Реагування на виклики в сфері прав людини в Україні та інтеграція підходу заснованого на правах людини (ППЛ) в державну політику

Фото: ПРООН в Україні

1. Вступ

Проект «Права людини для України» (HR4U), ПРООН в Україні

Проект «Права людини для України» (2019 – 2023), який фінансується Міністерством закордонних справ Данії та впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні, є п’ятирічною ініціативою, що реалізується в Україні. Проект є складовою портфеля проектів ПРООН з демократичного врядування та реформ, який спрямовано на зміцнення державних інституцій та довіри до відносин між державою та суспільством, дотримання верховенства права та прав людини, а також інклюзивних політичних процесів та соціальної політики, що зосереджують увагу на поліпшенні становища жінок, молоді та вразливих груп.

Основна мета проекту це утвердженні прав людини через зміцнення спроможності національних суб’єктів ефективно сприяти, захищати та дотримуватися прав людини та інтегрувати підхід заснований на правах людини (ППЛ) у національні та місцеві політики в усій Україні, включаючи зону конфлікту. Проект спрямовано на підвищення спроможності Національної інституції з прав людини та сприяння ініціативам з прав людини серед усіх національних зацікавлених сторін, включаючи законодавчу та виконавчу владу, обласні та місцеві органи влади та організації громадянського суспільства.

Цілі проекту:

  • Продовжувати підтримувати регіональні офіси Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та мережу громадських моніторів по всій Україні, робити її більш доступною для всіх, щоб чоловіки та жінки по всій Україні, у тому числі віддалені громади, могли відстояти свої права;
  • Посилити моніторинговий потенціал офісу Уповноваженого та громадських правозахисників, зокрема інтегрувати в правозахисний моніторинговий процес такі аспекти як гендер, вік та вразливість;
  • Сприяти інтеграції підходу, заснованого на правах людини, в журналістській освіті, у їхній професійній діяльності, виховуючи толерантність та повагу до відмінності;
  • Надавати підтримку Національній інституції з прав людини та правозахисним громадянським організаціям для використання існуючих міжнародних інструментів, щоб сприяти укріпленню прав людини в Україні;
  • Підтримувати впровадження ППЛ у процес децентралізації, залучаючи для цього представників влади, офісу Уповноваженого та громадянського суспільства;
  • Сприяти ефективному захисту прав жінок і чоловіків, що постраждали від конфлікту на національному рівні, у тому числі шляхом забезпечення дотримання міжнародних стандартів у сфері прав людини.

Проект активно залучає до співпраці відповідальні установи на національному рівні (Міністерство юстиції, Міністерство соціальної політики, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство регіонального розвитку, Національне агентство України з питань державної служби тощо), щоб підвищити рівень їх знань та навичок у сфері прав людини. Також однією з ключових зацікавлених сторін проекту залишається громадянське суспільство, зокрема, правозахисні громадські організації. Проект продовжує активно залучати та розширювати можливості громадських організацій та правозахисників щодо реалізації різноманітних правозахисних ініціатив, зокрема щодо підвищення обізнаності громадськості про права людини через спільні освітні та комунікаційні заходи.

2. Мета конкурсу проектів:

Загальна мета цього грантового конкурсу – сприяння і зміцнення ключових зацікавлених сторін та установ у сфері прав людини для реагування на виклики в сфері прав людини в Україні та інтеграції ППЛ в державну політику.

Підтримка діяльності організацій громадянського суспільства спрямована на

- посилення діяльності Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини шляхом цільової підтримки проектів ОГС;

- реагування на виклики в сфері прав людини в Україні;

- інтеграцію ППЛ в державну політику та практики.

3. Пріоритети та завдання конкурсу:

  1. Зміцнити спроможність ключових акторів в сфері прав людини на національному та місцевих рівнях, які відповідальні за розробку та імплементацію політики та надання адміністративних послуг на місцях, шляхом інтеграції ППЛ  в їх роботу.
  2. Підтримка ефективної ролі Парламенту, відповідних комітетів та профільних міністерств шляхом надання рекомендацій щодо застосування ППЛ у законодавчому процесі та процесі розбудови миру, на основі найкращих міжнародних практик;
  3. Підвищення обізнаності та розробка навчальних програм для носіїв обов’язків, підтримка впровадження навчальних програм на національному та місцевому рівнях, забезпечення прозорості та відкритості носіїв обов’язків через моніторингові ініціативи та адвокацію.
  4. Розвиток потенціалу носіїв обов’язків з питань прав людини, особливо в пріоритетних сферах діяльності Уповноваженого ВРУ з прав людини.
  5. Залучення до розроблення заходів щодо адвокації та лобіювання у галузі захисту та просування прав людини;
  6. Проведення освітніх та інформаційних кампаній з прав людини для тих, хто має права та тих, хто покликаний їх здійснювати та захищати;
  7. Посилення стратегічного, управлінського, адвокаційного та моніторингового потенціалу ОГС у сфері підготовки обґрунтованих  аналітичних матеріалів, проведенні адвокації та реалізації превентивних заходів для мінімізації порушень прав людини;
  8. Підтримка ініціатив ОГС, спрямованих на моніторинг міжнародних зобов’язань України щодо відстоювання позитивних змін у ситуації з правами людини в країні.

Інформація

Проектні пропозиції, що подаються на конкурс, мають відповідати підходу до розробки проектів, заснованому на правах людини, та бути ґендерно-чутливими та ґендерно-збалансованими.

Перевага буде надаватися коаліціям (мережам, платформам) організацій.

4. Критерії відбору

До участі у конкурсі приймаються проектні пропозиції від відповідних громадських організацій або коаліцій (платформ, мереж) організацій, що включають проекту пропозицію та витрати, які відповідають нижчезазначеним критеріям.

4.1. . Вимоги до організацій

До участі в цьому грантовому конкурсі допускаються організації, які відповідають таким критеріям (якщо пропозиція подається від коаліції організацій (платформи, мережі), зазначеним критеріям має відповідати провідна організація):

  • Мають статус неприбуткової або благодійної організації та офіційно зареєстровані в Україні;
  • Мають не менше 1 року досвіду активної роботи у сфері прав людини та протидії дискримінації;
  • Мають підтверджену історію впровадження відповідних проектів і звітування.

Пропозиції від організацій та коаліцій (платформ, мереж), які не відповідають вищенаведеним вимогам, розглядатися не будуть.

4.2. Дозволені витрати

Прийнятними вважаються витрати, які:необхідні для виконання проектної діяльності;

  • необхідні для виконання проектної діяльності;
  • відповідають принципам доцільності та відповідності витрат, включаючи принципи «найвища якість за найнижчу ціну» і ефективності витрат;
  • коректно задокументовані, обґрунтовані та зрозумілі, а також підкріплені відповідною документацією фінансово-бухгалтерської звітності;

Кошти, надані через грант ПРООН, можуть бути використані виключно для оплати:

  • праці персоналу організації та залучених експертів;
  • закупівлі консультативних послуг, за умови їх необхідності для досягнення проектних цілей;
  • оренди, харчування та інших послуг, пов’язаних з проектними заходами;
  • друкарських, типографських та копіювальних послуг;
  • комунальні послуги;
  • витратних матеріалів та канцелярських товарів;
  • транспортних витрат (за умови відповідності відрядження внутрішнім правилам ПРООН);

Вважаються неприйнятними витрати, пов’язані з:

  • підготовкою проектної пропозиції для участі у конкурсі;
  • сплатою боргів;
  • міжнародними відрядженнями;
  • відшкодування витрат, пов’язаних з коливанням валютного курсу;
  • витрати на обмін валют;
  • створення та реєстрація організації;
  • прямою фіскальною підтримкою державних органів влади;
  • політичною діяльністю;
  • релігійна пропагандою;
  • діяльністю, що призводить до прямої або непрямої дискримінації будь-яких соціальних верств;
  • проекти, спрямовані на отримання прибутку від діяльності;
  • будівельні або ремонтні роботи;
  • придбання транспортних засобів та / або розкішних товарів та супутніх послуг;
  • придбання товарів для розповсюдження у вигляді гуманітарної допомоги, подарунків.

Не більше 10% від загальної суми бюджету може бути використано для придбання обладнання за умов обґрунтування його необхідності для досягнення цілей проекту.

4.3. Вимоги до пропозицій

Проектні пропозиції повинні містити повний пакет документів, визначений у розділі «Порядок подання проектних пропозицій» цього Запрошення, та бути поданими згідно з формою та в терміни, які визначені цим Запрошенням. ПРООН перевірить проектні пропозиції на відповідність вимогам конкурсу та передасть проектні пропозиції, що відповідають вимогам, на розгляд та оцінювання Комітету з оцінки грантів.

5. Процес подання проектних пропозицій

Це Запрошення буде розміщено на веб-сайті ПРООН в Україні: www.undp.org.ua.

Проектні пропозиції (заявки) слід подавати українською мовою згідно з вимогами даного Запрошення та Формою проектної пропозиції (Додаток  І).

Пакет документів повинен складатись з:

1. Заповненої проектної пропозиції (у форматі Microsoft Word).

2. Сканованої копії статуту організації (формат PDF);

3. Сканованої копії свідоцтва про державну реєстрацію організації (формат PDF);

4. Сканованої копії довідки про відкриття банківського рахунку (формат PDF);

5. Резюме запропонованих спеціалістів для впровадження проекту (форматі Microsoft Word або PDF).

Пакет потрібно направляти на адресу grants.ua@undp.org, в темі листа обов’язково потрібно позначити: «Реагування на виклики в сфері прав людини в Україні та інтеграція ППЛ  в державну політику». Пакет документів повинен бути заархівований одним файлом (*.zip або *.rar без захисту паролем) і не повинен перевищувати об’єм в 5 мегабайтів.

ВАЖЛИВО: Заявки, надіслані іншими засобами (кур’єром, персональна доставка, лист, факс) розглядатися не будуть.

6.  Оцінювання проектних пропозицій 

Спеціалісти ПРООН перевірять пропозиції на відповідність критеріям. На цьому етапі проект може запитувати додаткову інформацію у заявників на власний розсуд.

Щоб забезпечити повну прозорість та справедливість процесу, ПРООН формує Комітет з відбору грантів (КВГ), який буде оцінювати пропозиції. КВГ - це тимчасовий уповноважений орган, який відповідає за розгляд, відбір та рекомендацію пропозицій для фінансування. КВГ може прийняти рішення про запит додаткового незалежного висновку експерта під час відбору.

6.1. Критерії оцінки

Проектні пропозиції будуть оцінюватись КВГ за наступними критеріями:

- Якість та відповідність проектної пропозиції темам, що висвітлені у пункті 3 даного оголошення про конкурс;

- Продемонстрована організаційна спроможність та спроможність запропонованої команди впоратись з заходами, що описано в проектній пропозиції;

- Продемонстровані заходи з забезпечення сталості проекту;

- Відповідність проекту потребам бенефіціарів (згідно з оцінкою потреб та методологією проекту);

- Можливість реалізовувати проект у співпраці з відповідними партнерами-стейкхолдерами (Секретаріатом Уповноваженого ВРУ з прав людини, Національним агентством України з питань державної служби тощо);

- Ступінь інноваційності проекту

7. Звітування, моніторинг та оцінювання грантових проектів

7.1. Моніторинг та оцінювання

Отримувач гранту відповідає за здійснення моніторингу впровадження проекту та оцінювання його результатів. Проект ПРООН HR4U провадитиме моніторинг грантового проекту через звіти грантотримувача, зустрічі з працівниками проекту та їхніми  партнерами, а також через участь у проектних заходах.

7.2. Звітування

Грантотримувач  подаватиме звіти згідно формату, визначеного Проектом ПРООН, а саме:

  • Короткі проміжні звіти, які включають опис заходів, результатів за узгодженим моніторинговим індикаторами і фінансовим компонентом – відповідно до тривалості запропонованого проекту (уточнюватиметься в рамках відповідної грантової угоди);
  • Короткі звіти на вимогу, які будуть час-від-часу вимагатись ПРООН у тих випадках, коли буде потрібна інформація про статусу проекту в період між регулярними звітами;
  • Заключний звіт, який включатиме опис заходів та результатів, а також фінансовий звіт за весь період контракту;

Документи:

Аплікаційна форма

Додатки