ПРООН і українські дизайнери підготували екоподарунки дітям на сході України в межах ініціативи #Upcycling

20 January 2022

Близько 500 дітей із дитячих будинків на Донеччині та Луганщині отримали екосумки та екоіграшки, виготовлені із залишків тканин українських дизайнерів

Фото: Артем Гетьман / ПРООН в Україні

Спеціально до новорічих свят Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні передала дитячим будинкам на сході України екологічні іграшки та подарунки в межах апсайклінг-ініціативи. Подарунки було роздано в Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей у Торецькій громаді на Донеччині та дітям загиблих учасників АТО/ООС, а також у спеціальній обласній школі у Гірському на Луганщині.

Поняття «апсайклінг» (upcycling) походить з англійської мови і означає вторинне використання, творче перевтілення відходів на витвори мистецтва, побутові вироби, одяг, аксесуари тощо.

Основна мета ініціативи #Upcycling – привернути увагу як виробників одягу, так і споживачів до проблеми, популяризація цінностей відповідального споживання та виробництва серед українців, зокрема молодшого покоління. Ініціатива допомагає переосмислити поводження із залишками тканин і зношеного одягу, показати дітям та громадськосьті практичний приклад використання залишків виробництва (а саме тканинних клаптиків) як нової сировини для виробництва нових речей. В ширшому сенсі, ідея надання другого життя речам є важливою для зменшення сміття, що продукується, зокрема, внаслідок розвитку «швидкої моди», захисту довкілля і боротьби зі зміною клімату.

До ініціативи долучилися чотири українських дизайнери: Андре Тан (бренд Andre Tan), Катерина Сільченко (бренд the COAT by Katy Silchenko), Артем Климчука (бренд ARTEMKLYMCHUK) та Валерія Ковальська (бренд KOVALSKA).

Засновниця ГО «Київ Квітучий» Ольга Джарти каже, що апсайклінг – вторинне використання старих речей, зараз для багатьох щось складне і невідоме. «Втім якщо кожен з нас замислиться та долучиться – через кілька років це стане новою нормою життя. Дуже приємно, що українські дизайнери та ПРООН в Україні підтримали ідею, і вийшла дуже цікава колаборація, яка буде мати продовження та перевтілення».

Під час передачі апсайклінг-виробів у Гірському на Луганщині координаторка компонента «Місцеве самоврядування та реформа з децентралізації влади» Програми ООН із відновлення та розбудови миру Олена Рудич сказала, що перевиробництво дешевого одягу завдає великої шкоди екосистемам.

«Текстильна та швейна промисловість є одним із найбільших забруднювачів у світі, і саме переробка одягу є одним із найкращих способів утилізувати його без шкоди для довкілля. Це має багато екологічних переваг, таких як зменшення відходів, зниження забруднення, менше використання води і фарбників, економія енергії. Завдяки таким ініціативам найменші жителі громад можуть навчатись екологічному мисленню й робити свідомий ековідповідальний вибір», — додала пані Рудич.

Ілона Родзіна,  CEO «Kukushka project for kids», розповідає, що пірамідка — це перша розвиваюча іграшка малюка, яка знайомить його з такими поняттями, як колір, розмір і форма предмета, розвиває дрібну моторику, координацію рухів, увагу, пам'ять та логічне мислення, вчить із окремих складових збирати цілий предмет.

«Важливим моментом для розвитку головного мозку дитини є збагачення тактильного та сенсорного досвіду. Пірамідки відшиті з клаптиків різних текстур чудово справляються із цим завданням. Малюк, граючи з такою пірамідкою, встановлює нові нейронні зв'язки і м’яко, не форсовано розвиває свій внутрішній потенціал».

Ініціативу #Upcycling організовано в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції у партнерстві з ГО «Київ Квітучий» та Kukushka project for kids.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Гірське

24 December 2021, HIRSKE, Luhansk Oblast: UNDP and Ukrainian designers prepare eco-gifts for children in eastern Ukraine within the #Upcycling initiative

Торецьк

December 2021, TORETSK, Donetsk Oblast: UNDP and Ukrainian designers prepare eco gifts for children in eastern Ukraine within the #Upcycling initiative