Громадсько-приватне партнерство на службі відновлення водних ресурсів

23 бер. 2017

Вода є обмеженим і надзвичайно цінним ресурсом, необхідним для підтримання життя на земній кулі та розвитку галузей економіки. До проблем із збереження та відновлення водних ресурсів останнім часом додаються ті, що пов'язані із зміною клімату. Осушувальні торфовища яскравий тому приклад. З одного боку, ці природні комплекси відіграють роль потужних і незамінних природних фізико-хімічних та біологічних фільтрів. З іншого – є джерелом викидів парникових газів та можуть, в разі виникнення пожеж, мати значний негативний вплив на здоров'я людей.

Така ситуація характерна для багатьох областей українського Полісся. Основні площі осушуваних земель, загальна площа яких в Україні сягає 3,3 млн. га, знаходяться в зоні українського Полісся та у західних областях. Це близько 29% від загальної площі сільгоспугідь у цих регіонах, зокрема, у Рівненській області - 40%, Львівській і Волинській - по 38%, Закарпатській – 36%, Івано-Франківській - 30%, Житомирській - 25%. Осушувані землі, які не забезпечені оптимальним водним режимом і несприятливі в екологічному відношенні, складають 67,7 % від загальної площі і потребують заходів з покращання.

До вирішення проблеми водовідновлення на цих територіях долучилась й компанія "Кока-Кола Україна" та її Фундація. Разом із Програмою розвитку ООН в України та місцевими партнерами проведена робота із відновлення деградованих торфовищ в Чернігівській області. Цей досвід є цікавим та корисним представникам інших областей.

Саме для обміну думками та досвідом 23 березня 2017 року Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй за підтримки Фундації Кока-Кола та Державного агентства водних ресурсів України провели круглий стіл, присвячений Всесвітньому дню води. Темою круглого столу було відновлення водних ресурсів, розуміння їх ролі у житті людини та дбайливого ставлення до води.

Учасники круглого столу обговорили актуальні питання щодо відновлення водних ресурсів, боротьби із зміною клімату на регіональному рівні, торкнулися питання цінності торфовищ та обмінялися думками як поєднати відновлення водних ресурсів, боротьбу із зміною клімату та економічний розвиток території.

У своєму вступному слові пані Ірина Овчаренко, Голова Державного Агентства водних ресурсів України, яка закцентувала увагу на основних першочергових завданнях водогосподарської галузі, зокрема на законодавчих аспектах, зазначила, що «нині відбувається поетапне напрацювання змін, спрямованих на перегляд підходів до управління водними ресурсами, наближення їх до європейських стандартів, які чітко визначають, що стан цих ресурсів має бути добрим».

Пані Блерта Чела, Заступник Директора Представництва ПРООН в Україні, зазначила, що "вода - це життя і вона має життєво важливе значення для кожної людини на Землі. 71% поверхні Землі покрито водою. І хоча за останні десятиліття доступ до безпечної питної води покращився, досі 1,8 мільярда людей не мають доступу до неї, а 2,4 млрд не мають доступу до адекватної каналізації; понад 840 000 людей вмирають щороку від хвороб, пов'язаних з водою.  

22 березня відзначається Всесвітній день води. ПРООН активно долучається до вирішення актуальних проблем у цій сфері. Так, при підтримці з боку Європейського Союзу та компанії "Кока-Кола Україна", ми були зосереджені на відновленні водних ресурсів, в тому числі шляхом очищення каналів на меліоративних системах (наприклад, «Смолянка»); ремонту трубчатих переходів, що дозволило підвищити рівень ґрунтових вод і розширити доступ до води. У той же час, ця робота сприяє зменшенню викидів парникових газів з деградованих торфовищ та поліпшенню стану здоров'я місцевого населення в зв'язку із припиненням пожеж на торфовищах. Особливу увагу ми приділяємо проблемі водопостачання на території в зоні конфлікту на сході країни».

Пан Роджер Гаунтлет, Генеральний директор компанії "Кока-Кола Україна", зауважив що «збереження водних ресурсів – один з пріоритетних напрямків діяльності Компанії Кока-Кола у світі. У  рамках досягнення глобальних цілей сталого розвитку наша компанія достроково (ще у 2015 році) виконала своє амбітне зобов`язання до 2020 року повернути  у природу таку ж кількість прісної води, яка використовується на виробництво напоїв компанії у світі. Досягнення такої амбітної мети стало можливим як через  зменшення її використання та очищення на виробництві, так і через суспільні проекти водовідновлення - 248 проектів водного партнерства у 71 країні, орієнтованих на безпечний доступ до води, охорону водозборів і ефективного використання води. У багатьох випадках ці проекти також  сприяють покращенню санітарних умов,  освіті та підвищенню рівня життя місцевого населення, допомагають громадам адаптуватися до змін клімату, поліпшити якість води, розширити біорізноманіття і підвищувати рівень поінформованості з питань водних ресурсів. Щоб забезпечити доступ до безпечної води через проекти, орієнтовані на відновлення води, стале сільське господарство, поліпшення інфраструктури, Компанія Кока-Кола співпрацює з багатьма фондами, організаціями та місцевими органами влади. Тож, показовим у цьому плані є спільний з Програмою розвитку ООН в Україні та з об’єднанням  "Чернігівщина екологічна" проект на території Ніжинського району Чернігівської області. Він був спрямований на відновлення частини меліоративної системи на річці Смолянка».

У своїх виступах учасники круглого столу розповіли про водозабезпечення та використання поверхневих вод; відновлення гідрологічного режиму та раціонального використання водних ресурсів на прикладі осушувально-меліоративної системи «Смолянка» (Ніжинський район, Чернігівська область); громадсько-приватне партнерство на прикладі Ніжинського району; використання водних ресурсів осушувально-меліоративних систем на території Українського Полісся, тощо.

 

Довідка:

22 березня 2017 року світова спільнота відзначила Всесвітній день води, проведення якого у 1992 році започатковано Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй з метою привернення уваги до проблем, пов’язаних з водним фактором.

Всесвітній день води є можливістю нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для навколишнього природного середовища і розвитку суспільства та покликаний підвищити розуміння необхідності збереження екологічно чистого стану водних ресурсів для створення безпечних умов життєдіяльності населення, заохочуючи при цьому споживачів, науковців, фахівців і громадськість як на національному, так і на міжнародному рівнях займати активну позицію щодо цієї проблематики, розробляючи та реалізуючи низку заходів для запобігання забрудненню водних ресурсів, їх захисту, збереження та поліпшення якості водних екосистем.

У 2017 році тема Всесвітнього дня води - стічні води, а компанія під гаслом «Навіщо витрачати воду?» присвячена скороченню обсягів і повторному використанню стічних вод.

Контактна особа

Євген Зеленко, Координатор по зв’язкам з громадськістю та роботи зі ЗМІ, ПРООН в Україні        +38 044 254 0035 | yevgeniy.zelenko@undp.org

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Македонія Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Свазіленд Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка