Програма з розвитку спроможності членських бізнес-об’єднань малого і середнього бізнесу

Фото: Артем Гетьман / ПРООН в Україні

Запрошення до висловлення зацікавленості щодо участі у програмі

Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні розпочинає реалізацію другої фази проєкту «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств (МСП)» та запрошує членські бізнес-об’єднання МСП висловити свою зацікавленість в отриманні технічної допомоги в рамках Проєкту.

1.   Загальна інформація про Проєкт

Проєкт «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств» впроваджувався у 2015-2018 рр. Програмою розвиту ООН у співпраці з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та за фінансової підтримки Швейцарії.  

Учасниками проєкту стали 7 бізнес-об’єднань, що були обрані за загальнонаціональним конкурсом заявок про зацікавленість щодо участі.  Учасники досягли суттєвих результатів завдяки участі у Проєкті: кількість членів збільшилась у середньому на 29,3%, залучили членів до активної участі в управлінні та розбудові організації, запропонували членам нові унікальні для бізнес-об’єднань послуги, досягли конкретних результатів у публічно-приватному діалозі щодо покращення умов ведення бізнесу своїх членів.

Успішний досвід Проєкту буде активно поширено у другій фазі Проєкту, що впроваджуватиметься протягом 2020-2023 роках, завдяки розширенню партнерського кола обраних організацій до 20 бізнес-об’єднань, серед яких будуть галузеві асоціації малого та середнього бізнесу, регіональні ТПП, універсальні бізнес-об’єднання та об’єднання жінок-підприємниць.

Мета ІІ фази Проєкту - розширити підтримку сектору ММСП в Україні та підвищити його конкурентоспроможність завдяки професійним, орієнтованим на потреби своїх членів бізнес-об’єднанням, які забезпечать новий рівень унікальних послуг з розвитку та підтримки бізнесу. 

Проєкт буде реалізовуватися за допомогою трьох взаємопов’язаних компонентів:

(1) допомоги бізнес-об’єднанням в організаційному розвитку: побудова професійної структури управління, розробка привабливої для малого бізнесу моделі багаторівневого членства, активне залучення членів у нових регіонах, створення філіальної мережі тощо;

(2) удосконалення та створення нових унікальних для бізнес-об’єднань послуг, що забезпечать фінансову сталість організації, та загалом покращення доступу та використання послуг з розвитку бізнесу з боку ММСП;

(3) побудови активного та професійного публічно-приватного діалогу між державним і приватним секторами, спрямованого на покращення бізнес-клімату, де учасники та партнери Проєкту будуть представляти консолідовані інтереси ММСП. Проєкт слугуватиме платформою для налагодження публічно-приватного діалогу.

Проєкт позитивно вплине на організаційну та фінансову стабільність бізнес-об’єднань, їхню здатність активно залучати нових учасників, бути центрами достовірної інформації для тисяч підприємців, спроможність надавати членам найбільш затребувані послуги, розвивати конструктивну співпрацю з урядовими структурами та брати участь у формуванні державної політики, спрямованої на розвиток сектору ММСП.

2.   Види технічної допомоги, яка надаватиметься Проєктом

Технічна допомога обраним організаціями передбачатиме такі елементи:

  • Глибинне оцінювання організаційної спроможності БО (організаційна діагностика) з метою виявлення основних перешкод і потреб розвитку та ефективної діяльності організацій. У процесі діагностики буде проаналізовано організаційну структуру, діяльність з надання послуг членам БО та адвокаційну діяльність. Оцінювання допоможе виявити головні бар’єри, що перешкоджають розвитку організації, та підготувати рекомендації щодо їх подолання.
  • Підготовка індивідуальних планів з організаційного розвитку бізнес-об’єднання на основі вироблених рекомендацій в процесі організаційної діагностики.
  • Підтримка впровадження комплексної програми з розвитку спроможності для кожного з обраних БО, зокрема через:

·       Навчання лідерів та співробітників бізнес-об’єднань, яке охоплюватиме (проте не обмежуватиметься ними) такі напрями, як врядування та управління бізнес-об’єднаннями, розбудова ефективної організаційної структури, управління персоналом, фінансовий менеджмент та підзвітність, внутрішня та зовнішня комунікація, робота з членами БО, утримання та залучення нових членів, надання послуг з розвитку бізнесу членам БО, аналіз політики та адвокаційна діяльність тощо. Навчальна програма матиме прикладний характер та буде спрямована винятково на впровадження визначених та погоджених організаційних змін у партнерських бізнес-об’єднаннях.

