Біомімікрія і реагування на COVID-19

13 May 2020

Зображення: Daniel Barreto / Unsplash

Цього року Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН – у партнерстві з американським Інститутом біомімікрії та низкою українських НУО – вперше запросила інноваторів, інженерів, дизайнерів та винахідників до участі в міжнародному конкурсі з пошуку інноваційних рішень за логікою біомімікрії Biomimicry Global Challenge. Звісно, виявлення й популяризація таких рішень в Україні ускладнилось через раптову кризу, спричинену COVID-19, а біомімікрія відійшла у нашій роботі на другий план.

Та попри це біомімікрія залишається настільки ж актуальною для здоров'я планети, як і до початку пандемії COVID-19. За мільйони років конкуренції та адаптації природа виробила найдосконаліші ліки та дизайнерські рішення. Наприклад, хімічна сполука, виявлена ​​у виду акул під назвою морська собака або колюча акула, захищає її від вірусних інфекцій, і це може стати в нагоді при реагуванні на кризу, спричинену COVID-19.

Чому ми можемо навчитися у природи під час кризи COVID-19?

Тестування на COVID-19

Виявлення вірусів – складний і тривалий процес, а в деяких випадках це завдання взагалі неможливе. Однак живі клітини здатні виявляти найменші сліди молекул завдяки своїм чутливим біохімічним рецепторам. Імітуючи роботу рецепторів і забезпечивши, аби при контакті з патогенами відбувалася макроскопічно видима зміна кольору, можна було б миттєво виявляти молекули, пов'язані з патогенами та іншими хімічними речовинами. Дізнайтеся більше про біосенсори тут.

Засоби індивідуального захисту

Чого в нинішній ситуації найбільше бракує галузі охорони здоров'я, так це засобів індивідуального захисту. Для виробництва цих життєво необхідних виробів нам потрібні кращі матеріали (і в більшій кількості), а також нам потрібні швидші, простіші, дешевші та ефективніші способи їх виготовлення. От якби ми могли відтворити процес, як матеріали виробляються в природі – наприклад, збираючи двоокис вуглецю з повітря і перетворюючи його на біомасу – так, як це роблять дерева? Інноватори з американської компанії Novomer вже випробували таке рішення і створили полімери, що містять до 50% двоокису вуглецю за вагою, що також допомагає зібрати цей шкідливий парниковий газ.

Медичні відходи

Пластик, що міститься у медичних відходах, значно ускладнює нинішню проблему утилізації пластикових відходів. Розробляючи біорозчинні матеріали на заміну пластику ми можемо створити альтернативний матеріал для засобів індивідуального захисту, а також для інших потреб (напр., для пакування). Натуральні кутикули комах, подібні до тих, які можна знайти в жорсткому екзоскелеті домашньої мухи або коника, можуть надихнути на створення «нового пластику», що забезпечує захист, не додаючи ваги чи обсягу. Дізнайтеся більше тут.

Поверхні

Оскільки вірус COVID-19 здатен залишатися на поверхнях протягом певного часу, необхідно також регулярно дезінфікувати поверхні. Існує тип червоних водоростей, які виробляють антибактеріальну плівку, що захищає їх від інфекцій. А що якби ми могли створити подібну противірусну плівку?

Шосте масове вимирання

За іронією долі, хоча ми намагаємося знайти більше підказаних природою рішень, ми також з великою швидкістю нищимо природні екосистеми. "Це гонитва, звернена проти нас самих, – маємо шосте масове вимирання світового біорізноманіття". Перш ніж ми це все втратимо, нам потрібно переосмислити цінність природи і знайти час для того, щоб проаналізувати й поставити природі всі ці питання, які могли б допомогти створити нові ліки, захисні покриття, засоби індивідуального захисту тощо.

Поштовхом до написання цієї статті став блог Тиха війна: застосування біомімікрії під час коронавірусу (A Quiet War: Using Biomimicry in the Time of Coronavirus by Christa Avampato), написаний Крістою Авампато, Інститут біомімікрії (США).

###

Хочете дізнатися більше про біомімікрію?

Читайте наші блоги про секрети біомімікрії та рішення, знайдені у природі, а також про натхнену природою інноваційну революцію в Україні. Також ви можете приєднатися до нашої групи у соцмережах, щоб дізнатися результати національного відбору для участі в Міжнародному конкурсі з пошуку інноваційних рішень за логікою біомімікрії Global Biomimicry Challenge.