Від сімейних молочних ферм до відновлюваної енергетики – здобутки України в результаті міцного партнерства ПРООН та Швеції. Фото: Сергій Перепелиця/ПРООН Україна

«Прагнення до миру та розвитку не може завершитися за декілька років перемогою або поразкою. Прагнення до миру та розвитку, з усіма випробуваннями і помилками, успіхами і невдачами, ніколи не повинно згасати або зупинятися».

Ці слова Шведського дипломата та лауреата Нобелівської премії Даґа Гаммаршельда актуальні зараз, коли світ зіштовхнувся з пандемією, так само як вони були актуальними 70 років тому, коли колишній Генеральний секретар ООН написав їх. Його слова відображають суть важливого багаторічного партнерства між ПРООН та Швецією. Щорічні внески Уряду Швеції, що сягають 400 мільйонів доларів США, дозволяють ПРООН підтримувати майже 170 країн світу у їх прагненні реалізовувати Порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року та досягати Цілей сталого розвитку (ЦСР); також це забезпечує присутність на місцях у близько 150 країнах та територіях. Такі внески безпосередньо фінансують 164 проєкти, на додаток до 1 838 ініціатив ЦСР, які підтримуються через  загальні внески до операційного бюджету ПРООН.

Ця скандинавська нація є однією з небагатьох країн, яка спромоглася досягнути поставленої ООН цілі у виділенні 0,7 відсотка ВВП на допомогу в галузі розвитку, і це заслуговує окремого визнання. До того ж найкращі представники Швеції в державному управлінні, бізнесі та освіті постійно працюють з ПРООН і діляться своїм цінним досвідом з подолання різноманітних викликів у сфері розвитку.  Швеція є також одним із 36 членів правління ПРООН і надає важливі поради та робить значний внесок у розробку нашої політики.

Слова Даґа Гаммаршельда про постійне прагнення до миру та розвитку справді актуальні в Україні, де Швеція виступає в ролі активного партнера ПРООН з 2004 року, підтримуючи численні ініціативи – від розбудови миру та відновлення сходу України до розвитку місцевих громад на заході.

Цього тижня Тобіас Тиберг, Надзвичайний та Повноважний Посол Швеції в Україні, мав зустріч зі мною та моїми колегами в ПРООН для визначення шляхів розширення нашого партнерства на підтримку України у цей складний час. Він сказав мені, що під час пандемії Уряд Швеції готовий додатково підтримати своїх давніх партнерів і надати допомогу для подолання наслідків COVID-19 на місцях. Нещодавно затверджене додаткове фінансування для підтримки місцевих ініціатив, спрямованих на реагування на кризу та післякризове відновлення, дозволить ПРООН підтримати щонайменше вісім нових міжгалузевих партнерств та у тестовому режимі реалізувати їх інноваційні рішення.

ПРООН в Україні щиро завдячує та пишається таким партнерством з Урядом Швеції. Зовсім нещодавно Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку (SIDA) розпочало роботу з ПРООН для запуску семи ініціатив у межах проєкту «Посилене партнерство для сталого розвитку» в різних куточках країни. Проєкт спрямований на поширення та застосування найкращих національних і міжнародних практик, зокрема з урахуванням шведського підходу до інтегрованого муніципального розвитку, відомого як підхід SymbioCity, для розв'язання проблем сталого розвитку на рівні місцевих громад. Проєкт допомагає будувати партнерства спільними зусиллями громадських організацій, представників бізнесу й уряду, підтримуючи творчі ініціативи, спрямовані на розв'язання найпоширеніших проблем, з якими стикаються місцеві громади, а саме відсутність економічних важелів розвитку, маломобільність певних груп населення, неефективне використання енергії та погане управління відходами. Підхід проєкту базується на цілісній концепції, у рамках якої місцеві громади розглядаються як живі системи, з різними функціями (як-от їжа, транспорт, енергія та відходи), об’єднаними для формування симбіотичних зав’язків, сприяння ефективній синергії та запобігання надмірному використанню ресурсів землі, енергії та природи. Рішення задля розвитку, визначені та перевірені в рамках пілотних ініціатив, можуть вдосконалюватися та використовуватися місцевими громадами по всій країні для прискорення їхнього сталого розвитку.

Завдяки підтримці від Європейського Союзу та Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) ми допомагаємо Україні забезпечувати шляхи розвитку, де ніхто не залишиться без уваги, через надання допомоги найбільш вразливим верствам населення на сході України. Першочерговою ціллю проєкту є загоїти рани, спричинені конфліктом, аби зменшити ризики його повторного виникнення та вирішення наявних проблем. Перший етап проєкту передбачав створення надійної системи моніторингу в постраждалих від конфлікту районах та надання підтримки місцевій владі для відновлення основних послуг. Центральним аспектом цієї ініціативи є мережа з п’яти Громадянських консультативних бюро, які надають адміністративну, психологічну та юридичну допомогу вразливим групам населення після конфлікту в Донецький і Луганській областях.

Ще один пов'язаний проєкт у тому ж регіоні, і в рамках проєкту «Ефективне врядування та залучення громадян для покращення доступу до правосуддя, безпеки, охорони довкілля та соціальної згуртованості на сході України», який ми також розробили за підтримки SIDA, – це навчальна онлайн-програма для місцевих органів влади, громадянського суспільства та засобів масової інформації, які розвивають потенціал у сфері фіскальної децентралізації, ефективного врядування, громадського моніторингу та найкращих практик боротьби з корупцією.

З огляду на екологічні аспекти Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року, Швеція співпрацює з ПРООН та Урядом України з метою зменшення негативного впливу на довкілля та надає підтримку 25 ініціативам громадянського суспільства та групам активістів для вирішення екологічних проблем у цільових громадах. Деякі проєкти, що вже схвалені й отримали підтримку, стосуються утилізації промислових відходів, розвитку відновлюваних джерел енергії, енергоефективного вуличного освітлення, усунення забруднення води та ґрунту та підвищення якості безпечної питної води.

ПРООН в Україні та народ України щиро завдячує громадянам Швеції та їхнім представникам в Уряді за те, що вони йдуть пліч-о-пліч з нами, у часи коли ми повільно, але впевнено рухаємося до більш сталого світу, який формується та визначається Цілями сталого розвитку. Ми сподіваємось на довготривалі успіхи завдяки нашому постійному партнерству, що сприятиме значним результатам на місцях.

Icon of SDG 07 Icon of SDG 10 Icon of SDG 11 Icon of SDG 16

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка