Відновлення врядування та примирення на територіях України, що постраждали від кризи / за фінансової підтримки урядів Швеції та Швейцарсь

Про проект

Проект «Відновлення врядування та примирення на територіях України, що постраждали від кризи» є частиною загальної Програми відновлення та налагодження миру ПРООН і фінансується урядами Швеції та Швейцарської Конфедерації (SIDA та SDC). Мета Проекту – подолання негативних наслідків збройного конфлікту, зниження ризиків його повторення і усунення існуючих невдоволень. Проект встановлює надійну систему моніторингу в постраждалих від конфлікту районах. В рамках Проекту також надається технічна та консультативна допомога в реорганізації місцевого управління і відновленні основних послуг. Проект сприяє примиренню громад і соціальній згуртованості населення України.

Цілі проекту:

- Забезпечити розвиток систем місцевого самоврядування у співпраці з центральними органами влади, які вирішуватимуть питання швидкої реконструкції та потреб суспільної єдності громад. Такі системи врядування функціюватимуть у співпраці з громадськими діячами, громадськістю (в тому числі з жіночими організаціями) та іншими місцевими суб'єктами, і забезпечуватимуть реагування на потреби громадян;

- Підтримати вкрай необхідну політику примирення і розбудови миру зусиллями уряду, громадськості, приватного сектору; відстоювати цінності всіх громадян, застосовуючи спеціально розроблену комунікаційну стратегію; а також розробити формальний і неформальний діалоги та механізми вирішення конфліктів; вирішити питання роз'єднаності і боротися з пропагандою ненависті й іншими формами політичної та культурної нетерпимості;  

- Сприяти зміцненню довіри серед місцевих громад, між громадами та представники центральних органів влади і структурами безпеки, а також між громадами та системами місцевого самоврядування.  

Слід зазначити, що відновлення функцій управління на територіях, що постраждали внаслідок конфлікту, є можливим лише в контексті складних перетворень у структурах та функціях всієї системи державного управління, як на центральному, так і на місцевому рівнях, а також за умови проведення комплексної реформи з децентралізації. Для здійснення таких перетворень необхідно запровадити декілька взаємопов'язаних реформ: територіальної, адміністративної, бюджетної, податкові та реформи в сфері місцевого самоврядування.

Цільові групи:

Проект охоплює 15 міст та 2 обласні державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації у двох регіонах України (Донецькій та Луганській областях), що постраждали від кризи.

- Місцева влада (на рівні області, міст, об’єднаних громад);

- Громади, а також НУО, ініціативні громадські групи, волонтерські групи;

- Представники Громадських Рад;

- Представники ЗМІ (на рівні області, міст, громад);

- Учбові заклади (шкільні, професійні, вищі);

- Місцеві жінки-лідерки, жінки, які постраждали від конфлікту (ВПО та з приймаючих громад), жіночі групи та громадські організації;

- Місцеві та обласні молодіжні організації, волонтерські та ініціативні групи.   

Діяльність:

Проект допоміг місцевим органам влади оновити Стратегії розвитку Луганської і Донецької областей і прийняти відповідні плани реалізації.

Були створені Громадянські консультативні бюро, щоб допомогти зорієнтувати населення відразу ж після конфлікту і заповнити відсутність потенціалу в здатності влади реагувати на конкретні потреби, що виникли в результаті конфлікту, таких як відсутність довіри до уряду та між громадянами. 1557 звернень (33% чоловіків, 67% жінок) були розглянуті протягом п'яти місяців.

Шість радників для губернаторів і 30 експертів для 15 міських адміністрацій в Донецькій і Луганській областях були прийняті на роботу для зміцнення інституційного потенціалу місцевих органів влади. За технічної допомоги ООО "PricewaterhouseCoopers" була проведена оцінка інституційного потенціалу місцевої та обласної влад.

Близько 300 представників громадянського суспільства, місцевих органів влади та приватних підприємств з Луганської та Донецької областей взяли участь в програмах обміну, метою яких був пошук спільних рішень загальних проблем на Донбасі. 112 ініціативних ідей з соціальної згуртованості були представлені учасниками програм обміну. 23 ідеї були фінансово підтримані.

За фінансової підтримки ПРООН відбувається розробка комунікаційних стратегій і планів дій для Донецької та Луганської областей. Тренінги для ЗМІ будуть проведені на основі рекомендацій, комунікаційних стратегій і планів дій для обох регіонів.

В школах Донецької та Луганської областей розроблена та успішно втілюється методологія з питань шкільного соціального менеджменту як форма громадянської активності.

Інші ініціативи в рамках проекту:

Консультативні бюро для громадян