Перша смуга біорізноманіття у Білій Церкві: зелені рішення для міст

21 January 2021

Як природоорієнтовані рішення, запущені в рамках ініціативи «Сафарі для громад», поширюють у Білій Церкві на Київщині

Фото надано БФ "Фонд захисту біорізноманіття України"

Текст: Катерина Стрипко (БФ «Фонд захисту біорізноманіття України»), Оксана Удовик, Тетяна Конененко, Юен Макдональд (ПРООН в Україні)

Після запуску кількох пілотних ініціатив у форматі «Сафарі для громад» – квесту, розробленого Лабораторією інноваційного розвитку ПРООН для сприяння пошуку природоорієнтованих рішень для місцевих громад – ми перейшли до етапу масштабування рішень в інших українських містах – цього разу в Білій Церкві на Київщині.

У Білій Церкві Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН розпочала партнерство з Фондом захисту біорізноманіття України. Команда з десяти активістів-екологів визначила 15 місць, де можна застосувати природоорієнтовані рішення, і вже впровадила одне з них у листопаді минулого року (детальніше про це розповідаємо далі).

Команда Фонду захисту біорізноманіття каже, що їхнє сафарі для громад стало імпульсом для співпраці з міською адміністрацією. Як виявилось, фонд та Управління житлово-комунального господарства у Білій Церкві мають однакові «зелені» цілі.

Наприклад, Альона Колотницька зі згаданого департаменту поділилася з фондом планами міськадміністрації по створенню зеленої зони Town-Park, що має з'єднати різні частини міста зеленими рекреаційними просторами з велодоріжками і зонами для піших прогулянок. Концепція природоорієнтованих рішень, яку презентувала ​​команда фонду, ідеально підходила для цього завдання і може використовуватися як дорожня карта для розвитку зеленого міста. Партнери домовились обговорити прототипи проєктів, запропонованих в результаті сафарі, та разом відібрати найкращі ініціативи для реалізації у Білій Церкві.

Співпрацю закріпили підписанням меморандуму про партнерство з міськими комунальними службами. У майбутньому це партнерство допоможе забезпечити стійкість реалізованих проєктів та сприятиме ширшому використанню природоорієнтованих рішень. Для цього фонд збирається розробити рекомендації із застосування природоорієнтованих рішень, використовуючи свою експертизу й практичний досвід.

Озеленення міста за допомогою природоорієнтованих рішень

Одним із природоорієнтованих рішень, яке організація спільно з міською адміністрацією обрала пріоритетним, було створення модулю для запилювання – розділювальної смуги з рослинністю вздовж автотраси з насиченим рухом. Проєкт стартував у листопаді 2020 року і продовжиться цієї весни.

Розділювальна смуга розділяє протилежні потоки руху. Цю територію можна було б заасфальтувати, проте природоорієнтований підхід передбачає наявність на ній рослинності.

Посадка аборигенних видів квітів та рослин вздовж розділювальної смуги збільшить біорізноманіття, особливо комах-запилювачів, у Білій Церкві. Проконсультувавшись з експерткою з ботаніки Ангеліною Русановою команда Фонду біорізноманіття визначила 17 видів рослин, які буде висаджено.

Завдання проєкту було створити не лише ошатний, а й корисний простір для біорізноманіття розділювальної смуги вздовж автомобільної траси. Для озеленення були підібрані переважно аборигенні і натуралізовані, неінвазійні види, що не пригнічують місцеву флору.

«Це різноманіття дрібного листя та стебел краще затримуватиме міський пил, який з дощами буде просто стікати в ґрунт, – пояснює Микола Глухенький, проєктний менеджер Фонду біорізноманіття. – Також всі рослини слугуватимуть на благо різноманіттю дрібної фауни – як ґрунтової (земляні черв’яки), так і наземної».

Ще одне завдання – запобігти вивітрюванню.

