівності.

6. ПРООН також підтримує ґендерну рівність в Україні в багатьох інших аспектах

Пропагування ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок посідає ключове місце в мандаті ПРООН. У всьому світі ПРООН приділяє особливу увагу жінкам, які стикаються з численними проявами дискримінації у різних сферах. В українському контексті це також означає надання стратегічної підтримки тим людям, які в непропорційно великій мірі потерпають від нинішньої економічної кризи і збройного конфлікту – жінок і дівчат, що проживають у сільській місцевості, або були переміщені внаслідок конфлікту. Завдяки адресній підтримці від ПРООН в 2016 році понад мільйон жінок, зокрема жінок-переселенок, скористалися перевагами програм ПРООН для вирішення соціально-економічних проблем жінок у сільській місцевості. Близько 500 підприємств, якими керують чи володіють жінки, отримали від ПРООН підтримку в розвитку бізнесу, а також технічно-фінансову підтримку для бізнес-асоціацій, а понад 1 000 внутрішньо переміщених жінок знайшли роботу.

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Македонія Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Свазіленд Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка