Низьковуглецевий розвиток сприятиме економічному зростанню України

un

Починаючи із погіршення економічної кризи у 2009 році, економіка України стикається з серйозними проблемами. Тринадцять років тому високий експортний попит на промислові товари разом із низькими цінами на енергію запустили майже десятирічний період потужного економічного зростання. Сьогодні швидке відновлення такого зростання, що ґрунтується на експорті, навряд чи можливе.

Попит на український експорт був викликаний швидким зростанням ринків, що розвиваються, таких як Китай чи, пізніше, Туреччина. Сьогодні ринки, що розвиваються, ростуть вже не так швидко. Крім того, шляхом створення власних виробничих потужностей, колишні клієнтиУкраїни тепер навіть перетворилися на її конкурентів на міжнародних ринках.

Крім того, дешева енергія дала Україні значну порівняльну перевагу у виробництві енергоємних товарів, таких як метало продукція чи хімія. З 2005 року ця перевага зникла з підвищенням цін на імпорт природного газу і запуском відповідних процесів адаптації до нових цін. До того ж, різке підвищення витрат на імпорт газу спричинило дефіцит поточного рахунку та державного бюджету країни.

Таким чином, традиційна модель економічного зростання за рахунок експорту енергоємних продуктів більше не працює, а отже існує нагальна необхідність бачення, за допомогою якого Україна могла б перетворитися на індустріальну економіку, спираючись на конкурентоспроможну за міжнародними стандартами промисловість, фінансово забезпечене, стабільне енергопостачання, сектор послуг, який відповідає різним потребам комерційних і приватних клієнтів, а також сільськогосподарський сектор із задовільними перспективами економічного розвитку.

Сьогодні Україна є однією з найменш енергоефективних економік світу. Енергоємність економіки країни в 3,8 рази вище, ніж у 27 країн ЄС. Водночас, економічне зростання, як правило, пов'язане з високою енергоефективністю. Існує очевидна потреба в життєздатному рішенні, здатному покращити ефективність використання енергії або, більш загально, підвищити продуктивність ресурсів. Таким чином, поліпшення стабільно низьких рівнів енергоефективності разом з усіма пов'язаними проблемами, такими як залежність від імпорту і викиди парникових газів,є одним з основних поточних викликів для України.

Проект  «Створення потенціалу для низько вуглецевого зростання», що реалізується ПРООН та фінансується в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи Федерального міністерства у справах навколишнього середовища, охорони природи та безпеки ядерних реакторів Німеччини, залучає провідних національних та міжнародних експертів у цій сфері, щоб допомогти Україні вирішити це завдання.

Ґрунтуючись на результатах ретельного економічного аналізу з особливим акцентом на макроекономічних відносинах, а також на особливостях окремих галузей, експерти проекту працюють над стратегією економічного зростання, яка враховує ці фактори і може бути використана Урядом України для інформаційної підтримки своїх галузевих процесів усередині країни та за кордоном. В першу чергу експертна команда проекту завершила оцінку витрат і вигод переходу на шлях низьковуглецевого розвитку, в тому числі витрати і вигоди, пов'язані з відповідними змінами в технології, виробництві та тенденціях попиту.

Це було зроблено на основі докладних макроекономічних та галузевих даних і виконано за допомогою сучасних обчислювальних методів. В цьому процесі, завдяки партнерам проекту з усіх ключових міністерств (економічного розвитку і торгівлі, фінансів, юстиції, інфраструктури, енергетики та вугілля, промислової політики, аграрної політики та екології) було розроблено більш глибоке розуміння парадигми сталого розвитку і, зокрема, того, що зміна клімату, і низьковуглецевий розвиток – це не лише екологічні питання. Це дозволяє сформувати більш цілісний підхід з боку суб'єктів державного управління і заохочує їх брати до уваги всі аспекти галузевої політики, зокрема, енергетичної стратегії, і забезпечувати економічне зростання при паралельному зменшенні викидів парникових газів.

Окрім забезпечення зростання із низьким рівнем викидів, низьковуглецева стратегія також відкриває можливості для залучення «зелених» інвестицій, заохочуючи низько вуглецеві бізнеси і залучення додаткових ресурсів для реалізації державних цілей зі скорочення викидів.

Очікується, що реалізація стратегії низько вуглецевого розвитку, яка буде розроблена до кінця 2014, значною мірою сприятиме економічному та соціальному розвитку України шляхом створення робочих місць у екологічному секторі, підвищенню енергоефективності та енергетичної безпеки, і поліпшенню доступу до різних фінансових ресурсів для стимулювання низьковуглецевого розвитку країни, в тому числі вуглецевих ринків і ринкових механізмів.

ПРООН У світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка