Громадянське суспільство оцінює зусилля України в області прав людини напередодні періодичного огляду ООН

26 квіт. 2017

Напередодні третього Універсального періодичного огляду ООН результатів України в області прав людини, українське громадянське суспільство оцінює успіхи і невдачі уряду в боротьбі з дискримінацією, забезпеченні верховенства закону, а також вирішенні інших питань в галузі прав людини.

У листопаді 2017 року Україна представить свою національну доповідь на розгляд Раді з прав людини ООН у рамках 3-го циклу Універсального періодичного огляду (УПО), який дає можливість для кожної держави-члена ООН заявити, що вони зробили для поліпшення ситуації з правами людини в своїй країні та виконання своїх зобов'язань у галузі прав людини.

У 2012 році, в рамках 2-го циклу УПО, ПРООН взяла на себе провідну роль у вивченні можливостей цього механізму для просування прав людини в Україні, підвищення обізнаності про цей механізм і забезпечення того, щоб всі зацікавлені сторони виграли від участі в процесі підготовки до УПО в Україні. У результаті огляду Україна отримала 145 рекомендацій від 47 держав-членів щодо проблемних питань, які необхідно вирішити, з яких було прийнято майже 80%.

Більшість зауважень до України стосувались таких сфер, як боротьба з дискримінацією та забезпечення толерантності, забезпечення верховенства закону, вдосконалення пенітенціарної системи, виконання міжнародних конвенцій, просування прав дитини.

У 2015 році за підтримки ПРООН понад 80 організацій громадянського суспільства, об'єднаних у коаліцію, підготували проміжний тіньовий звіт для оцінки ходу виконання рекомендацій УПО, отриманих Україною у 2012 році, фокусуючись також і на нових проблемах в області прав людини, пов'язаних з конфліктом.

З метою забезпечення оновленої незалежної оцінки успіху українського уряду у впровадженні рекомендацій щодо поліпшення прав людини в країні, цього квітня Уповноважений ВРУ з прав людини (Омбудсмен) і численні коаліції громадських організацій представили свої альтернативні погляди та обговорили їх з урядом на зустрічі, спільно організованій ПРООН, Омбудсменом і Міністерством юстиції.

У своїх 16 альтернативних звітах правозахисні ГО висвітили найважливіші питання прав людини: забезпечення свободи асоціації, мирних зібрань та вираження думок, боротьба з дискримінацією та забезпечення толерантності, просування верховенства права, протидія застосуванню тортур і нелюдського поводження, реалізації основних міжнародних конвенцій, підтримка прав дітей, гендерної рівності, прав жінок, боротьба з гендерним насильством та вирішення порушень прав людини, пов'язаних з конфліктом. У багатьох доповідях йдеться про низький рівень виконання рекомендацій 2012 року, а також про нові виклики, що виникли у результаті конфлікту.

Зокрема, підтримана ПРООН коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі», що об'єднує 17 організацій громадянського суспільства, які розглядають порушення прав людини, скоєні під час конфлікту, висвітлила існуючі проблеми незаконного затримання і тримання під вартою, вербування дітей у збройні сили, сексуального насильства, обстрілу медичних установ, а також інші важливі питання, викликані збройним конфліктом на Донбасі.

Правозахисникам вдалося виявити більше 150 незаконних місць утримання під вартою з обох боків лінії конфлікту. На основі більш 280 інтерв'ю з жертвами порушень прав людини було виявлено понад 90 жінок, які пережили сексуальне насильство в тюрмах, створених незаконними військовими групами. Активісти також зафіксували не менше 30 випадків вербування дітей під час збройного конфлікту в Донбасі після початку військових дій, деякі з яких були молодше 15 років, що відповідно до міжнародного гуманітарного права чітко визначено як військовий злочин.

Згідно з отриманими даними, наразі 1 023 осіб вважається зниклим безвісти, з них 598 цивільних осіб, у тому числі 19 дітей. У доповіді містяться конкретні рекомендації авторів щодо вирішення цих проблем.

 

Альтернативні звіти було підготовано за сприяння проектів ПРООН «Демократизація, права людини та розвиток громадянського суспільства», та «Зміцнення потенціалу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», що реалізуються за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Македонія Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Свазіленд Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка