Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

На сьогодні Україна виконала План дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на 29% згідно з оцінкою, яку провели 11 організацій громадянського суспільства. Правозахисники рекомендують внести зміни до Плану дій для покращення захисту прав людини та координації між державними органами.

10 грудня 2018 року в рамках відкриття Всеукраїнського тижня прав людини, топ-посадовці Міністерств юстиції, соціальної політики та внутрішніх справ, правозахисники, представники ПРООН та УВКБ ООН обговорили досягнення України у реалізації Національної стратегії у сфері прав людини до 2020 року, а також недавні результати дослідження змін у сприйнятті та розумінні прав людини.

«Україні вдалося досягти значного прогресу в сфері захисту прав людини. Прийняття Національної стратегії у сфері прав людини до 2020 року та Плану дій передбачає просування ідей миру, справедливості та сталого розвитку. Права людини мають залишатися у фокусі уваги всіх законодавчих ініціатив, навіть у час, коли у деяких областях діє воєнний стан», - наголосила Блерта Чела, заступниця директора ПРООН в Україні.

Прийнята у 2015 році, Національна Стратегія у сфері прав людини спрямована на покращення державних механізмів захисту прав і свобод людини, заснованих на принципах рівності та недискримінації.

Сергій Петухов, заступник Міністра юстиції, окреслив основні кроки у реалізації Стратегії. Розроблено методологію моніторингу виконання Нацстратегії. Український парламент прийняв прогресивне законодавство щодо запобігання та протидії домашньому насильству. У 2018 році запроваджено посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, щоб відповідно координувати роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади з метою забезпечення рівних прав та можливостей для жінок і чоловіків у суспільному й політичному житті. Окрім того, в Міністерстві юстиції України створено Головне управління з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності, завданням якого є формування державної політики в галузі прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності.

"У тісній співпраці з громадянським суспільством та міжнародними партнерами ми працюємо над оновленням Плану дій задля досягнення чіткішого формулювання заходів. Попереду багато роботи, і лише спільними зусиллями ми можемо пришвидшити поступ", - підкреслив Сергій Петухов.

Поправки до Плану дій відносяться до свободи об'єднань, захисту прав дитини та переміщених осіб, застосування міжнародного гуманітарного права, боротьби з гендерно-обумовленим насильством, торгівлею людьми та всіма формами дискримінації.

"Україна реалізувала План дій лише на 29%. Найбільш помітний поступ досягнуто у забезпеченні права на свободу, найменший - у захисті прав людей, які живуть на територіях, що є не підконтрольними державі у Східній Україні ", - зауважила Ксенія Семьоркіна, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини. Еспертка додала, що Конвенція про запобігання та протидію насильству щодо жінок та насильство в сім'ї (Стамбульська конвенція) також ще має бути ратифікована Верховною Радою у повному обсязі.

Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

Ukraine’s achievements in the implementation of the Human Rights Strategy till 2020: discussion

Icon of SDG 05 Icon of SDG 10 Icon of SDG 16

ПРООН У світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка