Реагування громадянського суспільства на потреби вразливих верств населення під час поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Україні

Фото: Andrii Vodolazhskyi/ Shutterstock

Реагування громадянського суспільства на потреби жінок і чоловіків, особливо тих, які проживають у важкодоступних місцевостях та відносяться до вразливих верств населення, під час поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Україні

1. ВСТУП

Цей конкурс адмініструється проєктом  «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні» та проєктом «Права людини в Україні», які є частиною Програми демократичного врядування ПРООН. Метою цієї програми є допомога уряду, громадянському суспільству та народу України вдосконалювати демократичну політику та практику, необхідні для прискорення прогресу в сфері сталого людського розвитку. Це передбачає відстоювання прав людини та гендерної рівності, підтримку антикорупційних зусиль, гарантування того, щоб усі громадяни України могли захистити свої права, зміцнення парламенту та розширення можливостей громадянського суспільства й молодих активістів та активісток. 

Проєкт «Громадянське суспільство задля посилення демократії та прав людини в Україні» (2017-2022), що фінансується Міністерством закордонних справ Данії та реалізується ПРООН в Україні, будується на основі досягнень попереднього проєкту «Демократизація та права людини в Україні» (2013-2016). Це загальнонаціональна 5-річна ініціатива, яка впроваджується з 1 квітня 2017 року до 31 березня 2022 року. Загальною метою проєкту є розвиток інституційної спроможності дійових осіб громадянського суспільства в регіоні у сферах демократії та прав людини задля посилення впливу на процеси реформ в країні через кращу координацію,  мережеву співпрацю та задля посиленого внеску в розбудову інклюзивного, демократичного врядування на основі прав людини.

З цією метою, проєкт посилюватиме спроможності організацій громадянського суспільства просувати демократію та розвивати результативний діалог між органами влади та організаціями громадянського суспільства на основі широкої участі громадян на всіх рівнях в Україні. Це також допоможе розвинути спроможність дійових осіб у сфері прав людини та посилюватиме їх з метою просування та захисту прав людини в Україні, та підвищити рівень громадянської активності молоді та участь молоді у процесах прийняття рішень на всіх рівнях.

Проєкт розвитку громадянського суспільства матиме три головні компоненти:

  1. Посилення ОГС як захисників демократії та доброго врядування;
  2. Підтримка дійових осіб у сфері прав людини задля просування та розвитку прав людини в Україні;
  3. Підвищення рівня громадянської активності молоді та забезпечення участі молоді в процесі прийняття рішень на всіх рівнях.

Проєкт «Права людини для України» має на меті зміцнювати процеси інклюзивності та сталого людського розвитку в Україні та надалі сприяти демократичним змінам у країні, фокусуючись на правах людини та доступі до правосуддя для всіх. У рамках проєкту ПРООН продовжує співпрацювати з ключовими національними партнерами, зокрема з Національною інституцією з прав людини, представниками національної та місцевої влади, громадянським суспільством та правозахисниками для утвердження прав людини в країні. Проєкт розпочався у січні 2019 року і триватиме до кінця 2023 року.

Діяльність в рамках проєкту впроваджується відповідно до нижченаведених ключових напрямів, які відображають виклики, пов'язані з розвитком прав людини:

  • Просування соціальних і економічних прав на місцевому рівні, у тому числі у сільській місцевості, та пом'якшення негативного впливу процесу децентралізації та інших реформ;
  • Посилення спроможності захищати, підвищувати рівень поінформованості та запобігати порушенням прав людини, пов'язаних із конфліктом на сході України та кризою, що триває;
  • Збільшення рівня обізнаності про права людини серед населення та покращення розуміння прав людини уповноваженими особами;
  • Сприяння утвердженню прав людини в журналістській освіті завдяки залученню журналістів та студентів зі сфери прав людини до участі у навчальних заходах у тісній співпраці з представниками громадянського суспільства та активістами з захисту прав людини.

ПРООН запрошує організації громадянського суспільства долучитись до просування і вжиття заходів реагування на поширення коронавірусної інфекції COVID-19, з метою як її обмеження, так і пом'якшення потенційно руйнівного впливу, який вона може мати на вразливі верстви населення.

2. ЦІЛІ КОНКУРСУ

Надати підтримку діяльності організацій громадянського суспільства, яка спрямована на  захист прав людини і вразливих верств населення в Україні у кризовій ситуації національного масштабу, спричиненій поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, забезпечуючи при цьому подальший поступ у досягненні Цілей сталого розвитку, зокрема, шляхом:

  • Пропонування ефективних методів координації ініціатив громадянського суспільства і волонтерів щодо реагування на виклики соціального характеру і виклики, пов'язані з захистом прав людини, що виникли через поширення коронавірусної інфекції COVID-19, на регіональному рівні в Україні;
  • Забезпечення захисту і відновлення порушених прав людини у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, приділяючи при цьому особливу увагу вразливим верствам населення;
  • Проведення роз'яснювально-інформаційної роботи, використовуючи актуальну і перевірену інформацію і рекомендації щодо виявлення і запобігання зараженню коронавірусною інфекцією COVID-19, серед населення, яке проживає у важкодоступних місцевостях, у тому числі протидія стигматизації і дискримінації, пов'язаних з поширенням вірусу, а також надання підтримки вразливим верствам населення;
  • Посилення спроможності органів влади та місцевого самоврядування реагувати на кризу за допомогою створення ефективної системи у ситуаціях, які спричинені поширенням коронавірусної інфекції COVID-19;
  • Розробка і впровадження ефективних технологічних рішень з метою реагування на виклики соціального характеру і виклики, пов'язані з захистом прав людини, що виникли через поширення коронавірусної інфекції COVID-19.

3. УЧАСНИКИ КОНКУРСУ

Некомерційні організації, зокрема благодійні організації, громадські об'єднання (включаючи громадські організації та спілки), які офіційно зареєстровані в Україні. Конкурс не надає гранти організаціям, політичним партіям, органам державної влади, місцевого самоврядування, релігійним громадам та приватним (фізичним) особам та підприємцям.

3.1. Організації, які можуть брати участь в конкурсі

ПРООН приймає пропозиції від ОГС, які планують реалізовувати проєкти у всіх регіонах України, окрім Донецької, Запорізької та Луганської областей. Організації, зацікавлені у впровадженні проєктів у вищезгаданих регіонах, заохочуються подавати проєкти  на конкурс, оголошений Програмою ООН з відновлення та розбудови миру.

Критерії, які визначатимуть відповідність НГО кваліфікаційним вимогам ПРООН, ґрунтуватимуться на шаблоні Запиту про надання інформації від ГО (Додаток 5).

4. ЕТАПИ КОНКУРСУ

I – Підготовка концепцій проєктних пропозицій за наступною структурою:

  • мета, основні цілі та завдання,
  • попередній перелік заходів для досягнення цілей,
  • очікувані результати,
  • партнери,
  • термін реалізації,
  • орієнтовний загальний бюджет без деталізації.

Концепції подаються у довільній формі, обсягом не більше 2 сторінок А4.

Кінцевий термін подачі концепцій – 1 квітня 2020 р.

Результати розгляду концепцій будуть повідомлені до 3 квітня 2020 р.

II – Подання проєктних пропозицій. 

За результатами розгляду та попередньої оцінки концепцій обраним організаціям буде запропоновано подати повні проєктні пропозиції. Кінцевий термін подачі повних проєктних пропозицій – 8 квітня 2020 р.

Переможці будуть визначені за результатами оцінки проєктних пропозицій оцінковим комітетом. ПРООН укладе грантові угоди з тими фіналістами, які будуть рекомендовані для фінансування за результатами розгляду проєктних пропозицій.

5. БЮДЖЕТ ТА ДОЗВОЛЕНІ ВИТРАТИ

Прийнятними вважаються витрати, які:

  • необхідні для виконання проєктної діяльності відповідно до Грантової угоди;
  • відповідають принципам доцільності та відповідності витрат, включно з принципами «найвища якість за найнижчу ціну», й ефективності витрат;
  • коректно задокументовані, обґрунтовані та зрозумілі, а також підкріплені відповідною документацією фінансово-бухгалтерської звітності.

Кошти, надані в межах конкурсу, може бути використано винятково для оплати:

  • праці персоналу організації та залучених експертів;
  • витратні матеріали, включаючи незначні засоби індивідуального захисту;
  • закупівлі консультаційних та/або інформаційних послуг (в разі їх необхідності для досягнення проєктних цілей);
  • оренди, харчування й інших послуг, пов’язаних із проєктними заходами;
  • друкарських, типографських і копіювальних послуг;
  • послуг зв’язку;
  • витратних матеріалів і канцелярських товарів;
  • транспортних витрат (за умови відповідності відрядження внутрішнім правилам ПРООН та правилам поведінки під час карантину та інших пов’язаних з ним обмежень).

