Отримання деяких соціальних послуг вдома стане доступним у семи громадах на сході України за сприяння ПРООН

22 December 2021

Завдяки впровадженню мобільної служби з надання соціальних послуг мешканці громад отримали доступ до послуги догляду вдома та паліативного догляду.

Фото: Артем Гетьман / ПРООН в Україні

Краматорськ, Донецька область, 22 грудня 2021 р. – Громади Донеччини та Луганщини відтепер зможуть звернутися до мобільної соціальної служби з догляду вдома та паліативного догляду. Пілотний проєкт по організації та функціонуванню мобільної соціальної служби реалізовано за сприяння Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Канади та Європейського Союзу.

Спеціально обладнанні автомобілі отримають територіальні центри соціального обслуговування Вугледарської, Великоновосілківської та Дружківської громад Донецької області та Білокуракинської, Попаснянської, Троїцької та Лисичанської громад Луганської області.

Мобільна соціальна служба з домашнього та паліативного догляду – це спеціалізована функціональна служба Центру надання соціальних послуг для надання комплексної допомоги та догляду людям похилого віку, людям з інвалідністю, хворим, які не здатні себе самостійно обслуговувати та потребують постійної сторонньої допомоги.

Паліативна допомога необхідна людям, що живуть із важкими хворобами, такими як серцева недостатність, хронічна обструктивна хвороба легень, рак, деменція, хвороба Паркінсона тощо. Паліативна допомога може бути корисною на будь-якій стадії захворювання, сприяючи покращенню якості життя та допомагаючи в лікуванні симптомів.

Координаторка компонента «Місцеве самоврядування та реформа з децентралізації влади» Програми ООН із відновлення та розбудови миру Олена Рудич зазначила, що запропонований соціальний сервіс значно покращить якість життя вразливих груп населення, особливо у віддалених населених пунктах громад на сході України.

«Люди похилого віку та люди з інвалідністю стикаються з багатьма різними перешкодами у здійсненні своїх прав, тому програми соціального захисту у громадах повинні максимально уважно ставитися до їхніх потреб. Впроваджуючи підхід до соціального захисту, заснований на правах людини, ми підтримуємо органи місцевої влади і спільно розширюємо можливості доступу до соціальних послуг для тих, хто потребує цього найбільше», – додала пані Рудич.

Серед основних завдань мобільної служби – інформування отримувачів соціальних послуг та членів їхніх сімей про соціальні послуги догляду вдома та паліативного догляду, порядок звернення та умови надання допомоги, а також надання натуральної допомоги (допомоги в самообслуговуванні, зокрема прання, ремонтні роботи, прибирання тощо), транспортних та інших послуг відповідно до потреб жителів громад.

Мобільні центри укомплектовані таким обладнанням як інвентар для виконання городніх робіт та прибирання прибудинкової території, кейси перукаря та медичного працівника, обладнання для санітарно-гігієнічного догляду тощо.

Під час офіційної церемонії передачі спеціально обладнаних автомобілів голова Донецької обласної державної адміністрації Павло Кириленко зазначив, що мобільна соціальна служба дозволить міцевим органам влади забезпечити виконнання державних соціальних стандартів у найвіддалениших куточках Донеччини.

«Запровадження мобільної служби ще більше зміцнить потенціал територіальних громад щодо виконання їхніх повноважень у сфері соціального захисту та соціального обслуговування населення, дозволить своєчасно і якісно надавати соціальні послуги найбільш вразливим категоріям населення», – додав пан Кириленко.

Крім того, мобільна служба буде:

·         виявляти потенційних отримувачів, що потребують домашнього або паліативного догляду;

·         визначати індивідуальні потреби людей похилого віку та людей з інвалідністю, складати індивідуальний план, укладати договір на надання соціальних послуг догляду вдома або паліативного догляду;

·         забезпечувати допомогу з самообслуговування, пересування в побутових умовах, ведення домашнього господарства,

·         сприяти наданню медичних послуг, спостереженню за станом здоров’я;

·         забезпечувати психологічну підтримку;

·         допомагати влаштуватись до хоспісів, закладів соціального захисту тощо.

Автомобілі для трьох пілотних громад на Донеччині були передані 22 грудня. Офіційна церемонія вручення автомобілів для Луганської області відбудеться 29 грудня.

Створення мобільної соціальної служби та оснащення її обладнанням вартістю 245 тисяч доларів США (близько 6,6 млн гривень) забезпечено ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Канади та Європейського Союзу.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Влада Соловйова, спеціалістка з комунікацій, Програма ООН із відновлення та розбудови миру, vlada.soloviova@undp.org або +380 95 529 4240