Електронне декларування майна державних службовців: громадський контроль задля приборкання корупції?

9 вер. 2016

Надавши підтримку в розробці системи електронного декларування майна посадовців задля сприяння інституційній реформі та боротьбі з корупцією, ПРООН передала програмне забезпечення Національному агентству з питань запобігання корупції після отримання успішних результатів тестувань, уточнення всіх правових аспектів та перевірки всіма державними органами, залученими до розробки системи.

Роками в Україні спостерігалося зрощення бізнесу і політики, не забезпечувалося верховенство права, й майже всі дії – від відвідання лікаря до управління підприємством і проведення політичної кампанії – тягли за собою неформальні податки або інші платежі.

Після революції гідності (Євромайдану) 2013-2014 років, новий уряд здійснив серйозний прорив у антикорупційній політиці, правових та інституційних реформах, затвердивши антикорупційну стратегію та пакет законодавчих актів, який відповідає міжнародним антикорупційним нормам, перш за все, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів», та інші закони, якими, зокрема, було передбачено створення Національного агентства з питань запобігання корупції та Національного антикорупційного бюро.

Новаторський антикорупційний інструмент в Україні

У цьому контексті та в рамках своєї поточної програми й ширших ініціатив, спрямованих на посилення прозорості та доброчесності  у державному секторі України, ПРООН на прохання Міністерства юстиції України у вересні 2015 р. погодилася взятися за розробку програмного забезпечення для системи електронного декларування, яка б дозволила відстежувати майно, доходи і витрати державних службовців.

image

Цей ключовий антикорупційний інструмент покликаний сприяти створенню потужної та всеосяжної екосистеми запобігання корупції в Україні, як це вже зроблено в багатьох країнах світу. Проте, що не дуже характерно іншим країнам: українське законодавство вимагає, щоб система електронного декларування в Україні була відкритою для громадського контролю, дозволяючи кожному громадянину України отримувати в режимі онлайн інформацію про майновий стан посадовців, перевіряти факти і порівнювати його з їхнім способом життя. Крім того, українське законодавство передбачає, що коло посадових осіб і державних службовців, для яких декларування є обов’язковим, дуже широке.

See Global Practices, Trends and Facts

Сфера дії фінансового контролю, яка встановлена законом, дозволяє декларуванням охоплювати такі активи, як нерухомість, незавершене будівництво, цінне рухоме та нерухоме майно, цінні папери, корпоративні права, нематеріальні активи та юридичні особи, що належать самим державним службовцям, а також членам їхніх сімей і особам, які мешкають разом із ними.

Це – значний крок у напрямку міжнародних норм на відміну від старої системи декларування майна, яка існувала в Україні раніше, і дозволяла посадовцям не декларувати майно, що належить їхнім близьким особам, через що система декларування, вважалася українськими і зарубіжними експертами із питань боротьби з корупцією, вкрай неефективною.

 

Допомагаючи Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК), система електронного декларування покликана діяти як сильний стримуючий фактор і як реальна можливість для виявлення тих державних службовців, які за чинним антикорупційним законодавством, повинні нести відповідальність за незаконне збагачення, і у яких залишається небагато варіантів: або повністю зізнатися шляхом декларування свого майна або ж отримати покарання у вигляді позбавлення волі строком до 8 років.

Як, очевидно, планували законодавці, ефективність нової системи декларування кидає серйозний виклик статусу-кво, що включає давню і дуже поширену практику «поповнення» дуже малих посадових окладів державних службовці іншими доходами, а також імовірність того, що велика кількість державних службовців і виборних посадових осіб мають статки, накопичені не за допомогою державної служби.

Збір і моніторинг декларацій про майно державних службовців – ключове повноваження НАЗК і головний елемент Антикорупційної стратегії України та відповідної Державної програми. Ця робота також є предметом низки зобов’язань, узятих Україною, перед її міжнародними партнерами, і може вважатися одним із ключових компонентів процесу реформ.

Захист і забезпечення якості програмного забезпечення

У якості стороннього джерела допомоги та за фінансової підтримки Уряду Данії на ПРООН було покладене завдання визначити компанію, яка б розробила програмне забезпечення, укласти з нею договір та контролювати виконання нею робіт із розробки програмного забезпечення згідно з технічним завданням, розробленим фахівцями Світового банку в рамках пакету технічної допомоги для України, яке було затверджене Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2016 р. № 863-р «Питання створення електронного інструменту фінансового контролю щодо осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Українська компанія-розробник програмного забезпечення з досвідом розробки програмних продуктів для уряду, ТОВ «Міранда» була обрана згідно з стандартними, відкритими, прозорими та конкурентними процедурами закупівель, що діють у ПРООН, і з нею був укладений відповідний договір у грудні 2015 р.

НАЗК було залучено до процесу розробки програмного забезпечення, поряд з іншими національними партнерами, відразу після його фактичного створення у березні 2016 р., як бенефіціар проекту і кінцевий власник системи електронного декларування.

Для того, щоб забезпечити якнайвищу якість і безперебійне функціонування програмного забезпечення, а також його повну відповідність вимогам законодавства України, було створено Групу контролю якості у складі фахівців-представників Міністерства юстиції України, НАЗК, Світового банку і ПРООН, на яку було покладено задачу приймати та перевіряти всі передбачені договором кінцеві результати, представлені розробником програмного забезпечення – ТОВ «Міранда».

Стабільний прогрес і задоволення декларантів

У червні НАЗК офіційно затвердило форму електронної декларації майна, порядок функціонування Єдиного державного реєстру декларацій, що включає, зокрема, формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації, і встановив 15 серпня 2016 р. як дата повномасштабного запуску системи. Усі нормативні документи були подані на реєстрацію до Міністерства юстиції України.

У період з 13 червня по 10 серпня проводилася інформаційно-освітня кампанія «Перші ластівки електронного декларування», у рамках якої близько 15 високопоставлених посадовців зробили сміливий крок – публічно перевірили систему, заповнивши електронні декларації про свій майновий стан.

Тим часом, якість і придатність програмного забезпечення системи, зокрема щодо подання онлайн, зберігання, публікації декларацій та дотримання стандартів захисту персональних даних були офіційно підтверджені двічі:

  • 10 травня 2016 р. – Групою контролю якості;
  • 21 липня 2016 р. - міжвідомчою робочою групою у складі спеціалістів НАЗК, Міністерства юстиції, Державного агенства з питань електронного урядування України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації (Держспецзв’язку), Світового банку та ПРООН.

В обох випадках був підписаний протокол, що підтверджував експлуатаційну придатність і нормативно-правову відповідність розробленого програмного забезпечення.  Це відкрило ТОВ «Міранда» шлях до початку розроблення додаткових модулів, зокрема, для перевірки декларацій та перехресної перевірки інформації у деклараціях з даними у реєстрах інших державних органів.

На цьому етапі Держспецзв’язок повинен був вивчити документи, які пов'язані з сертифікацією системних рішень для захисту даних, і видати атестат відповідності не пізніше 12 серпня, щоб дотриматися запланованих строків запуску системи.

Завершення розробки та передача програмного забезпечення

 

27 липня 2016 р., на підставі успішних результатів тестування та уточнення всіх правових аспектів НАЗК запросило офіційну передачу прав на програмне забезпечення та отримало повні права власності на систему декларування, оскільки всі сторони на даному етапі визнали систему електронного декларування майна технічно готовою до запуску.

З цієї нагоди Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак підтвердила, що датою очікуваного запуску системи залишається 15 серпня, заявивши при цьому, що всі необхідні нормативні документи для запуску системи електронного декларування офіційно зареєстровані Міністерством юстиції та опубліковані, а програмне забезпечення для заповнення декларацій поставлено у повному обсязі та очікує атестації з боку Держспецзв’язку.

 

«Корупцію треба викорінювати, але ще краще їй запобігати.  Профілактика - кращі ліки.  Для цього й потрібен ефективний контроль за доходами та витратами чиновників, суддів, прокурорів, всіх правоохоронців. Із тіні на світло, чого давно чекають люди, мають вийти маєтки, автопарки, гроші всіх "слуг народу. Інструмент для такого контролю є. Це - електронне декларування всіх активів, яке стартує з 15 серпня. Ще раз наголошую: всі мають вигорнути свої кишені перед суспільством з 15 серпня - іншої дати я не розглядаю і навіть чути не хочу про перенесення! І прошу не вірити чуткам та домислам.» Президент Порошенко, 11 серпня 2016 р.

Зрештою, система електронного декларування, що мала бути введена в експлуатацію 15 серпня, не отримала потрібного атестату відповідності захисту інформації за результатами технічної оцінки, проведеної Держспецзв’язком, що є попередньою умовою для того, щоб електронні декларації мали юридично зобов’язуючі наслідки згідно з українським законодавством. Паролі до програмного забезпечення були затребувані НАЗК і передані йому 23 серпня.

Електронні декларації: подальші кроки

1 вересня НАЗК офіційно запустило систему електронного декларування, після того, як за повідомленнями, «було доопрацьовано програмне забезпечення і усунуті недоліки, що раніше не дозволяли Держспецзв’язку видати атестат відповідності».

З’явилася інформація, що станом на середину вересня Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації ще продовжувала видозмінювати програмне забезпечення системи електронного декларування.

Система і паролі в повному обсязі передані НАЗК і зараз перебувають у державній власності та під державним контролем. ПРООН, як і раніше, готова підтримувати національну спроможність у протидії корупції та продовжить проводити консультації з усіма важливими партнерами на предмет визначення найефективніших шляхів подальшого надання допомоги в цій сфері.

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка