Звіт: Україні потрібно надати підтримку малому та середньому бізнесу через великі банки

12 трав. 2017

Це підприємство у Краматорську знаймається виробництвом, монтажем та сервісним обслуговуванням вітроенергетичних установок.

Україні потрібно надати значну підтримку малим та середнім підприємствам (МСП) на Донбасі, яким наразі доводиться нелегко, шляхом надання їм допомоги через два найбільших державних банки країни. Про це йдеться в рекомендаціях, що містяться в новому звіті.

Згідно зі звітом, який було підготовлено Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій на замовлення Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) у березні цього року, нещодавно націоналізований ПриватБанк та державний Ощадбанк могли б стати ідеальним каналом для забезпечення фінансування на Донбасі.

МПС в невеликих містах, особливо на сході країни, не мають достатнього доступу до обсягу кредитної підтримки від банків, який їм потрібен для розвитку. Проте, як з’ясував звіт, Ощадбанк та ПриватБанк часто є єдиними двома банками з філіями в багатьох невеликих містах, що робить їх найкращим варіантом для надання допомоги підприємцям.

Держава може використовувати банки не лише для надання позик, а і для надання мікро-кредитів новим підприємствам, зазначається у звіті, в якому Ощадбанк та ПриватБанк називають «природними партнерами для будь-якої програми підтримки малого та середнього бізнесу, що має на меті охопити невеликі міста на Донбасі».

Підтримка також може надаватися у формі спеціальної програми страхування фінансових ризиків, розробленої з урахуванням потреб малих та середніх підприємств регіону. Така програма може фінансуватися центральними та місцевими органами влади та міжнародними партнерами, йдеться у звіті Інституту.

Інші форми підтримки малого та середнього бізнесу включають консультаційні послуги для МСП для належної підготовки заявок на отримання кредитів та розробки бізнес-планів, що допомогло б їм отримати позики.

Звіт рекомендує органам місцевої влади взяти на себе провідну роль у підтримці малих і середніх підприємств. Кредитні програми Донецької та Луганської областей можуть слугувати пілотним проектом. Після успішного випробовування варто розглянути можливість спільного фінансування обласними та місцевими органами влади та міжнародними партнерами, як зазначено у звіті.

В цілому, розвиток малого і середнього підприємництва в Луганській і Донецькій областях зіткнувся з тими самими проблемами, що й в інших областях України,  йдеться у звіті. Водночас, ситуація в цьому регіоні ускладнюється через збройний конфлікт.

Звіт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій було підготовано для ПРООН за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

«Наш підхід до економічного відновлення Донбасу базується на принципах сталого економічного розвитку і сфокусований на підтримці розвитку сектору малих і середніх підприємств. В сучасних умовах це, зокрема, вимагає диверсифікації виробництва та ринків збуту готової продукції, впровадження нових технологій, включаючи так звані “зелені” технології, а також інвестицій у людський капітал» –  каже Мустафа Саіт-Аметов, координатор Програми відновлення та розбудови миру, що впроваджується ПРООН на сході України.

«Доступність фінансування для місцевих підприємств залишається обмеженою, тому для підтримки сектору малого і середнього бізнесу необхідно застосовувати інноваційні інструменти, що дозволять розподіляти ризики та відкриють реальні можливості доступу до фінансових ресурсів на прийнятних для бізнеса умовах».

З 1993 року ПРООН надає допомогу Уряду України в розробці рішень для здійснення переходу від планової до ринкової економіки та розвитку демократичної системи.

Залучення та партнерство ПРООН із центральними, обласними та місцевими органами влади сприяло прийняттю низки законів та стратегій, а також зміцненню потенціалу цих органів у контексті ширшої інтеграції України до світових процесів.