Якою є ситуація в Україні?

Alt text for image

Україна має значні природні ресурси та унікальне для Європи довкілля, але водночас є однією з найбільш екологічно забруднених країн регіону. Крім того, Україна є однією з країн світу, де енергетичні ресурси використовуються найменш ефективно.

Ефективне управління природними ресурсами і природоохоронна діяльність є суттєвими для збереження біологічних систем життєзабезпечення, покращення якості життя та зменшення бідності в Україні. Неефективне управління довкіллям в минулому спричинило зростання кількості природних катастроф в Україні за останні роки, а також призвело до погіршення стану здоров'я населення. На сьогоднішній день 40% всієї території України складають еродовані землі. Цей обсяг щорічно збільшується на 80 тисяч га. Водночас, країна володіє багатими природними ресурсами біосфери та важливими міжнародними водними ресурсами, а отже її промислова діяльність та споживання енергії мають значний вплив на глобальні кліматичні зміни.

Що ми робимо?

Alt text for image

Екологічна програма ПРООН підходить до вирішення проблем довкілля шляхом проведення загальнонаціональних та субрегіональних заходів, закликає до обмеження кількості викидів, що спричиняють парниковий ефект, шляхом більш ефективного використання енергоносіїв у місцевих системах теплопостачання та внаслідок користування відновлюваними джерелами енергії. Основними міжнародними водними джерелами є Чорне море і річки Дніпро і Дунай. Саме на них спрямовані основні субрегіональні заходи, що впроваджуються у співпраці з Глобальним екологічним фондом. Було розроблено Стратегічний план дій для Дніпра, у регіоні Чорного моря та Дунаю виконуються регіональні проекти із зменшення забруднень. Партнери та агентства, що впроваджуються програми у цьому регіоні, очікують на нову стратегічну програму, що передбачає залучення капітальних інвестицій, застосування законодавства у сфері охорони навколишнього середовища та посилення участі громадськості. Вона буде розроблена за підтримки ПРООН. Крім того, ПРООН допомагає впроваджувати програми у сфері інтегрованого управління земельними і водними ресурсами та лісовими й гірськими екосистемами.

Україна бере активну участь у вирішенні міжнародних екологічних проблем і є Стороною 19 міжнародних конвенцій та протоколів. Участь у багатосторонніх угодах дає країні можливість відіграти активну роль у міжнародному переговорному процесі та залучити фінансові ресурси для вирішення нагальних екологічних проблем. Міжнародні багатосторонні документи (конвенції, протоколи та угоди) є єдиним дієвим інструментом відвернення та вирішення глобальних проблем у сфері охорони навколишнього середовища. Основними напрямками багатосторонньої співпраці є захист біорізноманіття, транскордонних водотоків та міжнародних озер, попередження зміни клімату, захист озонового шару та атмосфери, утилізація та переробка відходів та оцінка впливу людської діяльності на навколишнє середовище.

Українські ґрунти вважаються основним національним надбанням завдяки їхній родючості та визначній сільськогосподарській якості. Згідно з даними, зібраними Державною службою статистики, сільське господарство займає на даний момент 72%, а ліси – 17,2% загальної площі земель (60,4 млн. га). У радянські часи інтенсифікація та експансія сільського господарства призвели до деградації ґрунтів. Тому, відповідно до Додатку для країн Центральної та Східної Європи до Конвенції ООН про боротьбу з опустелюванням, Україна є однією з країн регіону, що найбільше страждають від деградації ґрунтів.

ПРООН в Україні надала допомогу уряду України для розбудови спроможності виконати зобов’язання за Конвенцією ООН про боротьбу з опустелюванням, прийняття Національного плану дій із боротьби з опустелюванням та деградацією земель, розповсюдження інформації з питань опустелювання та деградації земель в Україні, підвищення громадської обізнаності, запровадження технологій, які дозволяють зберегти ресурси, проведення тренінгів та семінарів для представників органів влади, приватного сектору (у тому числі фермерів), НУО тощо.

ПРООН підтримує уряд України у розробці Національної платформи зниження ризику стихійних лих у частині виконання зобов’язань України за Хіогською рамковою програмою дій. Крім того, ПРООН співпрацює з урядом щодо підготовки національної стратегії зниження ризику стихійних лих.

Гармонізація законодавства та практики України із стандартами ЄС у сфері охорони навколишнього середовища є ключовим завданням з огляду на цілі, пов’язані з інтеграцією до Євросоюзу. Ця гармонізація відбувається шляхом застосування міжнародного досвіду у сфері контролю над забрудненнями, підтримки ініціатив громад та регіонів, заснованих на принципі «знизу вгору», розробки практик, дружніх до навколишнього середовища, інтегрованого управління екосистемами, переробкою відходів та розповсюдженням екотуризму.

Сталий розвиток є невід’ємною частиною стратегічної цілі ПРООН щодо подолання бідності, оскільки для фізично та психологічно здорового суспільства потрібне здорове навколишнє середовище. Отже, потрібно розвивати готовність людей взяти відповідальність за розвиток їхніх громад та, відповідно, за подолання бідності.

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка