Статки урядовців – відтепер під пильним оком громадян

5 August 2019

Фото: Sharon Mccutcheon / Unsplash

Тепер українці можуть перевіряти доходи і майно державних службовців у режимі онлайн.

Журналіст-розслідувач Денис Бігус привернув увагу країни своїми розслідуваннями, що розкривають корупцію, несправедливість і обман в українській політиці.

«Співпраця з активістами-розслідувачами для викриття правопорушень, пов'язаних із корупцією, від отримання хабарів до розкрадання бюджетних коштів – це те, що мені найбільше до вподоби», – каже Бігус.

Денис Бігус у своєму офісі. Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

Протести Євромайдану 2013-2014 років зробили боротьбу з корупцією одним із найпріоритетнших пунктів на порядку денному нового уряду і дали поштовх до більшої прозорості та підзвітності в країні.

Як наслідок, Україна зробила рішучий крок – поступовий перехід від декларування реформ на папері до створення електронної системи, що робить декларації про доходи чиновників доступними для громадськості.

З 2016 року, вперше в історії країни, державні службовці зобов’язані декларувати свої доходи та майно через систему електронного декларування, створену Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) за підтримки ПРООН.

Антикорупційні активісти, такі як Бігус, швидко підтримали зусилля уряду, розробивши онлайн-інструменти для аналізу е-декларацій і моніторингу стилю життя чиновників.

Бігус і його команда розробили онлайн-базу даних – declarations.com.ua – що імпортує інформацію напряму з реєстру НАЗК і аналізує її.

Журналістка проекту Bihus.info. Фото: Брендан Хартвіг / ПРООН в Україні

Команда Bihus.info проводить мозковий штурм. Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

«Ви помітили, що якісь чиновники їздять на дорогих автомобілях або купують предмети розкоші? Тепер ви можете перевірити, чи задекларували вони ці покупки в своїх е-деклараціях і чи достатньо в них коштів для таких інвестицій», – каже Бігус.

Declarations.com.ua є найбільшою базою даних задекларованих доходів і майна посадовців і має додаткові зручні інструменти для моніторингу змін у деклараціях і розробки аналітичних матеріалів.

Збираючи та зберігаючи всі записи з офіційного вебсайту е-декларацій, платформа попереджає втрату даних у разі, якщо посадовці спробують пізніше її прибрати або приховати.

База даних постійно оновлюється, оскільки команда конвертує старі паперові декларації, подані до 2016 року, в машиночитний електронний формат. Завдяки колективній роботі, понад 3 000 волонтерів взяли участь у розшифруванні й оцифруванні понад 30 000 паперових декларацій.

«До запуску електронної системи заповнені від руки або надруковані декларації чиновників або збирали пил у шухлядах і добратися до цих документів було непросто, або ж сканувалися й завантажувалися в Інтернет у складному для розшифрування форматі, який неможливо було автоматично зчитати або обробити на комп’ютері», каже Бігус.

Ігор Спепанов, керівник напрямку електронних декларацій у НАЗК. Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

Нині, за підтримки ПРООН, уся ця інформація легко доступна онлайн у зручному для користувачів візуальному вигляді.

Значно спростивши обробку й аналіз даних, інструмент дозволяє порівнювати всі декларації будь-якого посадовця, щоб користувачі могли порівнювати динаміку зростання їхнього багатства.

Будь-хто може допомогти проекту і заробити «котиків» – спеціальну валюту за кожну розшифровану паперову декларацію, що прирівнюється до однієї гривні (0,04 доларів США). «Котики» можна використати для підтримки доброї справи, пожертвувавши їх благодійним фондам-партнерам.

Проект declarations.com.ua також отримав чимало нагород.

Серед них – відзнаки Всесвітнього медіа форуму Bobs Awards 2016 Ceremony в Бонні, Німеччина, де телерадіокомпанія «Дойче Велле» (DW) нагороджує взірцевих онлайн-активістів. Із чотирьох багатомовних категорій команда Бігуса була відзначена в двох – «Найкраща інновація» та «Громадянська журналістика в мережі».

Окрім того, Бігус увійшов до п'ятірки антикорупційних активістів у світі, які отримали міжнародну премію Democracy Award-2017 за досягнення в боротьбі з корупцією.

Фото: Bihus.info

Щороку понад 1 мільйон державних службовців України подають декларації про доходи онлайн.

Через чотири роки після впровадження е-декларування система налічує 4 мільйони документів, зокрема 2,7 мільйона щорічних е-декларацій про доходи та майно.

Для того, щоб перевірити таку величезну кількість інформації, наприкінці 2018 року НАЗК представило важливе доповнення для автоматичної перевірки даних, розроблене за підтримки ПРООН.

Система змогла проаналізували 2,7 мільйона е-декларацій за п'ять днів, з яких 207 000 – або ж 7,6 % документів – були помічені червоним.

Автоматичний аналіз застосовується для всіх поданих е-декларацій для виявлення можливої невідповідності або неправдивої інформації. Потім лише помічені червоним файли, у яких було виявлено значні невідповідності і високий ризик корупційної складової, проходять повну перевірку, перехресну перевірку інформації з 13 державними базами даних.

Денис Бігус під час обговорення зі своєю командою. Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

На сьогодні е-декларації стали одним із головних способів впливу на посадовців, адже тепер громадяни можуть бачити прояви корупції і не підтримувати корумпованих можновладців. Це, в свою чергу, змушує політиків двічі подумати, перш ніж зайнятися сумнівними справами, які часто призводять до накопичення незаконно придбаного майна, і сприяє формуванню більш справедливого суспільства в Україні.

«Зміни не завжди помітні одразу, пояснює Дмитро Чаплинський, ІТ-розробник, який працює з Бігусом. – Жінкам знадобилося багато років, щоб вибороти право на голос. Те саме можна сказати про е-декларування – воно відіграє роль у ширшій картині змін».

Цю ініціативу було  підтримано в рамках проекту ПРООН «Прозорість та доброчесність публічного сектору», який фінансувався Міністерством закордонних справ Данії.

Текст: Тетяна Гриценко