Молодь та громадські активісти опановують антикорупційні інструменти задля прозорості та інклюзивності у своїх громадах

27 May 2019

Фото: Роман Лисовський

Київ, 27 травня 2019 р. – 36,4 % громадян України готові долучитися до боротьби з корупцією, згідно з результатами загальнонаціонального дослідження 2018 року. Перешкодами для участі у антикорупційних ініціативах є зневіра у можливості досягнення позитивних змін (71,8 % респондентів), відсутність гарантій захисту особистої безпеки антикорупціонерів (70,9 %), недовіра до владних структур у боротьбі з корупцією (стримує 68,3 % громадян) та відсутність інформації про громадські заходи, спрямовані на подолання корупції (2/3 опитаних).

24 громадські активісти та активістки, а також 24 представники та представниці молодіжних організацій з 18 областей України опановували інноваційні методи подолання корупції та обговорили, як творити позитивні зміни і впливати на владу (в тому числі шляхом взаємодії з нею), покращувати якість вироблення публічної політики, а також розбудовувати співпрацю зі своєю громадою. Всі ці теми увійшли до програми антикорупційних шкіл, що відбулися 21-24 травня у м. Глібівка на Київщині.

«Антикорупційна реформа залишається нагальною для українського суспільства, як доводять соціологічні дослідження. У законі «Про запобігання корупції» закладено нові методи боротьби з корупцією й моніторингу дій держслужбовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування. Громадськість отримала важелі впливу, адже тепер можливо відслідковувати потенційні корупційні ризики, наприклад, щодо конфлікту інтересів, зокрема, завдяки системі е-декларування держслужбовців», – зазначила  Гюнель Бабакішієва, експертка з антикорупційної політики Центру політичних студій та аналітики «Ейдос».

Активісти також навчалися працювати з інформацією від публічних розпорядників, реєстрами та базами даних, а також дізналися про інструменти місцевої демократії.

«Відкриті дані допомагають контролювати владу і дають «зачіпки» для журналістських розслідувань. Наприклад, завдяки відкритим реєстрам можна відслідкувати, яка компанія ремонтує дороги у вашому місті, чи не завищена вартість цього ремонту, і навіть, хто є власником фірми. Слід лише знати, де шукати!», – поділився Антон Столяров, журналіст-розслідувач групи антикорупційних та інформаційних проектів «Bihus.Info».

Учасники антикорупційних шкіл також опанували ефективні комунікаційні підходи для поширення серед однолітків цінностей доброчесності, порядності та прозорості через соціальні мережі та медіа.

«Для подолання корупції надзвичайно важливо формувати культуру несприйняття корупції в Україні. А для цього слід розуміти інструменти антикорупційної діяльності та відслідковувати ключові тренди, поширювати принципи прозорості та підзвітності, шукати доступні ресурси для відстоювання інтересів та втілення ідей, грамотно комунікувати з різними цільовими аудиторіями. Молодь може й повинна бути однією з рушійних сил антикорупційного руху», – наголосила учасниця школи Тетяна Сушко, журналістка-фрілансер.

На думку Тараса Репецького, Голови правління «Інституту суспільних ініціатив», проведення  антикорупційних шкіл є вкрай важливим для побудови громадянського суспільства, яке не толерує корупцію й поширює інструменти боротьби з цим явищем через освітню й адвокаційну діяльність.

«Саме молодь здатна впроваджувати прозорість, відкритість та інклюзивність у формуванні політики в місцевих громадах. Розуміння антикорупційних інструментів допоможе у побудові демократичних інклюзивних інституцій», – зауважив громадський активіст.

Антикорупційні школи для громадських активістів та молоді організовані у рамках партнерства між проектом ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», проектом «ВзаємоДія» Агентства США з міжнародного розвитку та Міжнародним фондом «Відродження».

Anti-Corruption Schools for Civic Activists, May 21-24, 2019