Психологи використовують собак для допомоги українцям, які зазнали психологічних травм внаслідок конфлікту на сході

25 June 2019

Фото надала Марина Пугачова

Кажуть, собака – кращий друг людини, але в ураженій конфліктом Донецькій області собаки також допомагають жінкам і дітям відновлюватися після психологічних травм, спричинених збройним конфліктом на сході країни.

Звернувшись до каністерапії – методу психотерапії з використанням собак, що виник у Сполучених Штатах у 1960-х роках – група громадських активістів залучила дружніх песиків, аби лікувати дітей, які зазнали серйозних психологічних травм через конфлікт, який триває в їхньому регіоні.

Юристка Марина Пугачова, мешканка Маріуполя, очолює «Маріупольську асоціацію жінок «Берегиня» – громадську організацію, яка почала застосовувати цей підхід до реабілітації. За її словами, один із найяскравіших прикладів успішного застосування цього методу – це історія шестирічної Насті, дівчинки з Волноваського району поблизу лінії зіткнення, в якої з’явився чотирилапий товариш.

Вона з багатодітної родини у селі, де високий рівень безробіття. Окрім інших проблем, їхній будинок нещодавно зазнав прямих обстрілів. Психолог Маріупольської асоціації жінок «Берегиня» зараз активно працює з психологічними травмами у дівчаток із цієї родини.

Психологи соціальної служби запідозрили у наймолодшої дитини Насті аутизм. Проте старша сестра Інна, яка вже закінчує школу, також має психологічні проблеми.

Один із головних симптомів аутизму – це коли дитина поводиться відсторонено, полюбляє бути на самоті. Їй добре, якщо її не турбують і зовсім некомфортно, якщо, навпаки, фокус її уваги намагаються направити на якусь діяльність, як-то малювання, танці, прогулянка.

Проте психологиня бюро Катерина була переконана, що діагноз місцевих психологів був помилковим. Адже вона, з 2015 року працюючи на територіях вздовж лінії зіткнення, добре знає про вплив психологічного стресу на дитину.

Спектр посттравматичних симптомів у цих дітей може спричиняти зміни на фізіологічному, емоційному, когнітивному і поведінковому рівнях. Катерина переконана: життя під обстрілами практично з народження, переховування у погребі, коли на подвір’ї палає літня кухня, контузія матері – все це вплинуло на вразливу дитячу психіку.

Отож, психологиня вирішила залучити волонтерів із партнерських організацій і спробувати практику каністерапії для Насті. Позитивний ефект став помітний майже одразу.

Вже після першого сеансу Настуня почала розкриватися. Маленьку «тихоню» неможливо було впізнати. А після другого сеансу вона прийшла до команди бюро з цуценям, яке підібрала на вулиці, і заявила, що «хоче вивчити його на психолога».

Цуценя стало «щасливим квитком» для родини. Старша сестра була вкрай вражена змінами з Настунею, а її власна апатія змінилась на віру в майбутнє. Нині Інна вступає до кількох ВНЗ і планує вивчати психологію, а згодом працювати каністерапевткою.

Настуня ж тренує свого песика Лакі і теж мріє стати кінологом – спеціалісткою по собаках.

А мати, після тривалих пошуків, знайшла спосіб заробітку – шиє на замовлення одяг для собак. Шиє з любов'ю, адже саме вони змінили життя родини на краще.

Як каже Марина Пугачова, команда бюро вирішила продовжувати практику каністерапії як одного з інструментів роботи, враховуючи позитивну динаміку в реабілітації дітей з психотравмами.

Мережу Громадянських консультативних бюро, до якої належить «Маріупольська асоціація жінок «Берегиня», було створено в рамках Програми ООН із відновлення та розбудови миру, яку реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують десять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії.

Фото: Анжеліка Дротянко