Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» разробила стратегию покращення доступу до правосуддя в 2017 році

22 лют. 2017

Київ, 6-7 лютого 2017 р. - Члени Коаліції, до якої входять 17 неурядових організацій, що фіксують порушення прав людини в контексті конфлікту на сході України, підсумували свою правозахисну діяльність у 2016 році і домовилися про подальші кроки для покращення ефективності правового захисту, підтримки постраждалих та запобігання порушенням.

Коаліцію «Справедливість заради миру на Донбасі» було створено в 2014 році за підтримки ПРООН та інших партнерів. Більшість із цих НУО – це правозахисні організації та ініціативи, що документують порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права під час збройного конфлікту на Донбасі.

З метою забезпечення належного документування порушень, Коаліція використовує професійну базу даних і програмне забезпечення, яке було придбано і встановлено за підтримки ПРООН та інших партнерів. База даних вже включає понад 200 справ про порушення прав людини, а також використовується для визначення відповідних інструментів правового захисту (наприклад, ЄКПЛ, МГП, національний кримінальний та цивільно-правовий кодекси) постраждалих, багато з яких є ВПО або представниками інших уразливих громад на Донбасі.

Члени коаліції прагнуть поліпшити доступ до правосуддя для тих, хто найбільше постраждав у ході конфлікту, в тому числі жертв незаконних затримань і тортур, звільнених в'язнів, іммігрантів, у яких незаконно відібрали майно, а також допомагають їхній реінтеграції в українське суспільство.

З моменту свого створення наприкінці 2014 року Коаліція отримала визнання українських і міжнародних партнерів. У співпраці з широким колом урядових суб'єктів та міжнародних партнерів, коаліція працює задля поліпшення доступу до правосуддя, надання юридичної допомоги постраждалому населенню, а також сприяє встановленню миру і примирення.

В ході зустрічі, члени Коаліції розглянули досягнення минулого року та визначили пріоритети на 2017 рік. У 2016 році Коаліції вдалося збільшити свої комунікаційні і просвітницькі можливості та вдосконалити механізми моніторингу та документування. Члени Коаліції також взяли участь у організованих ПРООН тренінгах з цифрової безпеки і документування. Крім того, Коаліція розробила і запустила нову веб-сторінку, де громадяни можуть напряму повідомляти про порушення прав людини. Коаліція підготувала 11 тематичних доповідей і 2 звіти про результати моніторингу порушень прав людини. За підтримки ПРООН, один із цих звітів був поширений серед членів Ради Безпеки ООН і Генеральної Асамблеї ООН.

Грунтуючись на досягненнях попереднього року, Коаліція визначила наступні пріоритети на 2017 рік:

  • Продовження збору інформації про порушення прав людини у Східній Україні (шляхом наповнення бази даних);

  • Надання правої, соціальної, медичної і психологічної допомоги постраждалим;

  • Забезпечення внутрішньої і зовнішньої роз'яснювальної роботи;

  • Недопущення безкарності і сприяння зміцненню діалогу та миру шляхом співпраці з національними та міжнародними правоохоронними органами;

  • Проведення інформаційно-просвітницьких кампаній.

Ця ініціатива підтримана проектом ПРООН «Демократизація, права людини і розвиток громадянського суспільства в Україні» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії та Міжнародного фонду «Відродження».