Подорож у світ професій: на сході України відбулися регіональні форуми для молоді

4 November 2019

Фото: Alexs Kuper / ПРООН в Україні

Допомогти молоді стати затребуваними спеціалістами, задовольнити попит роботодавців та підвищити імідж робітничих професій – мета форумів «Живи та працюй в Україні», що відбулися у Сєвєродонецьку 16 жовтня та у Маріуполі 23 жовтня. Для регіону це новий формат заходу, коли один майданчик об'єднав учнівську молодь, представників навчальних закладів, мікро-, малий та середній бізнес. Такий метод комунікації та співробітництва має покращити умови на регіональному ринку праці, впевнені організатори форумів, які відбулись в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, урядів Польщі та Японії у партнерстві з Донецькою та Луганською обласними державними адміністраціями, а також Донецьким та Луганським обласними центрами зайнятості.

На форумах учні могли не лише отримати інформацію про вакансії, а й з головою зануритися у світ дорослого життя. Спробувати професію на дотик, зір та навіть на смак. За декілька годин учні встигли «змінити» чимало професій – примірили на себе ролі металургів, кухарів, лікарів, поліцейських, інженерів. Молоді люди також спілкувалися з роботодавцями: представниками комунальних підприємств, правоохоронних органів, швейних фабрик, металургійних й аграрних підприємств та навіть порту.

Молодь – потенціал розвитку Луганщини

Форум у Сєвєродонецьку зібрав понад 1000 юнаків та дівчат з усіх куточків  Луганщини, близько півсотні навчальних закладів області і таку ж кількість роботодавців. Серед них Марія та Дмитро Косілкини — автори бренду дитячого одягу «Be Easy». Їхньому сімейному бізнесу  п‘ять років. Підприємці довели, що якісні та трендові речі можна відшивати й у такому невеликому місті, як Рубіжне. Створили 12 робочих місць. Проте, легкій промисловості, зокрема швацькій справі, робочих рук не вистачає, як в області, так і в країні в цілому.

За кожного учня і за кожного студента Луганщини має вестися боротьба. Інакше область може втратити потенціал для майбутнього розвитку регіону, каже очільник обласного Департаменту освіти Юрій Стецюк. Форум надає навчальним закладам можливість знайти майбутніх студентів, роботодавцям — працівників, а молоді своє кар’єрне покликання.

Олександр Руденко прийшов на форум з онукою Ксенією. Розповідає, що приємно здивований такою потужною профорієнтаційною роботою. Усе життя працював, що називається, руками — то слюсарем, то електриком. Він запевняє, що з високою кваліфікацією можна заробляти непогані гроші та бути корисним своїй громаді.

Невідповідність попиту і пропозиції — головна проблема українського ринку праці, зазначає директор Луганського обласного центру зайнятості Сергій Болотський: «Ще навесні з командою Програми ООН із відновлення та розбудови миру ми почали вивчати ринок праці Луганщини. Проаналізували запити роботодавців і закладів профтехосвіти, презентували відповідний звіт та наважилися провести такий масштабний профорієнтаційний форум. Формат новий, але впевнений, що він себе виправдає».

Схід і Захід разом

У форумі в Маріуполі взяли участь 23 роботодавці та майже стільки ж навчальних закладів Донецької області. Головними критеріями відбору стали гідні умови праці та заробітна плата від 10 000 грн. Директорка Донецької обласної служби зайнятості Валентина Рибалко говорить: «Головна мета форуму – орієнтація молоді на ті професії, вибір яких забезпечує працевлаштування та високий рівень заробітку. Це машинобудівники, металурги, будівельники, працівники сфери послуг. Сьогодні роботодавці презентували вакансії з зарплатнею від 10 000 до 35 000 грн».

Крім вищих та професіонально-технічних закладів Маріуполя, у форумі взяли участь освітяни з різних куточків області – Краматорську, Лиману, Волноваського та Великоновоселківського районів. Адже і абітурієнти з’їхалися зі всієї Донеччини – форум відвідали понад 4 000 школярів! Серед них – і діти, що живуть близько  «лінії зіткнення». Заступниця директора Департаменту реалізації політики зайнятості Державної служби зайнятості Валентина Мельник вважає, що робітнича спеціальність не лише дає можливість знайти роботу за фахом, а й відкрити власну справу. Адже вміння робити щось своїми руками – гарний старт для підприємця-початківця.

Співробітників у свою команду кликали не лише міські установи та великі підприємства, а й ті містяни, що мають власний бізнес. Так,  Ольга Симонова з Маріуполя відкрила магазин пряжі, а тепер шукає  менеджера/-ку. «Ми можемо розповісти школярам, які можливості є в сфері послуг, розказати, чим можна займатися.

Цього року форум проходив під гаслом «Схід і Захід разом». Тому родзинкою заходу став телеміст зі Львовом, де в цей час також проходив кар’єрний форум. Учасники обох заходів мали нагоду поспілкуватися один з одним, поділитися враженням та досвідом, а також обговорити можливості співпраці.

Керівник напряму «Економічне відновлення та відбудова інфраструктури» Володимир Лященко з ПРООН наголосив на важливості ефективної співпраці між закладами освіти та роботодавцями заради покращення ринку праці в регіоні. «Школярі мають бачити потенціал професійно-технічних та вищих навчальних закладів Луганської та Донецької областей. А підприємці — демонструвати запит на професії та пропонувати гідну оплату та умови праці. Поєднання цих елементів суттєво допоможе економічному зростанню регіону», – додав він.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО). Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії, Великої Британії та Японії.

Запити ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН, yuliia.samus@undp.org, +38 097 139 14 75

Regional Forums for Young People in eastern Ukraine, October 2019