Молодь протестувала Вінницю на інклюзивність

31 May 2018

50 вінничан взяли участь в соціальному експерименті і протестували, наскільки доступними є транспорт та архітектура їхнього міста для людей з інвалідністю.

Студенти без інвалідності спробували себе в ролі людей з порушеннями зору чи слуху або пересувались на візку. А супроводжували їх люди з інвалідністю, показавши всі ті бар’єри, з якими вони зіштовхуються щодня. Разом вони подолали 2,5 км й виконали окремі завдання - робили покупки в магазинах та аптеках, спробували скористатися громадським транспортом.

«Студенти не розуміли, як людина на візку може зняти гроші в банкоматі, як незряча дівчина підбирає собі одяг, нечуючий запитує шлях. Не знали, чи є в місті доступний транспорт, як облаштовані пандуси, входи і виходи, — розповідає Інна Єрмакова, одна з авторок експерименту. — Все це наштовхнуло нас на думку організувати подорож, у якій супровід здійснюватимуть люди з інвалідністю, а студенти зможуть на власному досвіді відчути, з чим кожного дня вимушені стикатися люди з інвалідністю, наскільки Вінниця доступна для людей з порушеннями зору або слуху та тих, хто користується візками. Тобто не просто зрозуміти, а саме відчути».

У Вінниці провели соціальний експеримент

«У містах Європи ми часто бачимо людей з інвалідністю на вулицях і площах, які вільно пересуваються і не відчувають дискомфорту,   — коментує Роман, директор Центру реабілітації «Поділля» та координатор проекту "Нові можливості працевлаштування для людей з інвалідністю". —  Просто в них створені умови для самореалізації, дозвілля, працевлаштування, а в нас усе це на зародковому етапі. Коли ми почали досліджувати цю проблему, то з’ясували, що люди, які пересуваються на візках, можуть виконувати всю офісну роботу. А з обов’язками касирів чудово справляються люди з порушеннями слуху, в них немає нестачі в касі, бо вони ні на що не відволікаються. Кожна людина з інвалідністю заслуговує на гідну роботу, а не милостиню. Навіть люди зі складною формою інвалідності можуть знайти роботу. Головне донести їм, що їхнє життя — в їхніх руках».

Соціальний експеримент «Разом! Без обмежень!» було ініційовано студентами кафедри журналістики Донецького національного університету ім. В. Стуса, що зараз базується у Вінниці, та проведено в партнерстві з Центром реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля» в рамках проекту "Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні"

Про універсальний дизайн

Універсальний дизайн, як концепція, що передбачає проектування предметів, процесів та середовища в цілому таким чином, щоб ними могло користуватися якнайширше коло людей, здатна значно покращити якість життя людей з інвалідністю, а разом з ними і всіх маломобільних груп населення, зокрема людей поважного віку, батьків із дітьми та інших. Про те, як саме робити середовище комфортнішим читайте на сайті ud.org.ua.