«Права жінок – це права людини» - ще раз звертають увагу в Офісі Омбудсмана

7 лют. 2017

Київ, 7 лютого 2016 року – Уповноважений Верховної Ради з прав людини презентувала альтернативну доповідь про дотримання Конвенції ООН  про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Ґрунтуючись на аналітичних дослідженнях та аналізі ситуації на місцях, у доповіді підіймаються питання доступу жінок до освіти, доступу до медичного забезпечення, участі жінок у політичному житті, торгівлі жінками та домашнього насильства, а також питання становища жінок, що проживають у сільській місцевості.

Вітаючи учасників, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковськ зазначила: «Наше завдання показати альтернативний погляд на ситуацію дотримання рівних прав жінок та чоловіків, що може відрізнятись від державного, та отримати в подальшому реальні рекомендації, над виконанням яких ми будемо працювати».

Альтернативна доповідь Офісу Омбудсмана звертає увагу, що Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», який містить визначення сексуальних домагань та визначає порядок оскарження таких дій, фактично не містить ефективного механізму.

Здійснивши моніторинг стану виконання Конвенції, Офіс Омбудсману наголошує, що деякі види робіт залишаються заборонені для жінок. Так, жінки досі не можуть керувати транспортними засобами, що мають понад 14 пасажирських місць (окрім тролейбусів та трамваїв), тракторами та іншими сільськогосподарськими машинами, морськими та річковими суднами, працювати на великій кількості різних промислових та сільськогосподарських виробництв. Також, залишається значна різниця в оплаті праці чоловіків та жінок у різних секторах економіки, зокрема, галузях промисловості різниця становить 25,9%, у фінансовій та страховій діяльності – 33,6%, поштовій та кур’єрській діяльності 35,4%.

Також в Офісі Омбудсмана не могли залишити поза увагою такі серйозні проблеми як доступ ромських дівчат та жінок до освіти, низький життєвий рівень сільських жінок та проблеми доступу до медичного обслуговування жінок, що проживають у сільській місцевості. Так, приблизно половина опитаних сільських жінок не може собі дозволити різні ліки або платні медичні послуги, 30% мають проблеми з доступом до стоматолога та 28% до гінеколога.

«У всій країні жінки, як і раніше, стикаються з чисельними формами дискримінації та нерівності, незалежно від професійного рівня, сімейного, соціального становища або політичної активності. Жінки також є найбільш частими жертвами домашнього насильства та торгівлі людьми», - підсумувала Представник Уповноваженого  з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина.

14 лютого 2017 року Комітетом  з  ліквідації  дискримінації  щодо жінок буде досліджуватись стан дотримання Україною Конвенції. За підтримки ПРООН Секретаріат Омбудсмана представить членам комітету основні висновки та рекомендації своєї альтернативної доповіді з пропозицією включити їх в заключні зауваження Комітету для України.

Cedaw_OO_report_Infograph_UKR2