Викладачі журналістики пройшли піврічний тренінг з написання матеріалів про права людини

26 March 2018

Фото: Стефані Сен-Лоран Брассар / ПРООН в Україні

А ви знаєте, що більшість українців дізнаються про права людини зі ЗМІ? Згідно з даними нещодавнього соціологічного дослідження, троє з чотирьох опитаних відповіли, що про права людини дізнаються з телебачення, а 57% респондентів визнали, що телебачення формує їхнє уявлення про права людини.

У вересні 2017 року Інститут журналістики спільно з Центром інформації про права людини та офісом Уповноваженого з прав людини та за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) виступили з ініціативою організувати Академію з прав людини для викладачів та викладачок журналістики. Академія має на меті підвищити обізнаність журналістів про права людини, привернути увагу ЗМІ до ситуації різних соціальних груп, а також сприяти дотриманню етичних журналістських стандартів у висвітленні питань, пов'язаних із правами людини, рівності та недискримінації.

Протягом останніх шести місяців 24 викладачі журналістики з різних куточків України прослухали 4 сесії, присвячені різним аспектам прав людини. Слухачі курсу зустрічались з правозахисниками, представниками різних соціальних груп, офісу Омбудсмана та громадськими активістами. Викладачі журналістики вчилися, як писати про людей з інвалідністю, представників ЛГБТІ спільноти, ромів, секс-працівників та інші соціальні групи. Також учасники вивчали права дитини та етичні стандарти висвітлення дитячої проблематики у ЗМІ. В рамках навчального курсу слухачі дізналися і про правозахисні механізми ООН.

Окремий тематичний блок був присвячений Цілям сталого розвитку (ЦСР) і тому, як українські університети можуть долучитися до поширення ЦСР на місцевому рівні. Представники Національної освітньої мережі партнерських університетів ПРООН поділилися досвідом організації тематичних студентських заходів.

Академія стала платформою для співпраці між університетами. По завершенню стажування учасники академії поширюватимуть систематичний підхід до висвітлення прав людини. Викладачі вже розробили збірку лекцій для викладання курсу з прав людини. У свою чергу, методична рада затвердила рішення про інтеграцію курсу з прав людини в навчальні програми для журналістів.

«Академія з прав людини – дуже вчасна ініціатива. Нерідко люди, зокрема й журналісти, не розуміють, що таке права людини та як їх обстоювати. Подекуди журналісти самі своїми власними матеріалами свідомо чи не свідомо порушують права людини. Під час занять ми вивчали всі тонкощі цієї теми, спілкувалися з представниками різних соціальних груп. Наше завдання як викладачів – донести до студентів здобуті тут знання, підняти українську журналістику на якісно новий рівень», - зазначив учасник академії Олексій Костюченко, старший викладач Національного університету «Острозька Академія».

Навчання в Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики пройшли 24 викладачі з 20 вищих навчальних закладів (з Києва, Львов, Черкас, Житомира, Ужгорода, Херсона, Кропивницького, Харкова, Хмельницького та інших міст). Заняття тривали півроку – з  вересня 2017 року до березня 2018 року.