Що українці знають і думають про права людини? ПРООН в Україні представило загальнонаціональне дослідження щодо прав людини

13 лип. 2017

Як показало нещодавнє загальнонаціональне дослідження щодо дотримання прав людини, 77% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Водночас пріоритетними для більшості українців є право на соціальне забезпечення, право на житло та освіту. Хоча більшість громадян усвідомлюють, що їхні права є природніми та належними від народження, чимало людей не надто активно намагаються їх захищати, а половина опитаних взагалі ніколи не намагалася цього зробити.

Вітаючи учасників, пан Ніл Вокер, Постійний представник ПРООН та Координатор системи ООН в Україні, наголосив, що «те, що ми не можемо виміряти, ми не можемо покращити». Це відсилка до відомого вислову Лорда Келвіна, також відомого як Вільям Томпсон – фізика, який створив теорію нової температурної шкали, яка включає абсолютний нуль. «Дослідження, яке ми сьогодні представляємо, дає нам доступ до базових даних про права людини. Ми проаналізували рівень обізнаності про права людини та довіру до влади, готовність відстоювати свої права, якщо їх порушуватимуть, а також участі в ініціативах громадянського суспільства. Тепер ми знаємо найбільш ефективні канали комунікації та рекомендації експертів. Але чи справді нам вдалося проаналізувати абсолютно всі важливі аспекти?»

Пропонуємо ознайомитися з окремими ключовими висновками дослідження, які можуть мати практичне застосування:

• Українці доволі високо цінують права людини, в той же час більшість опитаних плутаються у визначеннях і не дуже чітко орієнтуються в цій темі. Тому можна дійти висновку, що необхідно покращити освіту в галузі прав людини, формувати розуміння прав людини і навчати відстоювати свої права, що має стати частиною шкільної програми.

• Більше половини населення України вважає, що в Україні існує проблема з дискримінацією. Окрім того, доволі значна частка опитаних висловилася за обмеження прав представників певних соціальних груп (ЛГБТІ-спільноти, колишніх ув'язнених та інших категорій). Це свідчить про серйозну необхідність покращити розуміння прав людини та проведення освітньої роботи серед громадян та органів влади.

• Чимало українців знають, що права людини є природними та належними від народження, проте неохоче захищають свої права. Половина населення ніколи не намагалася захищати свої права (з різних причин). Отож, важливо, щоб державні органи поширювали інформацію про відповідні механізми захисту прав та позитивні приклади їхнього застосування, а також аби така інформація була доступна і зрозуміло викладена.

• Результати досліджень чітко продемонстрували вплив конфлікту на переконання та цінності окремих осіб, що засвідчило необхідність затвердження відповідної державної програми, яка б враховувала такі фактори, як близькість конфлікту, вразливість населення та забезпечення рівноваги між дотриманням безпеки та прав людини.

• Майже половина населення України знає про національний Інститут прав людини. Ці знання є досить поверхневими, однак на Донбасі офіс Уповноваженого з прав людини було названий другим найбільш ефективним механізмом захисту прав людини. Це свідчить про ефективний план дій, обраний інститутом.

• Згідно з опитуванням, головним джерелом знань про права людини є засоби масової інформації. ЗМІ також вважають найбільш ефективним інструментом захисту прав. По суті, високий рівень довіри до журналістів означає, що на них лягає значна відповідальність, коли треба розмежовувати  журналістську сенсацію і захист прав людини.

Ці дані, висновки та рекомендації будуть використані для створення більш ефективних стратегій і тактик для організації просвітницьких кампаній у галузі прав людини, розробки шкільної і позашкільної програми в галузі прав людини, а також формування підходів та пріоритетів діяльності щодо захисту прав людини за підтримки донорів.

Опитування, проведене Фондом «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» та Центром інформації про права людини за ініціативою Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (Омбудсмана) та підтримане ПРООН в Україні, охопило понад 2 000 респондентів по всій Україні, зокрема, 100-200 представників різних цільових груп, щоб з'ясувати сприйняття та розуміння прав людини в Україні. Основні результати опитування було представлено у Києві 5-6 липня 2017 року. Протягом цих двох днів понад 200 правозахисників, представників держустанов, міжнародних організацій, організацій громадянського суспільства та засобів масової інформації обговорили результати та окреслили напрямки подальших дій.

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка