Моніторинг людської безпеки та громадський діалог для соціально-економічного розвитку та запобігання конфліктам у Криму

Про проект

Проект спрямований на підтримку Ради з людської безпеки в Криму з метою забезпечення громадського діалогу для соціально-економічного розвитку та запобігання конфліктів у Криму. ПРООН здійснює підтримку діяльності РЛБ, пропонуючи спосіб прийняття рішень, заснований на фактичних даних (дослідженнях) і розширення можливостей кримської влади для створення якісного діалогу за участю експертів, а також представників етнічних груп в регіоні. ПРООН також надає підтримку експертним і аналітичним організаціям для побудови партнерства з органами влади при вирішенні проблем розвитку в Криму за допомогою підтримки ініціатив по зміцненню потенціалу в даній сфері.

Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) - це найбільш особливий та складний регіон України з огляду на його історію, етнічний склад населення, культурну спадщину та конституційний статус. Існує постійний ризик виникнення конфліктів. Незважаючи на прояви міжетнічної напруженості в Криму, більшість аналітиків, громадських діячів і державних службовців продовжують стверджувати, що передумов для перетворення цієї напруженості в конфлікт у найближчій перспективі не існує. Проте, відсутність узгодженої національної політики з питань міжнаціональних відносин в поєднанні з відсутністю підтримки соціальної згуртованості, в тому числі платформ для міжетнічного діалогу, часто згадуються, як фактори, здатні призвести до "дестабілізації" в Криму. Обмежене представництво національних меншин в системі державного управління, а також їх обмежена участь у процесах прийняття рішень призвели до дистанціювання від діалогу і примирення деяких лідерів та громад. Якщо ці проблеми не будуть підняті, відносини між цими групами, імовірно, залишаться напруженими. Цей проект заснований на роботі Програми розвитку та інтеграції Криму з 2006 по 2010 рік, націленої на створення ефективної системи моніторингу безпеки людини і зміцнення Ради людської безпеки в якості ефективного майданчика для суспільного діалогу з питань розвитку.

Наша мета

Основна мета проекту полягає у зміцненні ролі громадських лідерів і громадянського суспільства в політичному діалозі, збільшуючи їх здатність впливати на рішення в процесі взаємодії в Раді з людської безпеки, і, через такий діалог з питань політики, внести свій внесок у зміцнення соціальної згуртованості в Україні.

До ключових проблем, на вирішення яких спрямований цей проект, належать такі: по-перше, підтримка побудови діалогу із залученням Ради з людської безпеки; по-друге, налагодження співпраці між місцевими, республіканськими, національними та міжнародними зацікавленими сторонами з питань безпеки людини.


Результати та досягнення

З 2006 року на засіданнях Ради з людської безпеки було розглянуто 13 тематичних звітів з широкого спектра проблем розвитку, включаючи: розвиток молоді, земельні питання, міжетнічні взаємини, розвиток малого бізнесу, стандарти життя, проблематика сільського туризму, управління твердими побутовими відходами та ін. Рада розробила рекомендації, частина з яких знайшла застосування в роботі органів влади АРК (зокрема, заходи з підтримки малого бізнесу; дослідження в галузі сільського туризму лягли в основу розробки Концепції розвитку сільського туризму АРК). Крім цього, дослідження, підготовлені в рамках спільної з ПРООН роботи, лягають в основу тематичних обговорень у Верховній Раді АРК.

Крім цього, ПРООН, до середини 2012 р., надавала Раді з людської безпеки та розвитку підтримку в підготовці регулярних моніторингових звітів, які, використовуючи різнобічну методологію, надавали широку інформацію про соціально-економічну ситуацію в АРК. Загалом з 2006 року було підготовлено 26 таких звітів.

Рада з людської безпеки та розвитку була переформатована на початку 2012 року. Сьогодні - це експертний, консультативно-дорадчий орган, в який входить 24 члена - представники Верховної Ради АРК, Ради міністрів АРК, і незалежні експерти, що представляють різні точки зору в галузі розвитку та запобігання конфліктів у Криму. Роботу Ради з людської безпеки та розвитку забезпечує Секретар Ради - заступник Керівника апарату ВР АРК.

З моменту оновлення структури РЛБ, з березня 2012 року, пройшло 5 засідань Ради, під час яких обговорювалися питання, зокрема, законопроекти Концепції етнополітики України, і аналізувалися чинники, що впливають на рівень життя в Автономії. Згідно з останнім дослідженням проведено поглиблений аналіз туристичного потенціалу в Криму (аналіз потенційних і вже знаходяться туристів в Криму). За підсумками дослідження в жовтні 2013 відбулася сесія Ради з людської безпеки, в рамках якої були вироблені рекомендації щодо продовження туристичного сезону на основі конкурентних переваг туристичного потенціалу на сьогоднішній момент, а також з проведення кампаній, спрямованих на формування іміджу Криму.

Who Finances it?Проект фінансується Бюро ПРООН щодо запобігання кризових ситуацій і відновленню.

Як ми впроваджуємо нашу місію

Проект спрямований на досягнення мети шляхом виконання наступних завдань:

Завдання 1 - Більш тісні зв’язки між кримським та національним рівнями у сфері розробки політики/стратегій

Для досягнення цього результату буде необхідно розглянути можливості та перспективи для надання допомоги національному уряду (зокрема Міністерству регіонального розвитку та будівництва, але не тільки йому) у його зусиллях, спрямованих на розробку послідовної та інклюзивної стратегії розвитку Криму та на започаткування конструктивного діалогу з владними структурами АР Крим з цих питань.

Завдання 2 – Створена система громадського діалогу на республіканському та місцевому рівнях і відповідна платформа

Цей результат буде досягатись шляхом підсилення відповідальності владних структур Криму за Раду з людської безпеки та забезпечення зміцнення потенціалу членів РЛБ,  щоб вони мали можливість ефективно долучатись до громадського діалогу з питань розвитку, миру та безпеки. Проект також підтримуватиме зусилля РЛБ, спрямовані на чітке донесення до широкої громадськості своїх різних функцій, а саме:

  • підвищення рівня інформованості щодо питань розвитку або інших питань, які турбують більшість населення або меншини Криму;
  • розширення громадського діалогу;
  • вплив на вироблення державної політики;
  • сприяння конструктивному та мирному вирішенню конфліктів (координуючи дії з іншими урядовими установами Криму та громадянським суспільством).

Доповіді про аналіз ситуації та доповіді раннього попередження, які готуються  ПРООН у Криму, будуть розповсюджуватись серед набагато ширшої аудиторії каналами системи ООН та за допомогою самої РЛБ. Проект забезпечуватиме, що РЛБ буде застосовувати ці доповіді не лише для внутрішнього обговорення, але також і для заохочення більш широких громадських дискусій та для залучення кримських ЗМІ.

І нарешті, в рамках проекту буде надаватись допомога членам РЛБ у розробці конкретних політичних рекомендацій на базі результатів/висновків аналітичних доповідей, офіційних засідань РЛБ та більш неформального діалогу.

Завдання 3 – Підсилення аналітичної діяльності та зміцнення потенціалу регіональних/місцевих аналітичних інститутів та мереж

Для досягнення результату 3 буде необхідно, щоб у моніторингових доповідях, що готуються ПРООН у Криму, приділялось більше уваги соціально-політичним подіям - у такому випадку вони слугуватимуть більш  ефективним механізмам раннього попередження про потенційні конфлікти та напругу. Деякі разові документи, які приділятимуть особливу увагу "чутливим" соціально-політичним питанням, будуть також готуватись у межах РЛБ, щоб забезпечити незалежність досліджень, аналізу та інтерпретації результатів.

Завдання  4 – ЗМІ роблять більш активний вклад  у зміцнення толерантності та відносин довіри. 

У рамках проекту будуть розглянуті можливості для партнерства з МОМ, зокрема  на базі досвіду МОМ у проведенні "Ініціативи різноманіття" на всій території України та пов’язаної із цією ініціативою правозахисної діяльності і роботи зі ЗМІ. Буде також розглянута можливість співпраці з ЮНІСЕФ, з огляду на таку окрему цільову групу для заходів зміцнення толерантності та відповідних заходів роботи зі ЗМІ як молодь багатьох національностей. 


Виконання проекту за фінансовими показниками

USD 68258.15

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка