КЛЮЧОВІ НАПРЯМИ

Ґендерна рівність

Запобігання та реагування на неприйнятну поведінку сексуального характеру

Будь-які форми сексуального домагання, сексуальної експлуатації та наруги є неприйнятними та заборонені в Програмі розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) у стосунках із тими, кому надається допомога, чи колегами. Сексуальні домагання, експлуатація та наруга порушують права людини та підривають базові цінності Організації Об’єднаних Націй (ООН). Запобігання такій поведінці та підтримка постраждалих є нашим спільним пріоритетом. Ми також прагнемо забезпечувати швидку, доречну й ефективну відповідь на всі повідомлення про сексуальні домагання та сексуальну експлуатацію і наругу.

Сексуальна експлуатація та наруга

Сексуальна експлуатація та наруга охоплює всі форми неприйнятної поведінки сексуального характеру з боку персоналу ООН щодо тих, кому надається допомога, та інших представників місцевих громад. Заборонена поведінка включає, але не обмежується такими діями:

  • Статеві стосунки з дитиною (особою до 18 років). Помилкове уявлення, що дитині більше 18 років, не є виправданням. Навіть у країнах, де вік згоди на вступ до сексуальних відносин нижче 18 років, персоналу й іншими працівникам ПРООН забороняється мати статеві стосунки з особами молодше 18 років.
  • Обмін грошей, працевлаштування, товарів чи послуг на секс або інші сексуальні дії. Заборонено надання грошей, їжі, робочих місць, товарів, допомоги або послуг в обмін на секс або інші сексуальні дії.
  • Статеві стосунки з повіями, навіть якщо це офіційно дозволено в країні.
  • Схиляння дитини або дорослого до сексу з іншими особами.

Сексуальні домагання

Сексуальні домагання трапляються серед персоналу на робочому місці й визначаються як «будь-які небажані статеві прояви, прохання про сексуальні послуги, висловлювання, фізичні дії або жести сексуального характеру або будь-яка інша поведінка сексуального характеру, що може образити чи принизити іншу особу».

Сексуальними домаганнями можна вважати дії, які заважають роботі, висуваються як умови для працевлаштування або створюють загрозливу, непривітну чи образливу атмосферу. Це може бути одноразова дія або серія повторюваних випадків.

ПРООН реагує на неприйнятну поведінку сексуального характеру через низку заходів, спрямованих на запобігання й ефективне вирішення проблеми та підтримку постраждалих.

Регулюючі документи

ПРООН дотримується положень Бюлетеня Генерального Секретаря про сексуальну експлуатацію та наругу (ST/SGB/2003/13), який розповсюджується на всіх працівників ООН, включаючи тих, хто працює в ПРООН та інших органах і програмах Організації Об’єднаних Націй, що адмініструються окремо. Інформація про сексуальну експлуатацію та наругу міститься також у Кодексі етики ПРООН.

Норми поведінки, пов'язані з сексуальним домаганням, описані в Положенні про переслідування, сексуальні домагання, дискримінацію та зловживання владою.

Запобігання

ПРООН проводить ретельну перевірку персоналу перед початком роботи, щоб уникнути найму порушників. ПРООН бере участь у спільному проекті з іншими агентствами ООН для підтримки загальної бази даних під назвою «Clear Check», щоб колишні співробітники одних підрозділів у системі ООН, пов'язані з серйозними випадками сексуальних домагань, експлуатації та наруги, не були прийняті на роботу в інші підрозділи. До того ж ПРООН уникає співпраці з підрозділами, які не реагують належним чином на проблеми сексуальної експлуатації і наруги та сексуальних домагань.

ПРООН розробила і зобов’язує всіх співробітників пройти онлайн-тренінги щодо запобігання сексуальної експлуатації і наруги та сексуальних домагань на робочому місці. Ці тренінги, розміщені на навчальному сайті ЮНІСЕФ «Agora», пояснюють норми поведінки, дотримання яких очікується від усіх співробітників, наслідки їх недотримання і вплив сексуальних домагань, експлуатації та наруги на потерпілих і їхніх сімей.

Інформація про підхід «жодних виправдань» стосовно правил і заборон ООН, пов'язаних із сексуальною експлуатацією та наругою, доступна також для всього персоналу ПРООН на сайті про стандарти поведінки та дисципліну англійською, французькою, іспанською, арабською, російською та китайською мовами.

Реагування

ПРООН розслідує всі повідомлення про сексуальні домагання, експлуатацію та наругу, накладає дисциплінарні та/або адміністративні санкції, якщо повідомлення є обґрунтованими, а також, через Управління ООН з правових питань, може передавати справи національним органам для кримінального переслідування.

На співробітників ООН не розповсюджується імунітет за кримінальні дії, і Організація не захищає співробітників, які здійснюють злочини.

Допомога і захист

Співробітники ПРООН захищені від репресій за повідомлення про сексуальну експлуатацію та наругу або сексуальні домагання. Репресії забороняються й у випадку скоєння вважаються неправомірними та підлягають покаранню.

Співробітники, які вважають себе жертвою репресій, можуть звернутися за консультацією або офіційно поскаржитись в Бюро з питань етики за електронною адресою ethicsoffice@undp.org.

ПРООН має інституційний досвід у реагуванні на насильство за ознакою статі. У співпраці з партнерами ПРООН здійснює заходи для надання психологічної та медичної допомоги жертвам та постраждалим.

Прозорість

Щорічно ПРООН публікує інформацію про дисциплінарні заходи щодо свого персоналу, зокрема про випадки сексуальних домагань, експлуатації та наруги.

ПРООН також передає звіти в Бюро Спеціального Координатора про повідомлення про сексуальну експлуатацію та наругу. До того ж дані про заяви і підтверджені випадки сексуальної експлуатації та наруги публікуються в звіті Генерального Секретаря про спеціальні заходи з захисту від сексуальної експлуатації та наруги.

Як повідомити

Про будь-які випадки сексуальної експлуатації і наруги та сексуальних домагань слід повідомляти в Бюро аудиту та розслідувань.

Якщо ви стали жертвою будь-яких небажаних сексуальних домагань, прохань про сексуальні послуги, висловлювань, фізичних дій або жестів сексуального характеру або будь-якої іншої поведінки сексуального характеру, зверніться в Бюро аудиту та розслідувань:

  • Онлайн-форма для заяв – тут. 
  • Телефони:

Натисніть тут для пошуку номерів по всьому світу (перекладачі доступні 24 години на добу)

Дзвоніть на номер 0-800-502-886 в Україні

  • Електронна пошта: reportmisconduct@undp.org
  • Поштова адреса: Deputy Director (Investigations), Office of Audit and Investigations, United Nations Development Programme, One UN Plaza, DC1, 4th Floor, New York, NY 10017 USA

Заступник директора (з розслідувань), Бюро аудиту та розслідувань, Програма Розвитку Організації Об’єднаних Націй, One UN Plaza, DC1, 4 поверх, місто Нью-Йорк, штат Нью-Йорк 10017 США

Дізнайтеся про роботу Об’єднаних Націй у сфері попередження сексуальної експлуатації та наруги.

Пов'язані посилання:

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка