Дослідження: у Чорному морі виявлено значну кількість забруднюючих речовин

8 черв. 2017

Проби показали наявність сотень нових забруднюючих речовин; розроблено мобільний додаток, який має допомогти відновити забруднені води.

У Чорному морі виявлено вдвічі більше плаваючого пластику, ніж в будь-якому іншому морі Європи, згідно даних екологічного дослідження, профінансованого Європейським союзом і Програмою розвитку ООН.

Використовуючи нові методи відбору зразків, дослідження також виявили 145 забруднюючих речовин у воді, рибі і молюсках, зокрема вогнестійкі речовини, ртуть, фармацевтичні препарати і компоненти, що використовуються у сонцезахисних лосьйонах. Тепер ці дані занесено до першої морської бази даних. Дослідження проводилося групою з двадцяти вчених у територіальних водах Грузії, Російської Федерації та України.

«Погана новина полягає в тому, що ми починаємо бачити чіткі докази значного забруднення Чорного моря. Але є й хороші новини. Тепер ми можемо практично миттєво виявляти токсичні забруднюючі речовини, без необхідності брати додаткові проби», - каже Ярослав Слободнік, морський дослідник, який координував це дослідження.

Дослідження також виявило швидкий підйом на поверхню моря отруйного шару сірководню, що може вражати тварин і планктон на глибині менше 100 метрів, що ймовірно пов’язано із процесами зміни клімату.

black-sea2

Але є й позитивні моменти: дослідження виявило, що в Чорному морі проживають тисячі дельфінів. Це свідчить про те, що рибні запаси у цих водах можуть бути не настільки низькими, як в інших морях. Крім того, виявилося, що північно-західні води Чорного моря стали чистішими після того, як ЄС інвестував 13 мільярдів євро у відновлення басейну річки Дунай.

Аби спонукати людей до дії, ПРООН розробила мобільний додаток, що називається «Black Sea SaveBook» (Журнал порятунку Чорного моря), що дозволяє провести геолокацію рослин і молюсків, дельфінів і сміття в морі. Отримані дані опрацьовуються в Україні.

«Ми, по суті, створюємо Facebook для моря», - пояснює Слободник. За його словами, лише минулого року ПРООН зорганізувала сотні добровольців, які допомогли очищувати пляжі від сміття та задокументувати, яке саме сміття вони виявляють.

Дослідження підтверджує виняткову важливість зниження кількості токсичних забруднюючих речовин, що застосовуються виробниками, та закликає уряди зупинити поширення пластикового сміття та видалити з обігу чи заборонити стійкі забруднювачі.

За підтримки ПРООН та ЄС проект з моніторингу стану Чорного моря спрямований на поліпшення захисту екосистеми Чорного моря. Проект орієнтований на вирішення загальних проблем для забезпечення захисту морської екосистеми і відновлення екологічної рівноваги Чорного моря.

***

Для медіа-запитів:

Nicolas.douillet@undp.org, +90 535 626 8082

Олена Марушевська, bluerivers.ukraine@gmail.com