Photo credit: UNDP Ukraine / Andrey Krepkikh

Розбиті дороги, пошкоджена інфраструктура, погана медицина, низька якість освіти, розвалена економіка — корупція краде ресурси у громадян у багато способів. Вона має різні форми та існує в різних секторах. Таким чином, викорінення корупції повинно відбуватися на багатьох “фронтах” та вимагає переосмислення можливих шляхів трансформації.

Забезпечуючи антикорупційних правозахисників чудовою платформою для обміну знаннями, Антикорупційна школа, вже четвертий рік поспіль, ознайомлює з підводними каменями та успіхами у боротьбі з цією проблемою та надає місцевим поборникам корупції необхідні інструменти для прискорення реформ в українських громадах.

Спільно організована Програмою розвитку ООН, Міжнародним фондом «Відродження», Програмою підтримки організацій-лідерів у протидії корупції «ВзаємоДія!» і Програмою сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансуються USAID, цьогорічна 4-денна Школа зібрала разом 37 активних громадських лідерів з 16 областей України, щоб допомогти їм у боротьбі з корупцією.

Для залучення антикорупційних активістів у взаємний обмін досвідом і співпрацю для подолання корупції у своїх громадах Школа згуртувала досить різноманітну аудиторію, зібравши громадських активістів, журналістів, юристів, студентів, науковців, медичних експертів, дизайнерів, психологів, ветеранів війни і місцевих депутатів.

Школа має на меті допомогти антикорупціонерам досягти найбільшого ефекту своїх ініціатив за допомогою цих п’яти способів.

1. Як не потрапити у корупційну пастку: розкриття конфлікту інтересів та перевірка електронних декларацій посадових осіб

Чи порушує державний службовець правила щодо конфлікту інтересів, приймаючи запрошення на вечерю від бізнес-асоціацій, або допомагаючи своїй дитині отримати урядову посаду, або забезпечуючи, щоб тендери вигравали члени сім’ї? Існуюча проблема розмежування конфлікту інтересів та корупції підриває доброчесність уряду.

Як активісти можуть викривати корупцію та економічні інтереси держслужбовців? Огляд електронних декларацій офіційних осіб, перевірка їх способу життя та аналіз їх прихованих бізнес-інтересів не допускає безпринципним чиновникам позбавляти людей якісних державних послуг та ефективного розподілення ресурсів.

2. Де шукати факти: використання відкритих даних та доступ до публічної інформації для викриття корупції

У світі існує 8 зетабайтів цифрових даних. Як їх використовувати у боротьбі з корупцією і чому дані повинні бути відкритими? У довгостроковій перспективі, приносячи користь як уряду, так і громадянам, відкриті дані дають кожному можливість вільного доступу до інформації, стимулюючи більшу участь громадськості, всебічний розвиток та інновації.

Як знайти інформацію про бізнес, пов’язаний з помічником депутата? Хто фінансує політичну партію? Чи ведуть державні чиновники розкішний стиль життя, який не відповідає їх фактичним доходам? Багато наборів даних є відкритими для перевірки антикорупційними активістами, наприклад, держбюджет та державні витрати, контракти і тендери, компанії, особисте голосування депутатів, судові рішення, фінансування політичних партій та майнові декларації.

Що робити, якщо інформація не є відкритою? Кожен громадянин має право на доступ до публічної інформації, яка була створена або отримана в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, незалежно від того, чи це інформація про якість продуктів харчування та предметів домашнього вжитку, стан навколишнього середовища, катастрофи та небезпеки або інша суспільно необхідна інформація. Існують прості кроки для запиту інформації: звертайтеся до органу, а не до посадової особи; використовуйте короткі й зрозумілі формулювання; посилайтеся на Закон «Про доступ до публічної інформації»; вказуйте свої контакти та бажаний спосіб отримання відповіді.

 

3. Децентралізація та доброчесність: місцеві громади викорінюють корупцію на місцях

Як децентралізація може звести до мінімуму корупційні ризики? Замість підходу «зверху-вниз» об’єднані територіальні громади зараз самі відповідають за формування власних бюджетів, фокусуючись на місцевих стратегічних пріоритетах та забезпечуючи громадський нагляд за його виконанням. Для боротьби з корупцією на місцях локальні громади озброєні такими інструментами, як візуалізація бюджету та рейтинги прозорості місцевих бюджетів, державні закупівлі через Prozorro, оновлений перелік власності громади, електронна система фінансового управління, регулярні аудити, публічна звітність, антикорупційні програми, запобігання конфліктів інтересів, корупційна експертиза.

Громадяни можуть посилити доброчесність органів місцевого самоврядування шляхом активної участі у прийнятті рішень і контролю — відвідувати засідання ради та звертатися до ради з будь-яких питань, перевіряти прозорість своїх місцевих бюджетів і вимагати покращень, об’єднуватися задля спільних дій.

4. Доступ до якісної медицини: як корупція впливає на цей сектор

Чи є маленькі подарунки, квіти, солодощі або кава знаком подяки лікарю чи хабарем? Деякі пацієнти та лікарі стверджують, що такі неформальні заохочення не рахуються. Проте, існує дуже розмита лінія між хабарництвом і вираженням подяки. Корупція в медичній сфері не обмежується пляшкою коньяку в обмін на якісну допомогу — це набагато більша загроза, яка впливає на закупівлю ліків, благодійні фонди при лікарнях, діагностичні центри, приватизацію приміщень та «відкати» медичним працівникам за краще та швидше лікування.

5. Хочете перемогти свого ворога, думайте як ваш ворог: викриття корупційних схем у сфері інфраструктури

Як запобігти корумпованому міському голові красти гроші, виділені на ремонт доріг, мостів, парків чи інших об’єктів інфраструктури? Важливо зрозуміти мотивацію недобросовісних чиновників шляхом аналізу корупційних схем та пошуку способів їх виявлення та запобігання. Моніторинг рішень ради, аналіз проекту бюджету та звітів про його виконання, перевірка закупівель, аналіз даних про бюджетні трансфери на Є-data, попередження конфліктів інтересів, запит інформації від державних установ та робота зі ЗМІ виявилися ефективними шляхами викриття корупційних схем у секторі інфраструктури.

За допомогою таких простих інструментів, як Prozorro, YouControl, Є-data, Facebook і Google, команда громадських активістів у Тернополі повернула місцевим громадам 2 мільйони гривень та домоглася перестелення 500 м2 дорожнього полотна.

Антикорупційна школа закликає антикорупційних активістів брати на себе відповідальність за власні громади та разом працювати, щоб Україна була вільною від корупції.

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка