Як здійснюється доступ до публічної інформації щодо COVID-19: результати моніторингу

14 April 2020

Забезпечення доступу до інформації в часи пандемії COVID-19 та карантину стає критично важливим. Життєво важливі рішення нині як ніколи мають ґрунтуватися на достовірній інформації. Джерела такої інформації – відповіді на запити про доступ до публічної інформації, а також офіційні вебсайти органів влади і місцевого самоврядування, які відповідають за епідемічну безпеку населення.

Як оприлюднюється публічна інформація щодо протидії поширенню короновірусної хвороби COVID-19, та як надаються відповіді на інформаційні запити, перевіряли регіональні координатори із зв’язків із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Упродовж тижня, з 24 по 30 березня 2020 року, регіональна мережа Уповноваженого здійснила моніторинг доступу до публічної інформації в усіх областях України. Координатори оцінили роботу 74 розпорядників публічної інформації обласного рівня, зокрема обласних рад, міських рад обласних центрів та обласних державних адміністрацій. Для цього вони надіслали та проаналізували відповіді на 74 запити по доступ до публічної інформації, а також перевірили 74 офіційні вебсайти й заповнили майже 150 оціночних анкет.

Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечення доступу до інформації відбувається шляхом 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації; 2) надання інформації у відповідь на запити на інформацію.

Усі запити на доступ до публічної інформації, направлені розпорядникам, були подані в порядку, описаному в частинах 2-3 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», тобто йшлося про клопотання про надання інформації в терміновому порядку – протягом 48 годин з дня отримання запиту.

«Моніторинг виявив, що, загалом, значна кількість розпорядників оперативно оприлюднюють інформацію щодо протидії коронавірусній хворобі. Також більшість розпорядників вчасно надали відповіді на запити на публічну інформації», — прокоментувала результати моніторингу Тетяна Олексіюк, експертка Програми розвитку ООН в Україні з доступу до публічної інформації.

«Втім, окремі розпорядники мають вжити кроків для покращення доступу до інформації, враховувати потребу запитувачів у повній та достовірній інформації щодо протиепідемічних заходів, яку розпорядники  мають надавати та оприлюднювати невідкладно», — зауважила експертка.

Три рекомендації місцевим органам влади для вчасного оприлюднення та надання доступу до публічної інформації:

1.     Розпорядникам публічної інформації, як державним органам, так і органам місцевого самоврядування, в умовах обмежувальних заходів слід налагодити безперебійний та постійний прийом запитів на доступ до публічної інформації електронною поштою. Електронні адреси мають бути зазначені на офіційних вебсайтах таким чином, щоб їх було легко знайти.

2.     Необхідно організувати роботу посадовців та підрозділів, відповідальних за доступ до публічної інформації, таким чином, щоб забезпечити оперативну обробку запитів у термін, передбачений законом. Відповідно до вимог відповіді мають бути:

  • оформлені на бланку розпорядника, містити вихідний номер та підпис уповноваженої особи;
  • надіслані з електронної поштової скриньки, призначеної для отримання запитів, або електронної скриньки з доменним розширенням розпорядника, яка закріплена за відповідальним працівником розпорядника.

3.     Нормативні й розпорядчі акти щодо заходів, пов’язаних із протидією поширенню COVID-19, мають оприлюднюватися на офіційному вебсайті розпорядника негайно, у повному обсязі, із зазначенням дати прийняття та номера. Так само мають бути невідкладно та в повному обсязі оприлюднені плани протиепідемічних заходів та контакти для отримання додаткової інформації. Важливо, щоб цю інформацію було легко знайти на вебсайті.

Із повним текстом звіту про результати моніторингу надання та оприлюднення публічної інформації щодо протидії поширенню коронавірусної хвороби можна ознайомитися за посиланням.

Загальна інформація

Моніторинг здійснено регіональною мережею Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за підтримки проєкту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії впродовж 2019–2023 рр.