Неприйнятними є витрати, пов’язані з:

  • підготовкою проєктної пропозиції для участі в конкурсі;
  • сплатою боргів;
  • відшкодуванням витрат, пов’язаних із коливанням валютного курсу;
  • міжнародними відрядженнями;
  • створенням та реєстрацією організації;
  • наданням прямої фіскальної підтримки державним органам влади;
  • політичною діяльністю;
  • релігійною пропагандою;
  • діяльністю, що веде до прямої або опосередкованої дискримінації будь-яких соціальних верств;
  • проєктами, спрямованими на отримання прибутку від діяльності;
  • будівництвом або ремонтними роботами;
  • закупівлею транспортних засобів та/ чи предметів розкоші та відповідних послуг;
  • придбанням товарів для розповсюдження у вигляді гуманітарної допомоги, подарунків.

6. ОБСЯГИ ФІНАНСУВАННЯ ТА ТЕРМІНИ ВИКОНАННЯ

Максимальний бюджет проєктної пропозиції не має перевищувати – 125 000 грн.

Максимальний термін реалізації проєкту – 6 місяців.

Наявність власного внеску від організації-виконавця або з інших джерел буде врахована та стане перевагою для апліканта. Цей внесок може бути зроблений як у фінансовій, так і в нефінансовій формі (наприклад, оплата праці персоналу організації, надання свого офісу чи обладнання для виконання завдань проєкту тощо). 

7. ПОРЯДОК ПОДАННЯ КОНЦЕПЦІЙ

Концепції проєктних пропозицій подаються українською мовою та надсилаються електронною поштою на адресу: grants.ua@undp.org. У темі листа вказати назву конкурсу «Реагування громадянського суспільства на потреби жінок і чоловіків, особливо тих, які проживають у важкодоступних місцевостях та відносяться до вразливих верств населення, під час поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Україні».

Контактні особи:

Оксана Косенко, спеціалістка із розвитку громадянського суспільства проєкту ПРООН «Громадянське суспільства задля розвитку демократії та прав людини в Україні» oksana.kosenko@undp.org 

8. ПРОЦЕДУРА ВІДБОРУ

8.1. Оціночні процедури

Після закінчення терміну прийняття пропозицій, спеціалісти ПРООН проведуть попередню перевірку на відповідність технічним критеріям. На цьому етапі ПРООН може запросити додаткову інформацію на свій розсуд.

Для забезпечення повної прозорості процесу, ПРООН формує Оціночний комітет (ОК), який оцінюватиме ті пропозиції, що пройшли перший етап. ОК – повноважний тимчасовий орган, який відповідає за розгляд, відбір та рекомендацію декількох проєктів до підтримки. ОК залишає за собою право отримати незалежну експертну думку в ході оцінки і відбору проєктів.

8.2. Критерії оцінки письмових пропозицій

Пропозиції будуть оцінюватись ОК за наступними критеріями:

  • Якість проєктної пропозиції відповідно до визначеної тематики поданої в складі пакету документів на конкурс.
  • Продемонстрована спроможність виконувати програмну діяльність визначену оголошенні  про конкурс;
  • Враховані аспекти прав людини та гендерні аспекти впровадження проєкту;
  • Якість запропонованих мереж (включаючи потенційних партнерів для впровадження, та вже існуючі мережі, пов'язані з пропозицією).

9. ЗВІТУВАННЯ, МОНІТОРИНГ ТА ОЦІНЮВАННЯ ГРАНТОВИХ ПРОЄКТІВ

9.1. Моніторинг та оцінка

Організація несе відповідальність за моніторинг виконання проєкту та оцінку його результатів. ПРООН здійснюватиме моніторинг проєкту через перевірку звітів грантоотримувачів, онлайн консультації, зустрічі з персоналом проєкту та зацікавленими сторонами, та участь у заходах проєкту.

9.2. Звітування                   

Організація подає такі звіти у форматі наданому ПРООН:

  • короткі звіти на вимогу, які періодично вимагає ПРООН у випадках, коли інформація про реалізацію програми потрібна у період між звітними періодами;
  • фінальний звіт, що включає підсумок діяльності та результатів, а також фінансовий звіт за загальну тривалість угоди.

Додатки 1-5

Бюджет