Досягнення Цілей сталого розвитку отримують новий імпульс завдяки Ініціативі «Партнерство «Відкритий Уряд»

12 April 2018

Фото: Микола Мусійко / ПРООН в Україні

Український уряд планує узгодити виконання своїх ключових зобов’язань, взятих у рамках Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” (ПВУ), із Цілями сталого розвитку. На сьогоднішній зустрічі на високому рівні обговорюють четвертий План дій із впровадження ПВУ у 2018-2020 рр., який має бути ухвалений до середини вересня.

Україна приєдналася до ПВУ у 2011 році. Відтоді ПРООН тісно співпрацює з українським урядом, аби сприяти його більшій відкритості й підзвітності, а також ефективному реагуванню на потреби громадян.

У рамках взятих зобов’язань із реалізації ініціативи ПВУ, Україні вдалося запровадити інноваційні інструменти для залучення громадян у політичне життя, вдосконалити доступ до публічної інформації та покращити співпрацю між урядом і громадськістю. План дій із впровадження Ініціативи ПВУ у 2012-2013 роках виконано на 90%, а План дій на 2014-2015 рр. – на 83%.

«ПРООН вітає ініціативу Уряду України використати платформу ПВУ задля пришвидшення втілення Порядку денного до 2030 року щодо Цілей сталого розвитку та відповідних індикаторів. Такий підхід заохочує Україну включити ключові концепції «Відкритого Уряду»  – зокрема доступ до публічної інформації, участь громадськості, підзвітність, використання технологій та інновацій – у вироблення політики та прийняття рішень як на національному, так і на місцевому рівнях», – наголосила Блерта Чела, заступниця Директора ПРООН в Україні. 

Залучення громадян важливе не лише для проведення моніторингу впровадження урядом четвертого Плану дій щодо ПВУ, а ще й для зміцнення співпраці між урядом та громадянським суспільством по питанням, що стосуються діяльності громадянського суспільства і сфер його компетенції.

Міністр Кабінету Міністрів Олександр Саєнко підкреслив, що Ініціатива ПВУ сприяє взаємодії Уряду з інститутами громадянського суспільства. Спільно з громадськістю вдалося досягти таких вагомих результатів, як створення електронної системи публічних закупівель «Прозорро», відкриття 80 % державних реєстрів, запровадження електронних петицій, створення умов для моніторингу використання публічних коштів, відкриття інформації про кінцевих бенефіціарів, розвиток відкритих даних (завдяки чому Україна піднялась у світовому рейтингу відкритості державних даних Global Open Data Index на 30 позицій). Зараз відбувається системне залучення громадськості до вироблення урядових рішень, стратегічних планів на рівні Секретаріату Кабінету Міністрів.

Захід щодо визначення пріоритетів України на 2018-2020 роки в рамках «Партнерства «Відкритий Уряд» організовано Секретаріатом Кабінету міністрів України у співпраці з Представництвом Програми розвитку ООН в Україні та Міжнародним фондом «Відродження». До стратегічних обговорень долучилися понад 40 представників громадськості, члени Координаційної Ради ПВУ, високопосадовці з профільних міністерств, представники міжнародних організацій та ключові донори.

Про Ініціативу «Партнерство «Відкритий Уряд»

«Партнерство «Відкритий Уряд» - це багатостороння ініціатива, яка спрямована на забезпечення виконання зобов’язань урядів щодо впровадження прозорості, залучення громадян до процесу прийняття рішень, боротьби з корупцією та використання нових технологій для підвищення ефективності урядування.  На засадах багатостороннього співробітництва,   «Партнерство «Відкритий Уряд» координується Керівним комітетом, включаючи представників різних національних урядів та організації громадянського суспільства.

«Партнерство «Відкритий Уряд» була офіційно започаткована 20 вересня 2011 року, коли  8 країн-засновниць (Бразилія, Сполучені Штати Америки, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південно-Африканська Республіка, Сполучене Королівство) підписали Декларацію Партнерства й оголосили національні плани дій. Із того часу 67 країн долучилися до ініціативи. Більше ніж 70 країн-учасниць «Партнерства «Відкритий Уряд» та 15 субнаціональних урядів взяли на себе зобов’язання зробити свої уряди більш відкритими та спроможними.