Мудро як у природі: п’ять галузей, де використовують підказані природою ідеї

23 April 2020

Фото: Jonathan Singer / Unsplash; Joshua J. Cotten / Unsplash

Текст: Клавдія Шевелюк, консультантка ПРООН в Україні зі сталого розвитку, співзасновниця ГО "Відповідальне Майбутнє"

Редагування і оформлення: Тетяна Кононенко

Нині, коли через карантин більшість людей змушені  тривалий час залишатися вдома, ми як ніколи почали цінувати природу та блага, які вона нам подарувала. Ми ностальгуємо за прогулянками парками і лісами, за свіжим повітрям, за обіймами моря, за ароматом квітів і шепотом дерев. Людина часто забуває або навіть не усвідомлює, що потребує єднання з природою – завдяки цьому поліпшується наш емоційний та фізичний стан. Не дивно, що саме в період карантину хочеться повертатися до витоків усього живого на нашій планеті.

За даними ООН, на 2018 рік більше половини населення Землі проживало у містах, далеко від природи, а  до 2050 року, за прогнозами, у великі міста переїдуть близько 70% людей. В умовах урбанізації люди часто не помічають, не завжди вміють розгледіти рішення, які вже існують у природі і можуть вирішити виклики, з якими стикається людство. Проте науковці, біологи, дизайнери, урбаністи знають із власного досвіду, що природа – це джерело натхнення та ідей для винаходів, технологій, інновацій у різноманітних галузях.

Архітектура і будівництво

Фото: unsplash.com

Насправді, архітектура – та галузь, де можна знайти найбільше природоорієнтованих рішень. Наприклад, поглянемо на театр Еспланади в Сінгапурі. Зовні будівля нагадує шкоринку вишуканого екзотичного фрукта – дуріана, шипи якого захищають м’якоть від ультрафіолетових променів. За подібним принципом побудовано й дах театру, що захищає глядачів від прямих сонячних променів. Зовнішнє покриття побудовано в такий спосіб, що протягом дня трикутні жалюзі регулюються відповідно до кута і положення Сонця.

Мода і стиль

Природоорієнтовані рішення в індустрії моди існують відтоді, відколи існує сама мода. Принти і відтворення квіткових візерунків на тканинах, наслідування різноманітних природних форм і силуетів у одязі – це також своєрідні прояви біомімікрії, або ж наслідування логіки природи. Останнім часом дизайнери почали дбати не тільки не тільки про зовнішню красу одягу, а й про екологічність самого виробничого процесу, зокрема, про екологічність матеріалів і технологій обробки тканин, які б не завдавали шкоди людині і довкіллю.

Текстиль і легка промисловість

Фото: Mehran Hadad on Unsplash

Виробництво текстилю серйозно забруднює довкілля через біохімічні викиди. Індустрія посідає друге місце у світі за шкідливістю для довкілля: 20% забруднених стічних вод і 8-10% парникових газів, що провокують кліматичні зміни, є результатом діяльності текстильних підприємств. А їх відходи зазвичай потрапляють на сміттєзвалища, а не на переробку.

Соціально відповідальні компанії, які керуються в своїй діяльності Цілями сталого розвитку, використовують для пошиття одягу і виробництва домашнього текстилю інноваційні технології й природні матеріали, такі як кропива, конопля чи льон. Серед таких компаній є і українські виробники, зокрема Devo Home, Sleeper, Framiore. Devo Home навіть зімітували і нещодавно презентували на українському тижні моди хутро, цілком виготовлене з конопляної сировини.

Меблі й аксесуари

Фото: Liana Mikah on Unsplash

Пошуком альтернативних природних матеріалів сьогодні опікуються не тільки дизайнери одягу. Компанії не шкодують коштів на розробки, які сприяють покращенню екології і заощадженню природних ресурсів, а для багатьох покупців екологічна філософія кампанії стає важливим фактором вибору того чи іншого виробника.

Так, компанія Аnanas Anam винайшла і запатентувала безпечний інноваційний матеріал Piñatex: із бадилля ананасу вона виготовляє «шкіру», ідентичну натуральній. Цей матеріал використовують у виробництві меблів, взуття, сумок. Така технологія ідеально відповідає принципам кругової економіки.

Ще одна біотехнологічна компанія Ecovative Design вивчає кореневу структуру грибів і намагається використати міцелій (грибницю) для виробництва екологічних будівельних матеріалів, які б замінили пінопласт. Компанія також вперше використала міцелій як пакувальний матеріал.

Авіація

Фото: DICSON on Unsplash; Rafael Garcin on Unsplash

Airbus працює над питанням скорочення паливних витрат, а отже зменшення шкідливого впливу авіагалузі на довкілля. Задля цього авіавиробник планує організувати польоти літаків V-подібним клином – подібно до птахів, що летять у вирій. Технічні можливості сучасної авіації дозволяють повітряним судам користуватися енергією один одного. Так само роблять гонщики під час руху велотреком, використовуючи переваги повітряного потоку.

Незабаром компанія планує направити пасажирські літаки в рейс за трансатлантичним маршрутом. Якщо експеримент матиме успіх, вже через п’ять років авіакомпанії зможуть економити завдяки такому способу польоту до 10% палива, а також знизити витрати і скоротити шкідливі викиди.

Креативимо разом з природою

Навчитись помічати й запозичувати ідеї у природи допоможе ресурс asknature.org, розроблений американським Інститутом біомімікрії. Спостерігайте за рослинами і тваринами, надихайтеся і спробуйте виконати таке завдання:

1. Визначте виклик або проблему у сфері вашої діяльності;

2. Надихніться: проаналізуйте, як природа вирішила цю проблему;

3. Відтворіть дизайн-рішення, підказане природою, і розширте його застосування.

Вже маєте ідеї?

Цьогоріч в Україні вперше проводиться відбір на міжнародний конкурс із пошуку інноваційних рішень за логікою біомімікрії Biomimicry Global Challenge. До участі запрошуються інноватори, інженери, дизайнери і винахідники, які працюють над цією темою (можливо не називаючи її біомімікрією). Заявки приймаються до 1 травня 2020 року.

Співорганізатором національного відбору виступає Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні у партнерстві з Інститутом біомімікрії (США) та низкою українських громадських організацій.

Більше про умови участі в конкурсі дізнавайтесь за посиланням.

Читайте також про Секрети біомімікрії, або Як нам навчитися інновацій у природи