Секрети біомімікрії, або Як нам навчитися інновацій у природи

6 April 2020

Фото: Jan Genge / Unsplash

Текст: Оксана Удовик, Тетяна Кононенко

Зазвичай, коли мова заходить про інновації, то зазвичай перша асоціація, що спадає на думку, – це технології, як-то штучний інтелект, ІТ, хай-тек та інше. Рідше згадують про соціальні інновації, наприклад, інклюзивні дизайнерські рішення для людей із порушенням зору. Але є ще одна, менш відома, але дуже перспективна сфера – пошук і запозичення інновацій, що вже існують у природі.

Основна ідея полягає в тому, що природа вже вирішила чимало проблем і глобальних викликів, з якими ми стикаємося. Тварини, рослини та мікроби – неперевершені інженери. Після мільярдів років «досліджень і розробок» природа володіє секретом виживання, зокрема, у надскладних умовах. Тобто біомімікрія – це використання цих секретів для вирішення проблем людини.

Що це означає на практиці? Щоб показати, як це працює, ми знайшли яскраві приклади того, як людство скористалось мудрістю природи:

Швидкий мов птах

Птах-рибалочка пірнає у воду з повітря без плескоту, передусім завдяки своєму дзьобу. Японський інженер і любитель птахів Еіджі Накацу помітив це і зрозумів, що така особлива форма може вирішити проблему, пов’язану з надшвидкісними потягами в Японії, відомими як потяги Сінкасен: виходячи з тунелю, вони створювали гучний як грім звук. "Ніс” потяга із величезною швидкістю штовхав повітря, створюючи вітрову стіну, яка не тільки видавала гучний звук, але й гальмувала потяг. Новий дизайн потяга, натхненний дзьобом птаха-рибалочки, допоміг вирішити цю проблему, тож потяги стали не лише тихими, а й на 20 % більш енергоефективними.

Липучий мов реп’ях

Повертаючись із полювання в Альпах у 1941 році, швейцарський інженер та винахідник Жорж де Местраль помітив на шерсті свого собаки багато реп’яхів. Местраль вирішив подивитися на один із них у свій мікроскоп і виявив просту конструкцію з гачків, які чіпко прикріплюються до хутра і шкарпеток. Після років експериментів він винайшов липучки – і запатентував застібки Vilcro у США у вересні 1955 року.

Потужний як кит 

Photo by Stacey Morrison on Unsplash

Горбаті кити – напрочуд спритні плавці, особливо зважаючи на той факт, що кожен із них важить близько 36 тон. Своєю майстерністю в плаванні вони зокрема завдячують горбикам, що заходяться на передньому краї їхніх плавників. Френк Фіш, професор біології з Пенсильванії, США, виявив, що додавання подібних горбиків до вітрових турбін зменшує аеродинамічний опір та підвищує підіймальну силу і, таким чином, підвищує ефективність технології на 20%. Нині це інноваційне рішення розвиває канадська кампанія Whale Power.

Прозорий мов павутина

Photo by Ijaz Rafi on Unsplash

ORNILUX – це утеплене скло, виготовлене німецькою компанією Arnold Glas, завдяки якому вдалося запобігти випадкам, коли птахи вдаряються об скло. Для цього використовується спеціальне ультрафіолетове світловідбиваюче покриття, яке для людського ока здається майже прозорим, але добре видне птахам, адже вони здатні бачити більш широкий ультрафіолетовий спектр, ніж ми.

Ідея використати ультрафіолетове покриття з’явилася завдяки науковим дослідженням, які виявили, що деякі види павуків вплітають у свою павутину світлотехнічні пасма. Так павуки заманюють комах та відлякують великих тварин, зокрема птахів.

Організований мов вулик

Photo by Nathaniel Sison on Unsplash

Технологічна компанія REGEN Energy вже кілька років вивчає комах, зокрема, застосовує принципи роботи бджіл при розробці свого програмного забезпечення. Наслідуючи самоорганізацію бджіл, компанія розробила засоби для управління енергетичними мережами: кожний окремий вузол в енергетичній сітці працює “автономно” від контрольного центру. Наприклад, у великих будівлях компанія встановила сенсори-контролери, які допомагають визначити рівень використання енергії в будинку й автоматично зменшити або розділити потреби в електриці в години-пік.

Хочете дізнатись більше?

Ми зібрали для вас англомовні ресурси про біомімікрію:

●      Biomimicry Toolbox: це, по суті, цифровий підручник з біомімікрії;

●      8-Week Syllabus: відео, робочі таблиці та інше для вивчення біомімікрії;

●      Free online course on biomimicry безкоштовний курс з біомімікрії;

●      AskNature: вікіпедія з природоорієнтованих інновацій;

●      Webinars: перелік вебінарів від міжнародного організатора змагання. Українські учасники можуть приєднатися до вебінарів або переглянути записи після презентації наживо.

Маєте креативні ідеї?

Цьогоріч в Україні вперше проводиться відбір на міжнародний конкурс із пошуку інноваційних рішень за логікою біомімікрії Biomimicry Global Challenge. До участі запрошуються інноватори, інженери, дизайнери і винахідники, які працюють над цією темою (можливо не називаючи її біомімікрією). Заявки приймаються до 1 травня 2020 року.

Співорганізатором національного відбору виступає Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні у партнерстві з Інститутом біомімікрії (США) та низкою українських громадських організацій. Більше про умови участі в конкурсі дізнавайтесь за посиланням.

Ви також можете взяти участь у безкоштовному вебінарі, запланованому на 21 квітня 2020 року, де можна буде дізнатися докладніше про принципи і завдання біомімікрії! Для реєстрації на вебінар, необхідно заповнити онлайн форму.