Перший «острів доброчесності»™ в Україні з’явився у Новопскові

12 September 2019

Фото: ПРООН в Україні

Новопсков, Луганська область, 9 вересня 2019 р. – Одна з новостворених українських об’єднаних громад прагне викорінити корупцію в своїй громаді, застосовуючи міжнародно визнану антикорупційну методологію – і є надія, що цей пілотний проєкт можна буде згодом поширити на всю Україну.

Новопсковська ОТГ на Луганщині стала першою в Україні громадою, яка опанувала методологію «Острови доброчесності» (Islands of Integrity™) і включила її у власну Стратегію розвитку громади до 2025 року. Методологія «Острови доброчесності» (Islands of Integrity™) була впроваджена в Грузії, Молдові та Україні за початкової підтримки Стамбульського регіонального хабу ПРООН та фінансування Міністерства закордонних справ Румунії. Мета проекту – надати підтримку органам місцевої влади, зміцнити та підвищити рівень їхньої доброчесності через створення ефективних механізмів оцінки корупційних ризиків та впровадження антикорупційних стратегій та планів дій.

Вадим Гаєв, голова Новопсковської ОТГ, каже, що його дуже радує, що їхню громаду обрали для експериментального проєкту із запровадження антикорупційної методології в Україні.

«Завдяки цій методології громадські лідери та управлінці можуть застосовувати новий підхід до попередження найнебезпечніших форм корупції, причому борючись не з окремими корумпованими особами, а міняючи внутрішні політики й організаційні системи, де потенційно можуть виникати корупційні схеми», – каже Гаєв.

«Долучившись до цього проєкту, ми не лише здобули новий досвід, але й уже маємо деякі результати. Так, розпорядженням селищного голови вже затверджено план дій Новопсковської селищної ради із впровадження Антикорупційної стратегії на 2019-2021 роки».

А 28 серпня селищна рада ОТГ проголосувала за внесення змін до Стратегії розвитку Новопсковської селищної об’єднаної територіальної громади на період до 2025 року, включивши туди Антикорупційну стратегію для своєї громади.

Спеціалістка з протидії корупції Програми ООН із відновлення та розбудови миру Вікторія Єгорова сподівається, що методологія «Острови доброчесності», яку вже випробували у понад тридцяти країнах Східної і Центральної Європи, а також у Туреччині, відтепер пошириться і в Україні.

«Впродовж шести місяців Новопсковська ОТГ працювала з національним консультантом Олексієм Солдатенком, який є сертифікованим тренером із поширення методології «Острови доброчесності», та Аною Васілаче, міжнародною консультанткою та співавторкою методології», – розповідає Вікторія Єгорова.

«В результаті плідної роботи було розроблено Антикорупційну стратегію з Планом дій Новопсковської ОТГ. Також важливо відзначити, що цього результату вдалося досягти завдяки активному залученню місцевої громади – за широкої участі представників громадськості».

Загалом зусилля по подоланню корупції в Україні вже дали певні результати: згідно з Індексом сприйняття корупції – дослідженням, яке проводить міжнародна організація, що досліджує антикорупційні процеси, Transparency International – з 2015 по 2018 рр. Україна отримала п’ять додаткових балів у Індексі, піднявшись з 27-го на 32-ге місце.

Однак Україна досі перебуває на нижніх рядках цього рейтингу, максимальним показником в якому є 100 балів, і є лише 120-ю серед 180 країн, які охоплює це дослідження. Країни з найкращими показниками в антикорупційному рейтингу – Данія, Нова Зеландія і Фінляндія, які мають 88, 87 і 85 балів відповідно. Натомість три країни на протилежному кінці списку – це Південний Судан, Сирія та Сомалі, які мають 13, 13 і 10 балів відповідно.  

Про методологію

«Острови доброчесності» (Islands of Integrity™) – це інноваційна антикорупційна методологія, розроблена Аною Васілаче і Рональдом МакЛіном-Абароа, за основу для якої було взято успішну антикорупційну кампанію, яку МакЛін-Абароа провів, коли був мером міста Ла-Пас у Болівії. За останні десять років її було впроваджено у понад 30 країнах Східної та Центральної Європи, а також у Туреччині. Це практичний інструмент для лідерів громад і активістів, що допомагає виявити і змінити суспільні практики та організаційні системи, уразливі до корупції, використовуючи стратегічний процес із широким залученням громади.

Для запитів ЗМІ: Комунікаційний відділ, ПРООН в Україні, communications.ukraine@undp.org

Пов’язані статті:

Місцева громада на Луганщині впроваджуватиме міжнародну методологію із запобігання корупції у місцевому самоврядуванні