Нові технології дозволяють людям з порушеннями зору насолоджуватися театром

23 October 2018

Львівський театр для дітей та юнацтва впроваджує новітні технології, застосовуючи на практиці принципи універсального дизайну і роблячи театр доступнішим для глядачів з інвалідністю.

“Уявімо, що ми знаходимося в театрі, починається вистава, вже запалюється світло, масштабні декорації, грає музика, виходять актори і… все це ми не маємо можливості побачити. Це типова ситуація, з якою мають справу люди з порушеннями зору,” - каже Оксана, мати дівчинки, яка має порушення зору.

Першому театру у Львові вдалося змінити таку практику. Починаючи з жовтня, всі вистави театру адаптовані для глядачів із порушеннями зору завдяки аудіодискрипції - спеціальному голосовому супроводу, який наживо подається через приймачі з навушниками і пояснює, що відбувається на сцені: описує декорації, міміку, дії сценічних персонажів.

Аудіодіскрипцію забезпечує спеціально підготований фахівець, який коментує, що відбувається на сцені. Актори Першого театру пройшли спеціальне навчання, яке дозволило застосувати цей метод.

“Озвучувати вистави наживо – це робота, яка потребує значної підготовки: передусім треба переглянути виставу декілька разів, аби знайти спосіб коротко і зрозуміло передати сенс того, що відбувається на сцені, людям з порушеннями зору. Прописавши текст для аудіодискрипції одразу в сценарії, можна значно полегшити роботу коментатору, - говорить Леся, акторка, яка вперше коментувала виставу.

Вистава з аудіодискрипцією “О восьмій вечора на Ковчезі” з’явилася в результаті впровадження проекту «Інклюзивний театр» та відкрила 99-ий театральний сезон. Проект «Інклюзивний театр» реалізується в межах спільної програми ПРООН, ВООЗ та МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні».

Реалізація проекту «Інклюзивний театр» - це значний крок для покращення доступності театру для різних категорій глядачів. Крім аудіодискрипції, в театрі планується  облаштувати пандус і забезпечити достатньо простору для глядачів, які користуються візком. Передбачено тактильну плитку в дворику театру, що полегшить навігацію для осіб з порушеннями зору.

“Раніше, коли я з батьками ходила до театру або опери, спеціально навчена людина на вушко пояснювала, що відбувається на сцені. Це відволікало інших глядачів, та й не завжди було добре чутно, особливо, коли голосно грала музика. Але тепер мені набагато зручніше дивитися виставу,” - ділиться враженнями Віра, 11 років, після перегляду вистави. Вона має порушення зору і навчається у класі з інклюзивною формою навчання.

“Цього року ми святкуємо сімдесяту річницю декларації про права людей. В одній зі статей говориться, що кожна  людина має право вільно брати участь у культурному житті суспільства,  втішатися мистецтвом, брати участь у науковому прогресі і користуватися його благами”, - зазначив радник ПРООН з питань демократичного врядування Маркус Бранд під час прес-конференції, де було презентовано послуги аудіодискрипції у виставах Першого театру.

Впровадження послуги аудіодискрипції можливе не лише для театральних вистав, а й для фільмів, спортивних змагань, циркових вистав, а також для опису експонатів в музеях.

Спираючись на власний досвід роботи над проектом, команда Першого театру вже до кінця цього року презентує модель доступного театру.

Спільна програма «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні» впроваджується Програмою розвитку ООН у співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міжнародною організацією праці за підтримки Партнерства ООН з питань реалізації прав людей з інвалідністю.