«Через вивітрювання відбувається руйнування та зміна складу ґрунту, що негативно відображається на його родючості. Ці рослини стримують надмірне висихання та промерзання ґрунту, слугують укриттям для дрібних комах, їжею міським птахам тощо».

Навіщо нам потрібні такі природоорієнтовані рішення, як модуль для запилювання, у містах?

Останніми роками часто з’являються тривожні повідомлення про складне становище медоносних бджіл, популяція яких скорочується у всьому світі. Причиною цього є різке зменшення поширеності й різноманітності всіх видів диких запилювачів, зокрема диких бджіл, дзюрчалок та метеликів. Чимало видів запилювачів зникнуло або перебуває на межі зникнення.

Це викликає серйозне занепокоєння, адже запилювачі є невід’ємною частиною здорових екосистем. Без них чимало видів рослин почнуть занепадати і врешті-решт зникнуть, так само як і живі організми, які від них залежать, а це матиме серйозні екологічні, соціальні й економічні наслідки.

Залежні від запилювачів культури в різній мірі покладаються також на запилення за допомогою тварин. За оцінками, 5–8 % сучасного світового агровиробництва безпосередньо пов’язане із запиленням за допомогою тварин. Тільки в країнах ЄС близько 84 % видів сільськогосподарських культур та 78 % видів диких квітів залежать, принаймні частково, від запилення тваринами, згідно з висновками дослідження STEP. Майже 15 мільярдів Євро щорічного сільськогосподарського виробництва Євросоюзу завдячує безпосередньо комахам-запилювачам.

Дізнатися про інші природоорієнтовані рішення можна тут.

Майбутні плани

Фонд захисту біорізноманіття також планує розробити інструкції до проєкту розвитку смуги біорізноманіття, який комунальники планують підтримувати і надалі. Комунальники також внесли смугу біорізноманіття до міського реєстру.

Фонд сподівається продовжити цей проєкт навесні 2021 року і перетворити 6 000 квадратних метрів розділювальної смуги на зону біорізноманіття.

Ще один проєкт, також запланований на весну, передбачає створення зеленої автобусної зупинки.

Невеликі зелені модулі, що містять ґрунт, можна розміщувати на дахах, на вулиці чи деінде. Такі модулі сприяють виживанню різноманітних живих організмів та дикої природи у містах. Якщо в модулях використовати квіткові рослини, вони також сприятимуть запилюванню. Деякі міста вже активно застосовують це рішення: наприклад, в Утрехті у Нідерландах понад 300 автобусних зупинок перетворили на “бджолині зупинки”, щоб допомогти зупинити різке скорочення популяції бджіл.

Про «Сафарі для громад»

Якщо ви хочете організувати власне сафарі для громад, заповніть форму за посиланням, а також ознайомтеся з порадами для організаторів тут.

Ви також можете скористатися чат-ботом @Safari_Community_Bot у Telegram. Віртуальний помічник поділиться знаннями про природоорієнтовані рішення, розкаже вам про те, як ними користуватися, та поділиться успішними надихаючими прикладами.

Дізнавайтеся більше про ініціативу ПРООН «Сафарі для громад» та п’ять експериментальних проєктів, запропонованих учасниками першого сафарі у Києві. 

А ще вже зараз долучайтеся до онлайн групи екологічно свідомих змінотворців.

Довідка

БФ Фонд захисту біорізноманіття України ставить собі за мету захищати біорізноманіття України, сформувати цінності захисту біорізноманіття в українському суспільстві, щоб в майбутньому він відбувався на побутовому рівні, адже «якість життя українців напряму залежить від стану біорізноманіття в країні, а біорізноманіття є показником якості людського життя».

Лабораторія інноваційного розвитку (Accelerator Lab) ПРООН в Україні – глобальна ініціатива ПРООН, спрямована на визначення, розробку та розповсюдження інноваційних та стійких рішень для місцевих громад. 92 команди Accelerator Labs працюють для 116 країн задля вирішення актуальних у ХХІ столітті проблем у сфері розвитку.