·       Індивідуальний експертний супровід для обраних організацій за трьома ключовими напрямами: організаційний розвиток, покращення надання послуг членам організації, адвокаційна діяльність та фасилітація публічно-приватного діалогу.  Індивідуальна експертна підтримка буде спрямована на довершення організаційної трансформації шляхом розроблення та впровадження механізмів належного врядування та організаційних політик, удосконалення та запровадження нових послуг для МСП та, зрештою, посилення представництва МСП у діалозі з владою для усунення перешкод та покращення бізнес-клімату в цілому.

·       Підтримка інших форм та модальностей розвитку спроможності у тому числі, заходів з обміну досвідом та кращими практиками з іншими БО, коучинг, менторинг тощо.

·       Підтримка заходів публічно-приватного діалогу.

 

3.   Які організації можуть бути отримувачами технічної допомоги в рамках Проєкту?

Проєкт очікує обрати бізнес-об’єднання, з якими співпрацюватиме на партнерських засадах протягом 2020-2023 років заради активного розвитку сектора ММСП в Україні.

Отримувачами допомоги в рамках проєкту можуть бути членські бізнес об’єднання малих і середніх підприємств, зокрема, бізнес-асоціації, торгово-промислові палати, бізнес-спілки, бізнес-клуби та інші громадські об’єднання малого і середнього бізнесу.

Проєкт планує залучити:

  • 8 галузевих БО, серед яких перевага може надаватися БО з секторів органічного сільського господарства, виробництва молока, деревообробки, енергоефективності та управління житлом, а також об’єднанням виробників, що просувають місцеві харчові продукти під локальними брендами;
  • 5 регіональних ТПП;
  • 6 універсальних бізнес-об’єднань, з яких:
    • 2 БО, що представляють жінок-підприємниць;
    • 2 новостворених БО (створені у період між 12 та 24 місяцями до початку конкурсного відбору);
    • щонайменше 1 БО, яке офіційно зареєстроване та здійснює діяльність на території Донецької та Луганської областей (підконтрольних Уряду України територіях).

Отримувачами допомоги зможуть стати ті об’єднання, які відповідатимуть базовим критеріям отримання технічної допомоги в рамках проєкту:

·       Є офіційно зареєстрованою, діючою громадською організацією, громадським об’єднанням, спілкою (асоціацією) юридичних осіб, торгово-промисловою палатою.

·       Відповідно до статуту, основна діяльність організації спрямована на розвиток бізнесу, підприємництва

·       Має статус неприбутковості

·       Перевірена кількість членів є більшою за 20.

·       Кількість МСП в загальній кількості членів – 70% та більше. Не розглядаються організації, які складаються виключно з експертів з розвитку МСБ, та не мають реальної, активної спільноти членів.

Організації також оцінюватимуться на конкурсній основі за такими критеріями рівня організаційної спроможності та мотивації участі у проєкті (для різних категорій БО застосовується зважена оцінка): 

1. Управлінська  структура

2. Членство та  охоплення цільової аудиторії

3. Лідерство

4. Комунікація

5. Досвід адвокаційної діяльності

6. Ресурси

Участь у Проєкті для обраних членських бізнес-об’єднань - безкоштовна.

4.   Порядок висловлення зацікавленості щодо участі в програмі з розвитку спроможності

Для висловлення зацікавленості щодо участі у програмі організація-заявник має заповнити онлайн-анкету за посиланням: https://bit.ly/UNDP_BMO2

Рекомендуємо до початку заповнення онлайн-анкети підготувати наступні документи для завантаження:

·       копія статуту (одним файлом у форматі PDF);

·       затверджений стратегічний план у зручному для вас форматі документа (за наявності);

·       затверджений календарний план у зручному для вас форматі документа (за наявності);

·       останній затверджений річний звіт у зручному для вас форматі документа (за наявності).

Кінцевий термін подання заявок до 24 липня 2020 року включно.

Питання щодо участі у програмі надсилайте на пошту Vladlen.Sysun@undp.org