Відновлення управління та сприяння примиренню в постраждалих від кризи громадах України / за фінансової підтримки ЄС

Мета спільного проекту

Жіноча група взаємопідтримки у Черкаському Донецької обл. / 31 березня 2017 р. Фото: ООН Жінки/Оксана Парафенюк

Конфлікт, що триває у східній Україні, ускладнює здатність країни до відновлення, підтримки соціальної згуртованості, збереження джерел засобів для існування, забезпечення безпеки громад і верховенства права по всій країні.

Амбітна програма децентралізації, що проводиться наразі в Донецькій та Луганській областях (у контрольованих урядом регіонах) як ключова урядова реформа, повинна запустити територіальні адміністративні реформи задля консолідації одиниць місцевого управління.

Ефективна децентралізація політичної влади, встановлення процесів прийняття відповідальних рішень, відновлення планування та обслуговування, спрямоване на задоволення потреб кожної людини, жінок і чоловіків, дівчат і хлопчиків рівною мірою, а також на підвищення рівня безпеки та соціальної згуртованості, сприятиме зміцненню миру і запобіганню подальших конфліктів в Україні.

З метою розширення участі громад у їх майбутньому розвитку, особливо жінок і дівчат, було розпочато проект «Відновлення управління та сприяння примиренню в постраждалих від кризи громадах України», який разом втілюється ПРООН та структурою ООН Жінки і фінансується Європейським Союзом. Спільний проект втілюватиме підходи до розвитку, засновані на правах людини та ґендерній рівності, які роблять бенефіціарів послуг відповідальними за свій розвиток, а не пасивними одержувачами зовнішньої допомоги та послуг. Такі підходи приділяють особливу увагу просуванню ґендерної рівності та врахуванню ґендерних факторів при реалізації пропонованих заходів. Проект буде впроваджено в наступних 20 цільових громадах: Лиман, Черкаське, Миколаївка, Бахмут, Слов'янськ, Краматорськ, Дружківка, Маріуполь, Вугледар і Велика Новосілка в Донецькій області, Білокуракине, Новопсков, Біловодськ, Красноріченське, Марківка, Попасна, Новоайдар, Чмирівка, Кремінна і Троїцьке в Луганській області.

Завдання

Децентралізація, чутливість до ґендерних питань і спільний підхід у плануванні відновлення та надання послуг

Децентралізація та територіально-адміністративні реформи матимуть істотний вплив на інституції, оскільки вони вимагають змін структури організацій, розробки нових процесів і процедур та надання співробітникам нових знань і навичок.

Соціально-економічний аналіз, технічна допомога і навчання управлінню територіальних об’єднань дозволить значно підтримати процес децентралізаціїв контрольованих урядом районах Донецької та Луганської областей.

Проект сприятиме зміцненню потенціалу місцевих і регіональних органів влади щодо розробки політики, планів і бюджетів, які засновані на ґендерному аналізі та відповідають потребам жінок, чоловіків, дівчат та хлопчиків. Крім того, проект буде забезпечувати рівну і значущу участь у процесі прийняття рішень жінок і чоловіків та інших вразливих груп населення.

Впровадження підходів, заснованих на участі та ґендерних аспектах, до складання бюджету і планування, впровадження інструментів електронного врядування, та боротьба з корупцією в усіх сферах діяльності органів місцевого самоврядування відновлюватиме і поліпшуватиме державні послуги.

Суспільна безпека та соціальна згуртованість

Зміцнення безпеки громад є необхідною умовою для ефективного відновлення і реконструкція постраждалих від конфлікту регіонів України.

Більше того, доведено, що ефективна координація між правоохоронними органами, органами місцевого самоврядування та громадами, у поєднанні з розширенням доступу до інформації та інформованості громад щодо питань, пов’язаних з безпекою, підвищуватиме рівень суспільної безпеки для переміщених осіб і приймаючих громад, особливо для жінок і вразливих груп населення.

Таким чином, проект дозволить місцевим громадам визначити власні потреби і забезпечить залучення всіх місцевих зацікавлених сторін до планування та прийняття рішень щодо розподілу ресурсів.

Проект працюватиме з метою покращення суспільної безпеки шляхом запобігання та реагування на підвищений ризик ґендерного насильства в місцевих громадах. Проект підвищить обізнаність та спроможність органів місцевого самоврядування і правоохоронних органів в пілотних громадах застосовувати підходи, орієнтовані на потерпілих від ґендерного насильства, щоб забезпечити високу якість, наявність та доступність допомоги потерпілим. Проект також буде сприяти тому, щоб жінки і чоловіки, хлопчики і дівчата визнавали сексуальне і ґендерне насильство в громадському просторі як порушення прав, а також реагували та запобігали таким діям. Проект також працюватиме з чоловіками і хлопчиками, намагаючись шляхом заохочення їх участі в місцевих ініціативах, вплинути на їх поведінку та сприйняття ґендерних стереотипів (зокрема тих, що пов’язані з роллю чоловіків у мілітаризованому середовищі).

Відновлення соціальної згуртованості й довіри між органами місцевого самоврядування та громадами

Заохочення та уповноваження чоловіків і жінок в постраждалих від конфлікту громадах, з тим, щоб вони могли висловити свої думки щодо місцевого розвитку, планування відновлення, надання послуг та рішень із суспільної безпеки, є одним з найважливіших елементів відчуття залученості та, зрештою, досягнення успіху.

Мобілізуючи громади задля уповноваження та надаючи невеликі гранти, проект підтримуватиме місцеві громади, зокрема жіночі групи. Проект сприятиме створенню ініціатив із захисту інтересів жінок, щоб їхні голоси були почуті, та розширенню участі жінок у прийнятті рішень щодо відновлення, планування і бюджетування, а також суспільної безпеки.

Підтримка діалогу в громадах та поза ними, та застосування чутливого до конфлікту підходу до місцевого управління, відновлення та побудови миру, а також розвитку об'єктивних місцевих засобів масової інформації, відновлять довіру між місцевими органами влади і громадою і сприятимуть примиренню.

Розширення прав і можливостей жінок та прихильників ґендерної рівності

Проект сприятиме зміцненню потенціалу регіональних і місцевих органів влади, надасть їм необхідні навички з врахування ґендерних аспектів при плануванні та складанні бюджету, а також при розробці політики у сфері безпеки і оборони. Проект також сприятиме підвищенню потенціалу жіночих груп для участі в місцевому розвитку та прийнятті рішень.

Проект буде спрямований на підвищення обізнаності з питань ґендерної рівності та прав жінок, а також на забезпечення підтримки лідерських ініціатив жінок, з метою посилення потенціалу жінок та прихильників ґендерної рівності.

Це приведе до збільшення усвідомленої участі жінок, особливо з найбільш вразливих груп населення, а також прихильників ґендерної рівності, у прийнятті рішень на місцевому рівні так, що кожний рівною мірою користуватиметься вигодами від реформ в галузі управління та зусиль щодо відновлення.

Очікувані результати

У рамках цього проекту ми плануємо відновити ефективне управління в громадах, постраждалих внаслідок конфлікту в Донецькій та Луганській областях, та сприяти розвитку діалогу і довіри між місцевими громадами та органами влади.

Зрештою, вся громада, у тому числі жінки, чоловіки, дівчатка та хлопчики, у постраждалих від конфлікту громадах східної України, а також органи місцевого самоврядування та їх співробітники на обласному, районних, міських і громадських рівнях, отримають користь від цього проекту.

Проект:

- допоможе регіональним та місцевим органам влади краще планувати свою діяльність щодо відновлення і надання послуг, беручи до уваги особливі потреби жінок, постраждалих від кризи;

- забезпечить застосування підходу, який залучає усі зацікавлені сторони до розробки політик, відповідно до порядку денного щодо децентралізац€ та реформи місцевого самоврядування;

- підвищить загальну безпеку осіб, які були змушені покинути свої домівки внаслідок кризи, і громад, які приймають їх у регіонах, постраждалих від конфлікту;

- підвищить рівень довіри до органів місцевого самоврядування та заохочуватиме розвиток довіри між місцевими органами влади і громадами в регіонах, контрольованих урядом;

- посилить адвокацію та покращить організаційні навички прихильників ґендерної рівності та жінок, постраждалих внаслідок конфлікту, з тим, щоб вимагати підзвітності і прозорості у прийнятті рішень, плануванні та витратах на місцевому рівні.

Проектні документи

Початковий звіт (англійською) 

Буклет 

Пов’язані ініціативи

Підтримка ЦНАПів у Донецькій та Луганській областях