Урядовці обговорили прогрес на шляху досягнення Україною енергетичної безпеки під час Форуму з енергетичної безпеки України

23 May 2019

Фото: Євген Борисовський / ПРООН в Україні

Київ, 23 травня 2019 р. – Перед енергетичним сектором України стоїть низка проблем: з одного боку, він має стати більш стійким та сталим, а з іншого – покращити рівень енергетичної безпеки шляхом зменшення своєї залежності від іноземних енергопостачальників.

Але яким чином можливо досягти цих цілей? Це питання стало ключовим під час Форуму з енергетичної безпеки України, що відбувся 23 травня 2019 року. До Форуму, організованого ПРООН завдяки підтримці американського народу, долучилося понад 300 учасників, які обговорили найкращі рішення енергетичних проблем України. Серед учасників Форуму були представники уряду, бізнесу, громадських організацій, а також міжнародні експерти. Форум був проведений в рамках проекту «Експертний центр з питань енергетичної безпеки». 

Задля досягнення більш ефективного та сталого енергетичного сектору країні потрібно перейти на більш чисті та екологічні види енергії, а це, зі свого боку, сприятиме економічному зростанню України, зазначила у своєму  виступі на форумі Постійна представниця ПРООН в України Дафіна Ґерчева.

«Досягнення сталого розвитку України є неможливим без сталої енергетики – вона є ланкою, що пов'язує економічне зростання, підвищення рівня соціальної рівності, здорове навколишнє середовище, стійкість і процвітання. Стала енергетична система сприяє досягненню Цілей сталого розвитку, не залишаючи нікого осторонь. Відсутність доступу до енергоносіїв є завадою для особистісного та економічного розвитку», – зазначила Дафіна Ґерчева.

ПРООН та інші партнери України також надають підтримку у вирішенні ще однієї проблеми у секторі енергетики – зменшення рівня енергетичної залежності. Український енергетичний сектор значною мірою залежить від іноземних постачальників енергії, що ставить під загрозу енергетичну безпеку України.

Країна почала вирішувати цю проблему шляхом прийняття Енергетичної стратегії України до 2035 року, а відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Україна прагне досягнути енергетичної незалежності шляхом зменшення споживання енергії та використання альтернативних джерел енергії. Що більше енергії виробляється всередині країни, то менше її потрібно імпортувати з-за кордону.

ПРООН допомагає уряду України розробляти та впроваджувати політику енергетичної безпеки в рамках проекту «Експертний центр з питань енергетичної безпеки», який зосереджений на трьох напрямах: розробка та допомога у моніторингу виконання Плану дій з Енергетичної стратегії до 2035 року; сприяння розробці та розвитку узгодженого політичного середовища в рамках Документу для виконання Енергетичної стратегії; та підтримка компоненту Енергетичної стратегії щодо інтеграції України до Енергетичного Співтовариства шляхом встановлення політичного діалогу на високому рівні з регіоном Енергетичного Співтовариства щодо  питань енергетичної стратегії.

«Підвищення енергетичної безпеки України за рахунок покращення енергоефективності, диверсифікації джерел енергії та зменшення залежності від імпорту енергоносіїв є важливими пріоритетами для майбутнього України», – сказала пані Джанет Тайсон, Координаторка з питань допомоги посольства США в Україні.

«Зміцнення енергетичної безпеки України також є головним пріоритетом для Сполучених Штатів», – додала пані Тайсон. – Програми енергетичної допомоги уряду США в Україні спрямовані на те, щоб допомогти Україні розвинути свій потенціал і знання для кращого управління та диверсифікації свого енергетичного сектору, з кінцевою метою досягнення енергетичної незалежності та повної інтеграції до Європейського Енергетичного Співтовариства». 

Довідка:

Проект ПРООН «Експертний центр з питань енергетичної безпеки» впроваджується завдяки підтримці американського народу. Він має на меті посилення спроможності уряду України у питаннях розробки та впровадження політики у сфері енергетичної безпеки, а також сприяння адаптації законодавства України до права Європейського Союзу в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Запити ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН, yuliia.samus@undp.org